Oświetlenie to istotny punkt każdego pomieszczenia. Oprócz tego, że zapewnia komfort codziennego funkcjonowania, w znacznym stopniu wpływa na nastrój i samopoczucie. Dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiednią formę oświetlenia do każdego wnętrza, aby spełniało swoje funkcje jak najlepiej. Oświetlenie umieszczone w sypialni, czy salonie ma zapewnić relaks i wypoczynek, natomiast światło w biurze ma pomóc w koncentracji i pobudzić do działania. Warto więc wiedzieć, czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego oświetlenia, a także zwrócić uwagę, jaką barwę światła wybrać.

Barwa światła - co to jest i jakie ma zadania?

Barwa światła to bardzo ważny element każdego wnętrza. Od niej w dużym stopniu zależy jaki nastrój panuje w danym wnętrzu, a co za tym idzie w znaczący sposób, wpływa na samopoczucie osób w nim przebywających. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór barwy światła. Jak tego prawidłowo dokonać? Otóż jak się okazuje do każdego pomieszczenia, może pasować inna barwa światła.

Co to jest temperatura barwowa?

Temperatura barwowa określa jak ciepłe, jest dane światło. Dotyczy to jednak barwy światła, która może być ciepła, zimna i neutralna. Temperatura barwowa wyrażana jest w Kelwinach(K). Im wyższa wartość tym światło jest bardziej zimne i bledsze, natomiast im niższa; tym światło jest cieplejsze i bardziej żółte. Wartości K wraz z odpowiadającymi im barwami światła:

  • 2000 K - oznacza ciepłą temperaturę światła
  • 2700 K - tradycyjna żarówka
  • 3000 K - światło żarówki halogenowej
  • 4000 K - neutralne, białe światło
  • 6500K - zimna barwa światła

Barwa światła dziennego - jak wpływa na samopoczucie?

Warto wiedzieć, że słońce w ciągu dnia także świeci w różnych barwach światła. Do południa jest to zimna barwa, natomiast po południu się ociepla. Jak wpływa to na samopoczucie? Otóż rano sprawia, że jest się skupionym i gotowym do działania, natomiast w miarę ocieplania się barwy światła, powoduje, że stajesz się zrelaksowany i przygotowany się na nocny wypoczynek.

Temperatura światła dziennego

Nastrój i klimat, jaki chcesz nadać pomieszczeniu, zależy w głównym stopniu od temperatury światła. Należy pamiętać, że w pomieszczeniach, w których potrzebujesz skupienia i pobudzenia do działania, należy postawić na zimną barwę światła, natomiast tam, gdzie chcesz się zrelaksować, wybierz ciepłą barwę.

Ciepłe światło, czy zimne światło?

Najczęstszym pytaniem, jakie jest stawiane przy wyborze oświetlenia, to jakie wybrać; ciepłe czy zimne? Wszystko jest uzależnione od tego, jaki efekt pragniesz uzyskać. Należy pamiętać o tym, że nieodpowiednie barwy światła mogą negatywnie wpłynąć na twój nastrój, a także doprowadzić do problemów z zasypianiem. Gdzie w takim razie najlepiej sprawdzi się zimna barwa światła? Przede wszystkim w biurze, czyli tam, gdzie musisz się skoncentrować i skupić. Takie rozwiązanie sprawdzi się też doskonale nad blatami kuchennymi. Zimna barwa światła to doskonały wybór nad lustrem w łazience. Dzięki takiemu działaniu z łatwością wykonasz codzienne czynności. Takie światło doskonale sprawdza się między innymi przy makijażu. Gdzie umieścić ciepłe barwy światła? Taka forma oświetlenia doskonale pasuje do salonu, czy sypialni. Możesz wykorzystać ją także nad kuchennym stołem. Tutaj doskonałym rozwiązaniem będzie Maxlight. To lampy, które idealnie podkreślą styl wnętrza, emitując ciepłą barwę światła. Taka forma oświetlenia wpasuje się także idealnie w relaksacyjny klimat łazienki. Umieszczona np. nad wanną pozwoli się zrelaksować po ciężkim dniu. W łazience doskonałą propozycją będą Italux lampy! Ciepła barwa światła sprawi, że z łatwością się zrelaksujesz, a ciekawy design uzupełni aranżację łazienki.

Oświetlenie LED - jakie emituje światło?

Bez wątpienia świetnym rozwiązaniem, jeśli nie możesz zdecydować się na jedną barwę światła, będzie oświetlenie LED. Dzięki niemu możesz z łatwością zastosować obydwie barwy jednocześnie. Technologia LED to nowoczesna forma oświetlenia, która idealnie wpasuje się w każde pomieszczenie. Ponadto jest wygodna, a także funkcjonalna. Ciepłe barwy światła LED doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach relaksacyjnych. Ponadto emitują one bardzo zbliżone światło, do tego dziennego, co sprawia, że są bardzo popularną formą oświetlenia. Barwa ciepła LED będzie idealnie współgrała z aranżacją przedpokoju, korytarza, sypialni, czy salonu. Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku będą Azzardo lampy dostępne w sklepie Lamp Design. Ciepła barwa emitowanego światła nada pomieszczeniom niepowtarzalnego klimatu.

Światło białe - gdzie umieścić?

Białe światło cechuje się swoją uniwersalnością. Ponadto jest najbardziej zbliżone do światła dziennego. Najlepiej sprawdzi się w biurze, ale także w kuchni, czy łazience. Jest to mocne światło, które wpływa na poprawę koncentracji, tym samym nie męcząc wzroku. Taki rodzaj światła, polecany jest osobom, które wolą neutralne światło od żółtego.

Jaka barwa światła do sypialni?

Z pewnością sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Warto więc zadbać o prawidłowe oświetlenie. Należy pamiętać, że jest to wnętrze przeznaczone do relaksu, a więc ciepła barwa światła będzie idealna. Zapewni ci ona potrzebny wypoczynek.

Oświetlenie jest niezwykle ważnym elementem każdego wnętrza. Oprócz aspektów dekoracyjnych, pełni także inne ważne funkcje. Właściwie dobrane oświetlenie pozwoli ci cieszyć się niezwykłym klimatem każdego pomieszczenia. W sypialni, czy salonie zapewni ci relaks, natomiast w biurze- chęci do pracy.