Ostatnimi czasy, gdy ceny energii elektrycznej stają się z roku na rok coraz droższe, wielu z nas nieustannie zastanawia się nad nowymi sposobami na oszczędzanie prądu. Taka postawa nie dość, że wpływa dobrze na stan naszej planety, to jeszcze pozwala nam zaoszczędzić nieco pieniędzy. Niestety pomimo tego, że wielu z nas chce faktycznie oszczędzać energię, to tylko nieliczni wiedzą jak to skutecznie robić. Dla tych, którzy tej wiedzy nie mają, ale chcieliby ją posiąść, powstał właśnie ten artykuł, w którym przedstawię 5 skutecznych i sprawdzonych sposobów na oszczędzanie prądu w domu.

W obecnych czasach energię elektryczną chce oszczędzać większość z nas. Jedni robią to, aby dbać o planetę, inni, aby nieco zaoszczędzić i uzbieraną po pewnym czasie nadwyżkę pieniężną wydać na przyjemności. Nie można zapominać, że jest jeszcze jedna grupa, dla której oszczędzanie prądu jest przykrą koniecznością. Do tej grupy należą osoby, których miesięczne przychody są równe ich wydatkom, lub nawet mniejsze. Jak więc widać, powodów do oszczędzania energii elektrycznej jest wiele i od siebie nawzajem mogą się one skrajnie różnić. Niezależnie jednak od argumentów, które spowodowały, że pojedyncze osoby podjęły decyzję o rozpoczęciu świadomego oszczędzania prądu, sposoby na jego oszczędzanie będą do siebie bardzo podobne. Najbardziej popularne sposoby na oszczędność energii są bowiem niemalże takie same i nie ma tutaj znaczenia czy jesteśmy bogaci, czy wręcz przeciwnie. Pomimo tego, że obecnie istnieje naprawdę wiele prostych sposobów na oszczędzanie prądu, to znaczna część społeczeństwa nadal nie wie, jak skutecznie energię elektryczną oszczędzać. Z myślą o tych właśnie osobach, stworzyłam krótką listę zawierającą najpopularniejsze i jednocześnie najprostsze sposoby na oszczędzanie prądu w domu. Oto ona:

 

  • Jak oszczędzać prąd w domu? – wyłączanie światła

 

Pierwszym i chyba najbardziej znanym sposobem na oszczędzanie prądu jest wyrobienie sobie nawyku wyłączania światła w momencie, gdy już go nie potrzebujemy oraz wtedy, gdy wychodzimy z danego pokoju czy nawet całego mieszkania lub domu. Sposób ten na pierwszy rzut oka może wydawać nam się mało skuteczny, ponieważ “podczas pięciu minut nie zużyje nie wiadomo ile prądu”. Tego typu podejście z jednej strony jest prawdą, ponieważ działająca na darmo przez kilka minut żarówka nie wygeneruje wartych kilkaset złotych rachunków. Z drugiej jednak strony, jeśli w skali roku takich “kilkuminutowych sytuacji” będzie zdarzało się dużo, to w ostatecznym rozrachunku uzbiera się już znacząca dla naszych portfeli kwota. Warto jest więc wyłączać prąd, kiedy go nie potrzebujemy i namawiać do tego naszych współmieszkańców. W przypadku, gdy mieszkamy z innymi osobami, warto jest ustalić zasady odnośnie włączania i wyłączania światła, które sprawią, że oszczędzanie energii będzie dużo łatwiejsze. 

 

  • Jak oszczędzić energię w domu? – żarówki energooszczędne

 

Kolejnym sposobem na oszczędzanie energii jest wymienienie wszystkich znajdujących się w naszym domu czy mieszkaniu żarówek na takie energooszczędne. Przedsięwzięcie takie może i jednostkowo jest dość kosztowne, ale w ostatecznym rozrachunku jest ono naprawdę opłacalne, ponieważ pozwala nam na spore oszczędzanie energii. Warto również wspomnieć, że tego typu rozwiązanie “samo za nas oszczędza”. Jedynym bowiem co musimy zrobić, jest wymienienie żarówek na takie, które zostały stworzone w taki sposób, aby zużywać jak najmniej energii. 

 

  • Sposoby oszczędzania prądu – oświetlenie led

 

Co ciekawe, decyzję o oszczędzaniu prądu można podjąć już na etapie kupowania oświetlenia do domu. Wystarczy bowiem zdecydować się na zakup lamp z wbudowanym źródłem światła, które same w sobie są energooszczędne. Jest to szeroko pojęte oświetlenie led, którego doskonałym przykładem są znajdujące się w ofercie sklepu oświetleniowego Lamp Design lampa biurkowa viper oraz plafon meteora

 

  • Sposoby oszczędzania energii elektrycznej – korzystaj ze światła dziennego 

 

Chyba najstarszym sposobem na oszczędzanie prądu jest wykorzystywanie światła dziennego do maksimum. Chodzi tutaj głównie o rozplanowanie przestrzeni w domu w taki sposób, aby w miejscach, w których najczęściej przebywamy promienie słoneczne, gościły najdłużej. Dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na jasne i niezbyt grube zasłony czy rolety, które w razie potrzeby będziemy mogli całkowicie odsłonić, 

 

  • Jak oszczędzać prąd w domu? – wyłączaj z kontaktu nieużywany sprzęt

 

Dla wielu z nas może wydawać się to nielogiczne, ale podłączony do kontaktu sprzęt, nawet gdy nie jest on w danym momencie przez nas używany, często pobiera prąd. Z tej właśnie przyczyny, gdy czegoś nie używamy, to powinniśmy odłączać to od prądu. Taki zabieg pozwoli nam bowiem na zaoszczędzenie przysłowiowych “kilku groszy” na energii elektrycznej.

Jak widać, różnego rodzaju sposobów na oszczędzanie prądu jest wiele, a większość z nich nie należy do zbyt uciążliwych. Warto jest więc czasami zadać sobie nieco trudu i zaoszczędzić dzięki temu pieniądze, które w późniejszym czasie wydamy na bardziej przyjemniejsze rzeczy niż rachunki za prąd.