Przestronna, duża łazienka to marzenie każdego. W takim pomieszczeniu bez problemu zmieszczą się wanna, spora umywalka, a także pojemne szafki. Niestety często zdarza się jednak tak, że nie możemy sobie pozwolić na dużą łazienkę ze względu na ograniczoną powierzchnię. Jesteśmy więc zmuszeni zmieścić wszelkie niezbędne sprzęty w niezbyt przestronnej łazience. Jak urządzić małą i jednocześnie funkcjonalną łazienkę? Sprawdź nasze wskazówki! 

Aranżacja małej łazienki - na czym się skupić? 

Największy problem z rozmiarem łazienki mogą mieć osoby, których mieszkania znajdują się w starym budownictwie. Jeśli decydujemy się na dużą kuchnię lub przestronny salon, często przyjdzie nam zapłacić małą łazienką. Jeśli w mieszkaniu mamy do czynienia ze ściankami działowymi możemy pokusić się o zmianę ich układu, jednak, gdy łazienkę okalają ściany nośne - możemy jedynie zaakceptować taki układ mieszkania i pogodzić się z mikroskopijną łazienką.  

Aranżacja małej łazienki może okazać się nieco problematyczna, jednak z wykorzystaniem kilku trików z pewnością uda się stworzyć piękną, małą łazienkę. Urządzenie pomieszczenia o niewielkich rozmiarach może oznaczać wiele problemów aranżacyjnych. Producenci często wychodzą naprzeciw osobom, którzy zmagają się z urządzaniem małych pomieszczeń i nie bardzo wiedzą, jak się do tego zabrać. Wszystkie elementy wyposażenia można znaleźć również w rozmiarach niestandardowych, mimo tego, że możemy mieć trudności z ich znalezieniem na rynku. Producenci oferują umywalki narożne, szafki boczne czy też asymetryczne wanny. Nawet ciemna i wąska łazienka, której urządzenie wydawało się niemożliwe, może stać się pomieszczeniem funkcjonalnym, jeśli tylko skorzystamy z kilku prostych rad.  

Oświetlenie małej łazienki - postaw na funkcjonalne rozwiązania 

Zanim jednak zaczniemy wybierać sprzęty i aranżować łazienkę, warto zastanowić się i zaplanować dokładnie układ całej przestrzeni. Po pierwsze, warto zastanowić się najpierw, jaka ma być nasza łazienka. Niezwykle istotne jest również oświetlenie. Może ono bowiem odmienić z łatwością całą przestrzeń. Zastanawiasz się jakie lampy do łazienki? Postaw przede wszystkim na funkcjonalność. Lampy do łazienki powinny spełniać wiele funkcji i umożliwiać komfortowe wykonywanie wielu czynności. Pamiętajmy, że w łazience warto zainwestować w zamontowanie kilku niezależnych od siebie źródeł światła. Umożliwi nam to wybór odpowiedniego natężenie światła oraz rodzaj oświetlenia w zależności od wykonywanej czynności. Gdy chcesz wziąć relaksującą kąpiel, warto wybrać światło o mniejszym natężeniu, które umożliwi Ci odpoczynek. Postaw więc na nastrojowe oświetlenie łazienki - plafon gipsowy, kinkiety czy żyrandol? Wszystko zależy od stylu, w którym została urządzona łazienka. Pamiętaj, że ograniczeniem jest tylko i wyłącznie Twoja wyobraźnia! Eksperymentuj, próbuj i sprawdź, co będzie idealnie pasowało do klimatu Twojego pomieszczenia.  

Jeśli szukasz nowoczesnych lamp z charakterem, postaw na designerskie oświetlenie, które sprawi, że Twoje pomieszczenia staną się niebanalne i niezwykle stylowe. Designerskie lampy z łatwością dopasujesz do praktycznie każdego stylu oświetleniowego.  

Jak optycznie powiększyć łazienkę? 

Okazuje się, że istnieje kilka trików, dzięki którym możesz optycznie powiększyć łazienkę. By wnętrze nie przytłaczało swoimi wymiarami, a łazienka nie stanowiła klaustrofobicznej przestrzeni, warto pomyśleć nad jej optycznym powiększeniem. Jednym ze sposobów jest zamontowanie lustra, które pomoże stworzyć wrażenie większej przestrzeni. Pamiętajmy również o zamontowaniu oświetlenia. Nie chodzi tu jednak o oświetlenie funkcjonalne, ale to dekoracyjne. Jeśli będzie ono dodatkowo odbijało się w tafli płytek - niezapomniany efekt gwarantowany! Warto również zastanowić się nad umieszczeniem listew ledowych w miejscach, do których nie dociera światło lampy głównej. Warto zamontować je przy lustrze oraz w okolicach umywalki.  Warto również pamiętać, że chłodne oświetlenie sprawi, że łazienka wydawać się będzie większa.