Oświetlenie tarasu - propozycje lamp, inspiracje, porady

Urządzając taras, należy zatroszczyć się o odpowiednie oświetlenie. Dzięki temu zadbamy nie tylko o dobrą widoczność po zmroku, ale i o ciekawy efekt wizualny, wprowadzając klimat sprzyjający relaksowi w ogrodzie. Czym zatem powinno charakteryzować się oświetlenie na taras, aby spełniło nasze oczekiwania i było w pełni bezpieczne, odporne na zmienne działanie warunków atmosferycznych? Informacje na ten temat znajdziecie w niniejszym artykule. 

Oświetlenie tarasu - porady

Oświetlenie tarasu jest uzależnione od kilku kluczowych czynników. Jednym z najistotniejszych jest jego zadaszenie. Inaczej bowiem będzie wyglądało oświetlenie tarasu drewnianego, a innymi cechami będą się wyróżniać lampy na taras na ścianę, czy lampki na taras, które pełnią funkcję głównie dekoracyjną. Równie istotna jest kwestia instalacji, jaką posiadamy i możliwość podłączenia lamp. To od instalacji w domu będzie uzależniona wielkość i rodzaj lamp, które będziemy mogli wykorzystać do oświetlenia tarasu - najważniejsze w tej kwestii jest sprawdzenie uzbrojenia ogrodu i obwodu instalacji domowej oraz zabezpieczenie dwoma rodzajami włączników - nadmiaroprądowym i przeciwporażeniowym. Kolejnym aspektem bezpośrednio wpływającym na kwestię bezpieczeństwa jest klasa szczelności, czyli wartość IP. Nawet jeśli poszukujemy oświetlenia tarasu zadaszonego, podwyższona ochrona jest niezbędna. Minimalna wartość IP, jaką powinny być opatrzone lampy tarasowe, jest równa IP44. Modele utrzymane w tej klasie szczelności są odporne na wnikanie obcych ciał stałych o średnicy przekraczającej 1 mm i tryskanie wody z dowolnego kierunku. Oświetlenie i klasa szczelności powinny, rzecz jasna, być dostosowane do ulokowania lampy na tarasie - im bardziej źródło światła będzie wystawione na działanie warunków atmosferycznych, tym wyższą klasą szczelności powinno się odznaczać. Lampy o klasie szczelności IP23 mogą być stosowane pod zadaszeniem, pod warunkiem, że będą to oprawy w podsufitce. Na elewacji budynku powinno znaleźć się oświetlenie o minimalnej wartości IP44, z kolei wybierając oświetlenie gruntowe, koniecznie postawmy na modele z IP65 lub IP67. Wybierając oświetlenie tarasu typu kinkiet na taras, lampa wisząca, plafon, czy reflektor, należy zwrócić uwagę na źródło światła. Halogenowe oświetlenie tarasu led to najlepsza opcja z kilku powodów, na które składa się:

  • idealne oddawanie barw
  • duża intensywność emitowanego światła przekładająca się na dobrą widoczność
  • gwarancja jasnego światła, które nie obciąża oczu
  • opcja przyjazna środowisku
  • energooszczędne rozwiązanie o długiej żywotności.

Oświetlenie tarasu a styl aranżacji 

Wybierając oświetlenie tarasu, nie możemy pominąć jego stylistyki oraz tego, w jakim klimacie utrzymana jest elewacja domu - dzięki temu stworzymy idealnie współgrającą ze sobą całość. Zatem jak powinno wyglądać oświetlenie tarasu drewnianego, a jakie lampy warto wybrać w przypadku tarasu z kostki i kamienia? W przypadku przestrzeni drewnianej,warto zastosować podłogowe oświetlenie tarasu zapewniające subtelne światło, pozwalające na podkreślenie geometrii budynku. Pojedyncze punkty oświetleniowe wpuszczane w podłogę będą świetnie współgrały z prostymi lampami w metalowych oprawach, czy betonowymi kinkietami. Jeśli drewniany taras urządzony jest w klimacie prowansalskim lub rustykalnym, czy boho, modele stylizowane na kute lampy w postaci latarenek, lampionów i żarówek pozwolą podkreślić przytulny klimat. Jeśli uwielbiasz skandynawski klimat, postaw na modele oświetlenia w drucianych oprawach, żarówki w edisonowskim stylu i proste oprawy utrzymane w neutralnym kolorze bieli, szarości lub czerni. W tym wypadku świetnie sprawdzi się też dodatek - lampki na taras w formie girland. Jeśli zaś Twój taras został wykonany z kostki lub kamiennych płytek, postaw na oświetlenie tarasu w minimalistycznej formie. Proste, geometryczne kształty i oświetlenie led będzie najlepszą opcją.