
Urządzenie modnej, a zarazem komfortowej łazienki wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji zakupowych. Jedną z nich jest wybór oświetlenia, które w łazience – oprócz podstawowej funkcji rozjaśnienia wnętrza – pełni też rolę ozdobną. Kupując lampy, warto zatem zwrócić uwagę nie tylko na sposób montażu, moc czy energooszczędność, ale także walory estetyczne.
Do łazienki możesz wybrać nie tylko oświetlenie łazienkowe sufitowe, ale też lampy ścienne lub inne mocowane przy lustrze. Dzięki różnorodności form zaaranżujesz wnętrze, które będzie jasne i przytulne.
Oświetlenie łazienkowe sufitowe
Wciąż najpopularniejsze pozostają lampy sufitowe w formie punktowych plafonów lub "halogenów". To praktycznie rozwiązanie, które umożliwia równomierne rozprowadzenie światła we wnętrzu. W zależności od metrażu i rozstawu łazienki projektuje się system oświetleniowy składający się z kilku lub kilkunastu lamp, rozmieszczonych w dowolny sposób. To zazwyczaj wystarcza, aby doświetlić nawet ciemną, pozbawioną dopływu światła zewnętrznego, łazienkę.
Jednak wielbiciele detali ozdobnych we wnętrzach mogą nie zadowolić się tylko praktycznymi rozwiązaniami. Często decydują się oni na dodatkowe lampy, które są bardziej dekoracją łazienki niż źródłem światła.
Oświetlenie zlewu i lustra w łazience
Dekoracyjne lampy sufitowe powinny być umieszczane w miejscach, w których nie będą przeszkadzały domownikom. Zazwyczaj instalowane są nad pralką, umywalką, przy lustrze, nad wanną. Występują w formie:
- taśm LED okalających lustro lub montowanych nad sufitem podwieszanym, dzięki czemu konstrukcja pozostaje niewidoczna,
- lamp wiszących klasycznych, skandynawskich, industrialnych (same żarówki) lub stylizowanych (kryształowe żyrandole),
- reflektorów na szynach.
Duży wybór oświetlenia na pewno pozwoli Ci wybrać model, który będzie dopasowany stylistycznie nie tylko do łazienki, ale też do pozostałych pomieszczeń w domu. Pamiętaj tylko, by przy wybieraniu lamp sugerować się sposobem ich wykonania. Oświetlenie łazienkowe musi być solidne, odporne na wodę i ciepło, aby nie korodowało w trudnym i wilgotnym środowisku.