Czytanie to wspaniała czynność, która ubogaca nasze umysły. Poprzez czytanie zdobywamy wiedzę, rozwijamy naszą wyobraźnię. Wykonywanie tej czynności bardzo pozytywnie wpływa także na naszą umiejętność wysławiania się w języku polskim, sprawia, że w znacznym stopniu poprawia się także nasza ortografia i interpunkcja, a zasób słów poszerza się, sprawiając tym samym, że nasza mowa staje się bardziej kwiecista. Dzięki czytaniu potrafimy wspaniale posługiwać się naszym pięknym językiem ojczystym. Czytanie pozwala nam również oderwać się myślami od rzeczywistości, trafić do innego świata, żyć nim przez chwilę, zapomnieć o wszelkich troskach życia codziennego. Niestety podczas czytania może ucierpieć nasz zmysł wzroku. Dzieje się tak w przypadku, gdy oświetlenie jest źle dobrane do naszych potrzeb. Ważne jest więc, by wybrać odpowiednią lampę, a przy tym barwę światła i żarówkę. 

Jaką lampę wybrać do czytania? 

Szukając odpowiedniej lampy do czytania, musimy najpierw pomyśleć o miejscu, gdzie zazwyczaj czytamy, czy jest to gabinet, w którym siedzimy na wygodnym fotelu, w którym można przyjemnie się ułożyć, krzesło przy biurku, łóżko w sypialni, gdzie najlepiej się czyta tuż przed pójściem spać, a może też przy stole w kuchni. Generalnie czytamy w miejscu, gdzie jest cicho, takim jak gabinet, czy też sypialnia. W gabinecie sprawdzi się dobrze zarówno lampa podłogowa, jak i kinkiet do czytania, natomiast podczas czytania w łóżku idealne będą lampki nocne do czytania. Oprócz nich doskonale swoje zadanie będzie spełniać również klasyczna lampa wisząca, przykładowo piękna, elegancka i funkcjonalna lampa wisząca BARI znanej i cenionej marki Holdbox. Jest to nowoczesna lampa, mogąca stanowić oświetlenie główne, może ona także wejść w rolę oświetlenia punktowego. 

Jakie wybrać lampy do biura? 

Do biura idealna będzie lampa podłogowa do czytania. Jest to rodzaj lampy do biura, który nie dość, że rozjaśnia pomieszczenie, to przepięknie je zdobi. Stojące lampy z reguły zachwycają nas swym wyglądem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu lampy, dzięki czemu idealnie dostosować ją możemy do naszych wymagań pod względem wyglądu i funkcjonalności. Bardzo praktycznym wyborem będzie lampa stojąca do czytania, która oprócz głównego źródła oświetlenia wyposażona jest także w mniejszą lampkę z możliwością ustawienia jej w dowolny sposób. Dzięki temu będziemy mogli skierować światło w kierunku, w jakim światło będzie najbardziej wydajne.  

Jaka lampka do czytania w łóżku? 

Czytanie w łóżku, zwłaszcza przed snem, czy też z rana, by rozpocząć dzień w dobrym tonie, jest czymś cudownym. Późnym wieczorem jednak, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym jest niezwykle ciemno. Poranki również wiążą się z szarością za oknem. Wtedy więc konieczne przy czytaniu jest zaświecenie lampki – tylko jakiej? Przy łóżku zamontować możemy kinkiet do czytania, który oprócz funkcji oświetlenia będzie także pełnić funkcję ozdobną. Dzięki temu, że nocna lampka do czytania w łóżku w postaci kinkietu dostępna jest na rynku w wielu stylach, możemy ją idealnie dopasować do naszej sypialni. Jest to istotne, gdyż harmonia w tym pomieszczeniu jest niezwykle ważna dla naszego samopoczucia. W sypialni jako lampka nocna do czytania może być użyta również lampa stojąca. Poza tymi modelami możemy postawić także na lampy biurkowe, znajdujące zastosowanie nie tylko przy biurkach. Korzystając z nich będziemy mogli sterować kierunkiem, w jaki ma lampka świecić, a włącznik światła będziemy mieć pod ręką. Dobrym rozwiązaniem w tego typu lampach jest możliwość sterowania natężeniem światła. 

Jakie źródło światła wybrać do czytania – żarówka LED czy żarówka zwykła? 

Wybierając źródło światła do wyboru mamy żarówki zwykłe oraz żarówki LED, mające wielu zwolenników przede wszystkim dzięki temu, iż są energooszczędne. Dodatkowym ich atutem jest fakt, że żarówki ledowe zużywają się w o wiele dłuższym okresie, niż te tradycyjne. Żarówki ledowe pozwalają nam na wybranie dowolnego koloru światła oraz zmianę natężenia, dzięki nim jesteśmy w stanie uzyskać imitowane światło dzienne, gdy na zewnątrz jest już ciemno. 

Jaka barwa światła do czytania będzie najlepsza? 

Barwa światła to bardzo istotny element wyboru podczas dobierania oświetlenia. Ma ona spory wpływ na nasze samopoczucie. Barwa zimna silnie pobudza i sprzyja koncentracji, naturalna ma podobne właściwości, natomiast światło ciepłe sprawia, że oświetlone pomieszczenie staje się przytulne, co sprzyja naszemu wypoczynkowi. Najlepszą więc barwą do czytania będzie barwa ciepła, pozwalająca nam zrelaksować się podczas czynności, jaką jest czytanie. 

Jeśli zadbamy o odpowiednio dobrane oświetlenie, czytanie będzie nam sprawiało ogromną przyjemność, a nasz wzrok nie ulegnie pogorszeniu. Wiele modeli lamp dostępnych w najróżniejszych stylach znajdziesz na stronie internetowej naszego sklepu Lamp Design oraz w sklepie stacjonarnym w Warszawie. Jeśli pragniesz zdobyć więcej wskazówek na temat doboru oświetlenia, koniecznie skontaktuj się z naszym personelem. Nasze wieloletnie doświadczenie w tym zakresie z pewnością pomoże Twoim rozterkom.