Dobór odpowiedniego oświetlenia jest kluczowy w procesie projektowania lub remontowania domu. To, jak rozmieścimy źródła światła przekłada się bezpośrednio na funkcjonalność pomieszczenia oraz komfort domowników. Bez wydajnego oświetlenia na próżno szukać rozwiązań, które poprawią komfort użytkowników - bowiem światło jest najważniejsze. Jak określić i odpowiednio dobrać natężenie światła do domu, biura czy przestrzeni publicznej? Oto kilka cennych porad i wskazówek. 

 Odpowiednia ilość lumenów na m2 – zadbaj o komfort użytkowników 

Wybierając i kupując różnego rodzaju lampy w sklepie, większość z nas zwraca uwagę jedynie na ich moc - podawaną w watach (W). Takie podejście bazuje głównie na przyzwyczajeniu do jednego rodzaju źródła światła - żarówek żarnikowych, w przypadku których taka charakterystyka ich była głównym rozróżnieniem. Co za tym idzie, im więcej wat miała dana żarówka, tym mocniejsze światło emitowała. 

Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju rozwiązania, takie jak ledy czy świetlówki. W przypadku tych produktów, również bez problemu znajdziemy informację o ilości poboru prądu - czyli liczbie watów. Podawana tam cyfra nie jest jednak w żaden sposób możliwa do porównania ze starszymi żarówkami. W celu dokładniejszego i rozsądniejszego porównania ich ze sobą, stosuje się inne rozróżnienie - ze względu na lumeny (lm). Ich liczba opisuje faktyczną jasność strumienia światła, emitowanego przed konkretną żarówkę. Warto także zwrócić uwagę na inną ważną kwestię. W branży oświetleniowej, niezbędną moc lamp określa się również w luksach (lx) - co oznacza liczbę lumenów na 1 metr kwadratowy. Warto pamiętać bowiem o tym, że światło emitowane przez większość żarówek jest rozproszone na większej powierzchni. 

Lumeny na m2 to nic innego jak luksy, stosowane do określenia natężenia źródła światła. Warto o tym wiedzieć i pamiętać, wybierając określony typ oświetlenia. Wiedząc, czym są lumeny i luksy, pewnie zastanawiasz się jaka ilość będzie odpowiednia do salonu, kuchni czy pokoju?  

Największym problemem w wyborze oświetlenia oraz jego zmianie może okazać się konieczność przeliczenia mocy starych żarówek na jasność nowych źródeł światła. Pomocna może być wówczas poniższa tabela: 

 

Liczba watów tradycyjnej żarówki 

Liczba lumenów źródła LED 

15 W 

136 lm 

25 W 

249 lm 

40 W 

470 lm 

60 W 

806 lm 

75 W 

1055 lm 

100 W 

1521 lm 

150 W 

2452 lm 

200 W 

3452 lm 

 

Kupując produkty oświetleniowe warto zwracać uwagę nie na ilość watów, ale na liczbę lumenów. Dzięki temu mamy szansę na wybór dokładnie takiego oświetlenia, jakiego oczekujemy w danym pomieszczeniu. 

Liczba lumenów a rodzaj pomieszczenia

Warto także mieć świadomość jaka ilość lumenów jest odpowiednia do określonego typu oświetlenia. Zastanawiasz się, ile lumenów na m2 w kuchni, ile lumenów na m2 salonu i ile lumenów na m2 pokoju? Ważne, aby natężenie światła dobrać do rodzaju pomieszczenia. Zastanów się jakie jest jego przeznaczenie? Do biura warto dobrać oświetlenie, które pozwoli w komfortowy sposób pracować. Do salonu lepsze będzie delikatne światło, dzięki któremu będziesz mógł odpocząć czy poczytać ulubioną książkę. Jeśli zaś mowa o sypialni – warto zastosować światło delikatne, ale takie, dzięki któremu znalezienie w szafie ubrania nie będzie problemem.  

 

Lokalizacja 

Liczba luksów 

salon 

250-400 lx 

sypialnia 

150-250 lx 

miejsce do czytania 

400-500 lx 

kuchnia 

300-700 lx 

proste prace fizyczne 

200-750 lx 

prace precyzyjne 

800-1200 lx 

praca przy komputerze 

400-500 lx 

 

W celu doboru odpowiedniego oświetlenia warto wybrać sklep z szerokim asortymentem, dzięki czemu istnieje większa szansa na wybór oświetlenia, które sprosta twoim oczekiwaniom i potrzebom. Sklep z oświetleniem w Warszawie to miejsce, gdzie z pewnością znajdziesz to, czego potrzebujesz. Najlepsi producenci – Shilo i Sotto Luce – oraz produkty najwyższej jakości. Pamiętaj - liczy się komfort i wygoda. Tylko dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu, twój dom nabierze stylu i klasy, a przebywanie w nim będzie przyjemnością, zarówno dla domowników, jak i gości. 

 

 Lista ostatnich wpisów:

Jakie oświetlenie do małej kuchni? Porady

Lampy w stylu glamour  - inspiracje

Jak dobrać lampy do salonu i jadalni?