Urządzasz małe mieszkanie? Zastanawiasz się, jakie meble i dodatki będą najlepsze do niewielkich pomieszczeń? Chcesz optycznie powiększyć przestrzeń? Zastanawiasz się, na czym się skupić? Podczas urządzania małego mieszkania nie należy skupiać się jedynie na zakupie ergonomicznych mebli, rozkładanych sof czy dużych luster. Warto również skupić się na oświetleniu. Jak oświetlić małe mieszkanie? Podpowiadamy.  

Oświetlenie, to jak wiadomo, niezwykle istotny element wyposażenia, o którym niestety bardzo często zapominamy. Właściwie wybrane lampy mogą znacząco wpłynąć na wygląd oraz klimat mieszkania. Jaki oświetlić małe mieszkanie? Jakich lamp unikać? Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie? Zobacz, jak możesz optycznie powiększyć przestrzeń za pomocą kilku trików.  

Oświetlenie małego mieszkania – na co zwrócić uwagę? 

Dobór lamp do małego mieszkania powinien być dobrze przemyślany, ponieważ kwestia ta jest równie istotna, co dobór mebli czy wybór dodatków. Modelowanie światłem pozwoli nam poprawić proporcje wnętrza - z łatwością możesz optycznie je powiększyć, a także sprawić, że malutka kawalerka będzie wyglądała jak stylowe i modne mieszkanie wprost z magazynku wnętrzarskiego.  

Oczywiście nie same lampy są najważniejsze. Warto skupić się również na kolorach, które dominują we wnętrzu, obecności luster czy dostępie do światła dziennego. 

Małe przestrzenie i mieszkania mają swój własny zestaw wyzwań - surowi właściciele, niskie sufity lub po prostu brak powierzchni. Dobre oświetlenie jest jednym z najprostszych sposobów na podniesienie standardu przestrzeni, dzięki czemu Twój projekt będzie bardziej zamierzony, a pomieszczenie będzie wyglądało na bardziej przestronne. 

Ludzie często wpadają w pułapkę projektowania małych przestrzeni, polegającą na przedkładaniu funkcji nad formę. Jednak zbyt ścisłe przestrzeganie zasad może sprawić, że przestrzeń będzie pozbawiona życia. Osobiste akcenty są tym, co sprawia, że mieszkanie czuje się jak w domu. Pamiętaj więc, aby w mieszkaniu znalazły się akcenty, które czynią przestrzeń jak najbardziej indywidualną. Tylko wtedy będziesz czuł się w niej dobrze i komfortowo.  

Małe mieszkanie – jakie lamy wybierać? 

Często pierwszym miejscem, które staje się zagracone, gdy życie staje się zabiegane, jest stolik nocny. Często jest to miejsce, w którym ustawiamy lampę nocną. Znajduje się tam również wiele innych, mniej znaczących elementów, które jednak są nam potrzebne.  Niestety, budzenie się i zasypianie przy zagraconej szafce nocnej może powodować stres i irytację, które narastają z dnia na dzień. Najlepszym sposobem na utrzymanie tego obszaru w czystości i bez stresu jest zapobieganie powstawaniu bałaganu. 

Możesz się tego nie spodziewać, ale strategiczne oświetlenie małych przestrzeni to świetny sposób na zagwarantowanie, że Twoje szafki nocne pozostaną otwarte i zorganizowane. Kinkiety zawieszone po obu stronach wezgłowia to ponadczasowy, szykowny wybór. 

Mogą to być proste, starodawne kandelabry wyposażone w żarówki LED, nadające wnętrzu wygląd vintage. Możesz też wypróbować srebrne, złote, miedziane lub kute kinkiety z obrotowymi ramionami, które służą jako bezpośrednie oświetlenie zadaniowe do czytania przed snem. Lampka nocna z kryształkami to wybór doskonały, jednak może kinkiet okaże się bardziej funkcjonalny? 

Wielozadaniowe źródła światła 

Oświetlenie punktowe jest jednym z najbardziej efektywnych pomysłów na oświetlenie małego salonu. Zapewnia oświetlenie powierzchni lub oświetlenie akcentujące bez potrzeby stosowania zbyt wielu lamp podłogowych i stołowych.   

Skierowanie światła na ściany lub sufity odbija światło z powrotem do pokoju, dzięki czemu przestrzeń wydaje się jaśniejsza i większa. Oświetlenie konkretnych przedmiotów lub obszarów, takich jak półki z książkami, biurka i dzieła sztuki, kieruje wzrok dookoła przestrzeni, sprawiając, że układ pokoju wydaje się bardziej przemyślany. 

Świetnym rozwiązaniem do małego mieszkania będą również plafony. Idealnie, jeśli nie zajmują one dużo miejsca i sprawiają, że są częściowo niewidoczne. Plafon wpuszczany w sufit to doskonała opcja do małych wnętrz.  

Posiadanie osobnej oprawy oświetleniowej dla każdego z tych obszarów może szybko przytłoczyć małe mieszkanie. Oświetlenie na szynach spełnia zadanie wielu lamp za pomocą jednej prostej oprawy. 

Doskonałym sposobem na funkcjonalne oświetlenie małego mieszkania jest oświetlenie szynowe.  Jako dodatkowy bonus, oświetlenie szynowe może służyć jako rzeźbiarski, przyciągający wzrok element we współczesnych przestrzeniach, nie zajmując przy tym zbyt wiele miejsca. Lampy szynowe są dostępne w eleganckich, minimalistycznych wzorach, które najlepiej pasują do nowoczesnego designu. Ale, uwaga - mogą wyglądać nie na miejscu w przestrzeniach o bardziej formalnym lub tradycyjnym wystroju.