Aranżując dom, coraz więcej osób decyduje się na częściowo lub w pełni otwartą przestrzeń. Chcemy, aby nasz dom był w pełni przestronny. Kuchnia otwarta na salon znajduje się w większości nowych domów czy mieszkań. Jak więc oświetlić tego rodzaju pomieszczenie, by było nie tylko funkcjonalne, ale również idealnie wkomponowane w aranżację zarówno kuchni, jak i salonu. Ile źródeł światła wybrać i gdzie je umieścić? Podpowiadamy.  

Oświetlenie centralne i dodatkowe 

We wszystkich pomieszczeniach niezwykle ważne jest oświetlenie. W kuchni otwartej na salon ma to szczególne znaczenie, ponieważ w tak dużej przestrzeni światło odgrywa szczególnie ważną rolę. Właściwie zamontowane lampy równomiernie oświetlą całe pomieszczenie i sprawią, że będzie ono niezwykle funkcjonalne. To, jaką lampę wybrać zależy głównie od wielkości oraz kształtu pomieszczenia.  

Jeśli aranżujemy małą kuchnię wystarczy z pewnością jedynie kilka punktów świetlnych. Sprawdzą się więc halogeny zamontowane na suficie czy plafony sufitowe, umieszczona w centralnej części pomieszczenia. Jeśli mamy zaś do czynienia z większym pomieszczeniem, idealnie sprawdzi się lampa wisząca z przeciwwagą. Lampy tego rodzaju dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu z łatwością możemy wybrać taki model, który najbardziej nam odpowiada. W kuchni sprawdzą się również lampy stołowe, które umieszczone w dowolnym miejscu oświetlą zacienione miejsca, do których nie docierają promienie oświetlenia głównego.  

W kuchni otwartej na salon za pomocą oświetlenia bardzo łatwo można wyznaczyć strefy. Lampy do salonu powinny emitować mniej intensywne, delikatne światło, umożliwiające wypoczynek w komfortowych warunkach. Jeśli chcesz zaszaleć, możesz zdecydować się na designerskie, oryginalne oświetlenie - nietypowe lampy i kinkiety dostępne na rynku wzbogacą przestrzeń i sprawią, że będzie ona niezwykle ciekawa.  

Lampy wiszące do kuchni - funkcjonalność czy tradycja? 

W kuchni bardzo istotne jest nie tyle oświetlenie główne, zamontowane w centralnej części pomieszczenia, ale przede wszystkim zwróćmy uwagę na oświetlenie szafek kuchennych. Niezwykle ważny jest także wybór lampy nad blat. Kuchnia otwarta, w której zabudowa znajduje się przy jednej ze ścian wymaga wysokiej jakości, precyzyjnego oświetlenia. Światła umieszczone nad blatami roboczymi sprawią, że wykonywanie jakiejkolwiek czynności w kuchni będzie niezwykle komfortowe, a gotowanie – stanie się przyjemnością. Wart również zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie wewnętrzne szafek, które najlepiej by było zintegrowane z mechanizmem otwierania. Takie rozwiązanie poprawi znacznie funkcjonalność kuchni oraz ułatwi pracę i wykonywanie czynności po zmroku.  

Gdy decydujemy się na kuchnię otwartą na salon często oznacza to rezygnacją z szafek wiszących. Takie rozwiązanie pozwala zniwelować gospodarczy charakter kuchni i w pełni połączyć jej aranżację z eleganckim i przytulnym salonem. Takie układ kuchni oraz znajdujących się w niej mebli wymaga starannego przemyślenia rozmieszczenia oświetlenia blatu roboczego. Lampy wiszące sufitowe mogą nie spełnić wymogu właściwego oświetlenia całości kuchni. Pracując przed blatem będziemy bowiem rzucać cień, zasłaniając sobie światło. Zamiennikiem lamp wiszących mogą okazać się wówczas kinkiety ścienne.  

Właściwie oświetlona kuchnia to nie tylko możliwość uzyskania przytulnego nastroju we wnętrzach. Dzięki wyborze odpowiedniego oświetlenia będziemy w stanie wykonywać wszystkie czynności, nawet po zmroku, w komfortowych warunkach.