Kącik do czytania to propozycja dla miłośników książek. Ci, którzy uwielbiają czytać, z pewnością stwierdzą, że nie ma nic przyjemniejszego w zimowy, śnieżny lub jesienny i deszczowy wieczór, jak usiąść w wygodnym fotelu z dobrą książką. Lepiej może być tylko wtedy, jeśli kącik czytelniczy będzie odpowiednio urządzony - regał bądź półka na książki, duży fotel i stolik, na którym można postawić kubek z gorącą czekoladą czy kawą. Zastanawiasz się, jak urządzić domową biblioteczkę lub oddzielny kącik czytelniczy? Oto kilka cennych porad. 

Kącik czytelniczy w domu – azyl dla miłośników książek i nie tylko 

Kącik czytelniczy to bardzo przyjemne miejsce. Kojarzy się z odpoczynkiem, relaksem i oczywiście - dobrą lekturą. Zastanawiasz się, gdzie urządzić kącik do czytania? Wszystko zależy od Ciebie oraz przestrzeni, jaką dysponujesz. Takie miejsce powinno być przede wszystkim znajdować się w zacisznej przestrzeni. Kącik do czytania w salonie to najchętniej stosowane rozwiązanie. Jeśli jednak w salonie nie ma na to miejsca, nie martw się. Kącik do czytania można zaaranżować także w sypialni. Kącik do czytania w sypialni może być miejscem niezwykle intymnym i komfortowym, a jego odpowiednia aranżacja sprawi, że przebywanie w nim będzie przyjemnością.  

Coraz częściej pojawiają się także parawany, pełniące funkcję ścianek działowych, za pomocą których można oddzielić kącik do czytania od pozostałej części pomieszczenia. Takie rozwiązanie zapewnia większy komfort i prywatność.  

Jeśli Twoje pociechy także uwielbiają książki, warto urządzić kącik do czytania dla dzieci. Najlepszym pomysłem będzie zaaranżowanie go po prostu w pokoju dziecinnym. Półka na książki lub regał oraz mały stolik stworzą azyl odpowiedni dla małych miłośników czytelnictwa.  

Jak urządzić kącik do czytania? 

Duże i przestronne pomieszczenia zawsze są łatwiejsze w aranżacji i znalezieniu dodatkowego miejsca. Co w przypadku, gdy tej przestrzeni mamy bardzo mało, ale nie chcemy rezygnować z kącika do czytania? Jak więc urządzić takie miejsce w kawalerce lub małym mieszkaniu? To nic trudnego. Wybierz ładny, miękki dywan, za pomocą którego oddzielisz wizualnie kącik od reszty mieszkania, postaw na nim wygodny fotel i zadbaj o odpowiednie oświetlenie.  

Lampa to istotna część kącika czytelniczego. Poprawia komfort i dodaje wnętrzu charakteru. Dodatkowo, jeśli będzie odpowiednio dopasowana do całości, może także podnieść walory wizualne całej aranżacji. Jeśli szukasz ciekawych lamp, warto odwiedzić sklep z oświetleniem w Warszawie.  

Do kącika czytelniczego idealnie sprawdzą się np. designerskie lampy stojące, które zapewnią komfort użytkowania i sprawią, że kącik czytelniczy będzie niezwykle przytulny. Ciekawym rozwiązaniem może być także lampa wędka, która oprócz walorów wizualnych, będzie także niezwykle użyteczna. 

Kolejnym elementem, niezwykle istotnym w urządzaniu kącika do czytania jest wygodna sofa lub fotel. To niezwykle ważne, aby zadbać także o szczegóły i drobne detale. Urządzenie kącika czytelniczego nie musi być drogie, ale może to być przestrzeń niezwykle efektowna i atrakcyjna wizualnie.  

Własny kącik do czytania – osobista strefa relaksu 

Zastanawiasz się, czy warto zaaranżować oddzielny kącik do czytania? Oczywiście, że tak! Bardzo ciężko jest skupić się i zebrać myśli w ogólnodostępnym dla wszystkich miejscu. Własny kącik do czytania to także specyficzna przestrzeń. Kojarzy się ze spokojem, ciepłem i komfortem. Samo to, że usiądziesz w fotelu z kubkiem ulubionego napoju sprawi, że poczujesz się odprężona/ny. Nie musisz przeznaczać na kącik czytelniczy całego pokoju, wystarczy, że wydzielisz specjalną strefę do czytania w salonie lub sypialni. Takie miejsce swoim wystrojem sprawi, że poczujesz się komfortowo.  

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na urządzenie kącika do czytania w salonie, sypialni, we wnęce czy na antresoli. Ważne, aby było to miejsce, w którym zapewnisz sobie prywatność. Kącik do czytania powinien więc znajdować się tam, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. 

Odpowiednio urządzony kącik czytelniczy może być ciekawym elementem wystroju oraz dostarczać wielu pozytywnych wrażeń.  

 

Lista ostatnich wpisów:

Ile lumenów na m2 - jaką moc oświetlenia wybrać?

Jakie oświetlenie do małej kuchni? Porady

Lampy w stylu glamour - inspiracje