Jak zaaranżować łazienkę, aby pogodzić ze sobą wszystkie rodzaje oświetlenia i właściwie je do siebie dopasować? Jak wybrać oświetlenie, które sprawi, że korzystanie z łazienki będzie w pełni komfortowe? Na co zwrócić uwagę, wybierając lampy do łazienki? Jeśli stoisz właśnie przed takim wyborem, a w Twojej głowie kłębi się mnóstwo pytań - zajrzyj do naszego artykułu. Przygotowaliśmy zbiór praktycznych wskazówek, dzięki którym wybór oświetlenia łazienkowego, nie będzie już tak trudny, jak do tej pory. 

Oświetlenie łazienkowe - zasady ogólne 

Jak wiadomo, każde pomieszczenie wymaga odpowiednio dobranych lamp. Łazienka to specyficzne miejsce – będzie nam służyć zarówno do wykonywania codziennego makijażu, zabiegów pielęgnacyjnych, a także do wieczornego relaksu. Właśnie dlatego, tak ważne jest, aby postawić na oświetlenie różnorodne, które zaspokoi wiele naszych potrzeb.  

Oświetlenie łazienkowe musi być przede wszystkim funkcjonalne - to nie ulega wątpliwościom. Najwygodniejszą opcją jest zamontowanie oświetlenia na trzech różnych obwodach. Dzięki temu, będzie możliwe dobieranie odpowiedniego rodzaju światła do aktualnych potrzeb. Taka opcja to również niezwykła oszczędność, a dodatkowo – trzy różne rodzaje światła pozwalają na stworzenie niezwykłego klimatu, innego w zależności od pory dnia lub nastroju. Niezależnie od tego, jakie lampy wybierzesz, kieruj się nie tylko funkcjonalnością. Zwróć również uwagę na rodzaj lamp, a także ich wygląd. Coraz więcej osób decyduje się na designerskie lampy. To propozycja dla osób odważnych, które nie boją się oryginalnych rozwiązań aranżacyjnych. Tego typu lampy znajdziesz w ofercie producenta Ambilight.  

jaka barwa światła do łazienki

Jak prawidłowo oświetlić łazienkę? 

Prawidłowo dobrane oświetlenie złożone jest z lamp o różnym stopniu funkcjonalności. I tak, w każdej łazience powinno znaleźć się: 

Oświetlenie główne 

Ten typ oświetlenia musi znaleźć się w każdej łazience. Idealne podczas codziennej toalety. To odświeżające i orzeźwiające oświetlenie, które najlepiej nadaje się do użytku podczas codziennych czynności. W tej roli doskonale sprawdzą się lampy wiszące. Wiele zależy także od rodzaju żarówek, które wybierzemy. Lampa wisząca to propozycja do wysokich i dużych pomieszczeń. W tych nieco mniejszych, warto zdecydować się na plafony lub lampy wpuszczane w sufit.  

Oświetlenie lustra 

To rodzaj oświetlenia dodatkowego, który będzie niezwykle przydatny podczas golenia czy wykonywania codziennego makijażu, a także czynności pielęgnacyjnych. Wszystkie te czynności wymagają precyzji, dlatego warto pamiętać zadbać o to, by oświetlenie lustra znalazło się w Twojej łazience. Oświetlenie to powinno mieć chłodną temperaturę barwową, zbliżoną do światła naturalnego. W tej roli idealnie sprawdzą się kinkiety.  

Strefa kąpielowa 

Dobrze wiemy, że wieczorna kąpiel wymaga innego oświetlenia, niż poranne czynności. Dlatego warto zadbać o to, aby w naszej łazience znalazło się światło, które idealnie sprawdzi się podczas wieczornego odpoczynku.  

Jaki kolor światła do łazienki? 

Podstawowym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać jest to, o barwę oświetlenia. Jakie światło do łazienki? Jaka barwa światła do łazienki? To właśnie ta kwestia decyduje, czy łazienka będzie funkcjonalna, a korzystanie z niej – w pełni komfortowe. Właściwie dobrane oświetlenie to połowa sukcesu.  

Temperatura barwowa pozwala dopasować kolor oświetlenia do jego funkcji i rodzaju. W przypadku oświetlenia ogólnego najlepiej postawić na światło chłodne, którego temperatura barwowa nie przekracza 5500K – dotyczy to wnętrz, w których dominują barwy chłodne. Jeśli jednak aranżacja łazienki utrzymana jest w odcieniach cieplejszych - lepiej postawić na oświetlenie o temperaturze 2700-3500K.  

lampa do łazienki

Wybór właściwego oświetlenia do łazienki to nie lada wyzwanie. Kwestią sporną jest tu bowiem nie tylko rodzaj lamp, ale także barwa światła. W pomieszczeniu tym, jak nigdzie indziej potrzebujemy niezwykle różnorodnego oświetlenia - ogólnego, dodatkowego oświetlenia przy lustrze, a także osobnej lampki w strefie kąpielowej.