Korzystanie z różnego rodzaju lamp wiszących, biurkowych, stojących, plafonów, kinkietów i innych pięknych, a zarazem funkcjonalnych lamp, jakie oferuje nam salon oświetleniowy Warszawa, wiąże się także z używaniem żarówki bądź żarówek, które z czasem, zależnie od ich rodzaju, zużywają się, świecąc coraz słabiej, aż w końcu gasną. Wtedy to na ich miejsce potrzebna jest nowa żarówka, którą kupujemy w sklepie. Co powinniśmy natomiast zrobić w przypadku zużytych żarówek? O tym, do jakiego pojemnika wrzucamy żarówki, gdzie wyrzucić zużytą żarówkę tradycyjną oraz gdzie wyrzucać żarówki LED i zużyte świetlówki dowiesz się, czytając poniższy artykuł. 

Gdzie wyrzucać żarówki LED? 

Na rynku coraz popularniejsze ze względu na swe cechy stają się żarówki LED. Mają one wiele zalet, przede wszystkim są energooszczędne, możemy je zakupić w wielu wersjach kolorystycznych, według własnych upodobań. Co poniektóre żarówki LED posiadają możliwość zmiany natężenia światła, a nawet kolorów, co jest niezwykle praktyczne i doceniane w życiu codziennym. Co więcej, żarówki te są bardzo trwałe, potrafią świecić nawet przez 45 tysięcy godzin. A więc co zrobić ze zużytą żarówką LED? Żarówki LED traktowane są jako niebezpieczny odpad, dlatego też nie wyrzucimy ich do zwykłego kosza. Postępować z nimi możemy na kilka sposobów. Możemy je zostawić w sklepie, podczas, gdy zaopatrujemy się w nową żarówkę. Sklepy mają wtedy obowiązek przyjąć zużytą już żarówkę, niezależnie od marki. Zużytą żarówkę LED możemy także oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (w skrócie PSZOK), do punktu zbierania elektrośmieci lub oddać podczas zbiórki sprzętu elektrycznego. Istnieje również opcja zaniesienia żarówki do sklepu z elektrosprzętem lub do sklepu budowlanego, gdzie znajdują się pojemniki na zużyte żarówki. W takim wypadku bez względu na to, czy planujemy zakup nowej żarówki czy też nie, sklep zobowiązany jest do jej przyjęcia, pod warunkiem, że jej wielkość nie jest większa niż 25 cm. 

Gdzie wyrzucać zużyte żarówki tradycyjne? 

Tradycyjne żarówki żarnikowe to wspaniałe źródło światła zbliżonego do naturalnego, dzięki czemu najlepiej oddają barwy przedmiotów. Niestety, ich żywotność nie jest tak długa, jak żarówek LEDowych, maksymalnie posłużą nam jedynie około 1000 godzin. Sporą ich wadą jest także to, iż przy końcu zużywania się nie gasną powoli, lecz nagle wygasają. Co zrobić ze zużytą żarówką tradycyjną? Żarnikowe tradycyjne żarówki nie zawierają żadnych elementów niebezpiecznych, dlatego też wolno je wyrzucać do pojemnika na śmieci zmieszane, przy czym należy pamiętać, iż nie możemy wyrzucać zwykłych żarówek do pojemnika na szkło, gdyż nie nadają się one do dalszego recyklingu. 

Gdzie wyrzucić świetlówki? 

Świetlówki, inaczej jarzeniówki lub neonówki to lampy fluorescencyjne, których światło wytwarzane jest na skutek wyładowania jarzeniowego, powstającego w rurze wypełnionej gazem. Światło emitowane przez świetlówki jest mniej naturalne i nieco męczące, gdyż pulsuje. Niestety świetlówki mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, gdyż zawierają rtęć, jej rozbicie może mieć zatem fatalne skutki. Rtęć to związek trujący, który po dostaniu się do organizmu pozostaje już w nim na zawsze, niszcząc nerki i mózg, deformując kości, powodując nowotwory. Co zrobić ze zużytymi świetlówkami? Należy je oddać do sklepu, kupując w zamian inną. Inną opcją jest również wyrzucenie jej do pojemnika na zużyte świetlówki lub odwiezienie do punktu zbierającego elektrośmieci. 

Co zrobić w przypadku rozbicia świetlówki? 

Jeśli dojdzie do rozbicia lampy fluorescencyjnej w trakcie świecenia, najpierw powinniśmy się upewnić, czy zasilanie jest wyłączone. W pomieszczeniu, w którym rozbiła się żarówka nie powinny przebywać dzieci ani zwierzęta, gdyż para rtęci rozchodzi się bliżej ziemi. Przed podjęciem się sprzątania musimy wietrzyć pomieszczenie przez minimum 15 minut, tworząc przy tym przeciąg, jeśli tylko istnieje taka możliwość. Następnie zakładamy gumowe rękawiczki, zbieramy szkło do plastikowego worka, a pozostałości na podłodze ścieramy zwilżonymi, jednorazowymi plastrami ręcznika kuchennego. Ręcznik także wkładamy do plastikowego worka, po czym zaklejamy go taśmą i przekazujemy do punktu odbioru odpadów niebezpiecznych. 

Mając na uwadze bezpieczeństwo nasze i innych powinniśmy więc zwracać uwagę na to, co robimy ze zużytymi żarówkami zwykłymi, LED i świetlówkami. Jest to bardzo ważne dla naszego zdrowia. Szkłem z żarówki tradycyjnej możemy się zranić, a rtęcią zatruć organizm. Aby więc uniknąć tych zagrożeń, musimy stosować się do zaleceń względem postępowania z konkretnymi rodzajami żarówek. W ten sposób zabezpieczymy nie tylko siebie, ale również innych, a inni patrząc na nasze zachowanie, mogą brać z nas przykład.