Urządzając mieszkanie, poza wyborem odpowiednich mebli i dodatków, warto skupić się również na stosownym doborze lamp. To właśnie rodzaj oświetlenia wpływa na ogólny klimat, jaki panuje we wnętrzu. Czym się kierować wybierając lampy do salonu i jadalni? Jaki model będzie najlepszym rozwiązaniem? Zapoznaj się z naszymi radami

 

Planujesz remont lub niebawem wprowadzasz się do swojego wymarzonego mieszkania? Z pewnością w głowie masz wizję aranżacji idealnie wpisującej się w Twój gust i potrzeby. Wybierając meble i kompletując dodatki, nie zapomnij o jednej, bardzo ważnej kwestii, czyli oświetleniu. Poza oczywistą funkcją, jaką jest zapewnienie widoczności w pomieszczeniu, lampy stanowią również element dekoracyjny. Planowanie punktów świetlnych powinno zatem mieć na względzie zarówno kwestie związane z odpowiednim oświetleniem danej przestrzeni, jak i być w pełni dostosowane do klimatu, jaki chcemy wprowadzić do konkretnego pomieszczenia. Jakie oświetlenie do salonu i jadalni będzie zatem najlepsze?

Lampy do salonu i jadalni - czym powinny się charakteryzować?

Oświetlenie do salonu i jadalni spełnia wiele funkcji - jak każde źródło światła, pomaga rozświetlić daną przestrzeń w pomieszczeniu, wprowadza wyjątkowy nastrój, umożliwia relaks przy książce, czy pomaga się wyciszyć wieczorem, przed nocnym odpoczynkiem. Wybierając lampy do pokoju dziennego i miejsca, w którym spotykasz się z rodziną podczas wspólnych posiłków, w pierwszej kolejności miej na względzie to, jakie przeznaczenie ma mieć dane oświetlenie oraz to, ile światła dziennego wpada do pomieszczenia, które aranżujesz. Równie istotna jest kwestia, czy urządzany przez nas pokój jest obszerny, czy może ma dość ograniczony metraż oraz, jaką ma wysokość. 

jak dobrać lampy do salonu i jadalni

Lampy do salonu i jadalni - jaki model wybrać?

Lampy do salonu i jadalni mogą przybierać rozmaite formy - od klasycznych, wiszących modeli, przez plafony i kinkiety, na lampach stojących i stołowych kończąc. To, jaką formę oświetlenia wybierzemy oraz jak będzie wyglądało rozmieszczenie lamp w salonie i jadalni, zależy od naszej własnej wizji aranżacyjnej i indywidualnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że rodzaj światła wpływa nie tylko na widoczność w pomieszczeniu, ale również na samopoczucie domowników. Jeśli potrzebne jest nam oświetlenie jadalni z salonem, które dostatecznie rozświetli dużą przestrzeń, zapewniając światło rozproszone, zdecydujmy się na zestaw lamp - dwa żyrandole w pokoju dziennym  oraz dwie lampy wiszące ulokowane nad jadalnianym stołem będą najlepszą opcją. Pokoje o niewielkich metrażach można śmiało wyposażyć w jedną, mniejszą, wiszącą lampę do pokoju dziennego oraz oświetlenie dodatkowe, w postaci lampy stojącej, małej lampki nocnej, czy listwy LED. Ile lumenów warto wziąć pod uwagę? To kwestia indywidualna - jeśli uwielbiamy spędzać wieczory na czytaniu książki, czy szydełkowaniu, zdecydujmy się na większą ilość światła rozproszonego, dzięki któremu oczy nie będą się męczyć zbyt szybko, jeśli jednak zależy nam na klimatycznym wnętrzu, postawmy na lampy do pokoju dziennego, które zapewniają ciepłe, nieco przyćmione światło idealne do relaksu. Ile lumenów zapewni nam najlepszy efekt, odpowiednio chroniąc wzrok? Optymalnym rozwiązaniem będą lampy do salonu i jadalni o mocy 200 - 250 lumenów (25 W). Jeśli jednak mamy w planach spędzać czas na precyzyjnych pracach kreatywnych, czy czytaniu, lepszą opcją będzie zastosowanie oświetlenia zapewniającego 400 - 500 lumenów (40 - 50 W). Najważniejszym aspektem, jakim powinniśmy się kierować, wybierając oświetlenie do salonu i jadalni jest odpowiednie wyważenie - zbyt ciemne światło prowadzi do wzmożonego wysiłku oczu, a w rezultacie do pogorszenia wzroku, z kolei zbyt jasne może wywoływać złe samopoczucie, bóle głowy, a nawet nudności, sprawiając, że nie będziemy mogli swobodnie wypocząć. Wybierając lampy do pokoju dziennego oraz jadalni pamiętajmy również o tym, aby były atrakcyjne wizualnie i idealnie komponowały się z pozostałą aranżacją pokoju, wpisując w charakterystykę stylu, jaki dominuje w mieszkaniu. Typ aranżacyjny również wpływa na to, jakie powinno być rozmieszczenie lamp w salonie i jadalni oraz ile lumenów powinniśmy uwzględnić. Delikatny styl skandynawski charakteryzuje proste oświetlenie jadalni i salonu - klasyczne, geometryczne lampy sufitowe i podłogowe utrzymane w odcieniach bieli, beżu, szarości lub pasteli będą dobrym rozwiązaniem, podobnie, jak małe lampki stołowe i nocne, które wprowadzą przytulny klimat. Styl glamour to obszerne, bogato zdobione żyrandole, np. z kryształkami. Z kolei lampy do salonu i jadalni urządzonych w klimacie industrialnym powinny mieć dość surowy charakter - metalowe elementy, ciemne, stonowane barwy będą najlepszym wyborem.

 

Prawidłowe rozmieszczenie lamp w salonie i jadalni jest szalenie istotne, jeśli chcemy zadbać o funkcjonalność pomieszczenia oraz dobre samopoczucie domowników. Planowanie punktów świetlnych powinno być poparte ustaleniem przeznaczenia pomieszczenia, do którego kompletujemy lampy, własnymi preferencjami oraz stylem aranżacyjnym. Dzięki temu wybór lampy do salonu i jadalni będzie prostszy, a efekt bardziej zadowalający. Powyższe wskazówki pomogą skompletować oświetlenie, sprawiając, że we wnętrzu mieszkania zapanuje wyjątkowy klimat sprzyjający zarówno rodzinnym obiadom w jadalni, jak i spokojnemu wypoczynkowi na kanapie w salonie.

 

 Lista ostatnich wpisów:

Lampy w stylu nowojorskim

Jaka lampa do sypialni? Wybieramy nastrojowe oświetlenie

Jakie lampy wybrać do łazienki?