Bezprzewodowe oświetlenie ogrodu to rozwiązanie, które ostatnimi czasy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Głównym powodem, dla którego oświetlenie bezprzewodowe ogrodu, tarasu, podjazdów czy ścieżek ogrodowych jest tak bardzo popularne, jest fakt, że możemy je ustawić gdzie tylko chcemy i nie musimy tutaj zwracać uwagi na żadne kable, które jak to często bywa – psują całą estetykę. Przy wybieraniu oświetlenia ogrodowego należy jednak pamiętać, że nasza wygoda to nie jedyne, co powinniśmy wziąć pod uwagę. Są bowiem również inne aspekty, których przy wybieraniu bezprzewodowego oświetlenia ogrodowego nie można pominąć. 

Czym jest bezprzewodowe oświetlenie ogrodu? 

Zanim przejdziemy do sedna artykułu, wspomnę najpierw nieco o tym, czym tak naprawdę jest bezprzewodowe oświetlenie ogrodu. Otóż do tego typu oświetlenia zaliczyć można wszystkie te lampy, które mogą działać bez konieczności podpięcia ich do instalacji elektrycznej, a które mają jednocześnie na tyle wysoką klasę szczelności, aby mogły być one umieszone na tarasie lub na dworze. Warto tutaj wspomnieć, że lepiej nie montować na zewnątrz lamp, które mają mniejszą klasę szczelności niż IP44. 

Bezprzewodowe lampy ogrodowe – jaka lampa do ogrodu?

Lampy ogrodowe bezprzewodowe można podzielić na dwie główne kategorie, według których w gruncie rzeczy są one przez nas wybierane. Pierwsza z nich to bezprzewodowe lampy solarne, a druga to z kolei bezprzewodowe lampy przenośne zasilane bateriami lub akumulatorami. Zarówno równo jedna, jak i druga opcja ma swoje wady i zalety, które przedstawię poniżej. 

Oświetlenie do ogrodu – lampy solarne

Lampy ogrodowe solarne to rodzaj oświetlenia, który dla wielu z nas nie jest niczym nowym. Od lat zdobią one bowiem nasze ogrody i oświetlają je wtedy, gdy słońce już zajdzie. Tego typu lampy zewnętrzne najczęściej wyposażone są w żarówki typu LED, które są trwalsze niż żarówki tradycyjne, rzadziej trzeba je więc wymieniać, a co za tym idzie – są one bardziej ekologiczne. Dość sporym atutem, jaki posiadają lampy bezprzewodowe solarne, jest fakt, że co wieczór włączają się one samoistnie, a gdy przyjdzie ranek – wyłączają się. Nie trzeba więc tracić czasu na zajmowanie się nimi. Warto również wspomnieć, że eksploatacja lamp solarnych jest niemalże bezkosztowa. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że skoro nie podłączamy takiej lampy do źródła prądu ani nie wkładamy do niej baterii czy akumulatorów, to nie musimy płacić za energię, która ostatnimi czasy staje się coraz bardziej kosztowna. Jeśli chodzi zaś o wady lamp solarnych, to tą chyba najbardziej znaczącą jest fakt, że lamp tych nie można umieścić bezpośrednio pod drzewem lub pod daszkiem, ponieważ nie będą wtedy do takich lamp docierały promienie słoneczne, a co za tym idzie – lampy te nie będą świeciły. 

Oświetlenie ogrodu – lampy zasilane bateriami lub akumulatorami

Drugą możliwą opcją, jeśli chodzi o bezprzewodowe oświetlenie do ogrodu są lampy zasilane bateriami i akumulatorami. Do zalet tego typu oświetlenia można zaliczyć przede wszystkim fakt, że w porównaniu do lamp solarnych mamy tutaj możliwość ustawienia tego typu lamp gdzie tylko chcemy. Dodatkowo tego typu oświetlenie charakteryzuje zazwyczaj wysoka jakość wykonania oraz ciekawy design. Jeśli zaś chodzi o wady tego typu lamp, to do tych najczęściej wymienianych zalicza się fakt, że konieczne jest tutaj dość częste wymienianie baterii lub ładowanie akumulatorów. Warto również wspomnieć, że to, w jaki sposób lampy te są zasilane, powoduje, że nie są one aż tak ekologiczne, jak lampy solarne. 

Bezprzewodowe lampy – na co należy zwrócić uwagę przy ich wybieraniu?

Przy wybieraniu lamp bezprzewodowych zewnętrznych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na miejsce, w którym taką lampę planujemy umieścić. Jeśli miejscem tym jest nasłoneczniony przez większość dnia trawnik, to spokojnie możemy zdecydować się na lampę solarną. Jeśli jednak miejsce, w którym planujemy ustawić daną lampę, jest na przykład zadaszone, to w takiej sytuacji możemy jedynie wybierać pomiędzy lampą akumulatorową a taką na baterię. Wybierając bezprzewodowe oświetlenie ogrodowe powinnyśmy również wziąć pod uwagę nasz własny komfort. Lampę solarną ustawiamy w pożądanym miejscu i GOTOWE. Niemalże nie musimy się nią zajmować. Inaczej ma się jednak sprawa w przypadku lamp na baterię, które musimy regularnie wymieniać, oraz takich zasilanych akumulatorami, które z kolei musimy co jakiś czas ładować. Wybierając lampę warto również wziąć pod uwagę to, w jakim stylu urządzony jest nasz dom, oraz jego obejście i wybrać lampę, która swoim designem będzie pasowała do danej estetyki. 

W obecnych czasach różnego rodzaju lamp na rynku jest naprawdę sporo. Bez zbytniego wysiłku możemy znaleźć najróżniejsze lampy wiszące, żyrandole, plafony, kinkiety czy właśnie lampy zewnętrzne bezprzewodowe. Tak duża różnorodność powoduje, że każdy z nas powinien wybierać zarówno oświetlenie ogrodowe, jak i każde inne lampy według własnych potrzeb i zgodnie z własnym poczuciem stylu. Skoro bowiem to my płacimy za daną lampę i my będziemy z niej korzystać, to my powinniśmy być ostatecznie z niej zadowoleni.