Aranżację małych pomieszczeń należy traktować jako wyzwanie. Spokojny kolor ścian, stonowane meble, minimalistyczne dodatki? Nie musisz rezygnować z innowacyjnych rozwiązań. Zaszalej światłem! Odpowiednio dobrane oświetlenie pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń, doda kuchni uroku, a designerskie lampy sprawią, że goście nie będą mogli oderwać wzroku od pomieszczenia, a przebywanie w nim będzie czystą przyjemnością. Zatem, jakie wybrać oświetlenie do małej kuchni? Oto kilka wskazówek. 

 

Mała kuchnia a oświetlenie 

W niewielkich pomieszczeniach najważniejsze jest światło. Twoje wnętrze szczęśliwie zostało wyposażone w duże okno? Świetnie! W takim wypadku nie zasłaniaj go, spróbuj dobrze wyeksponować tą przestrzeń. Dzięki temu wnętrze będzie jasne i przestronne mimo swoich niewielkich rozmiarów. Co w przypadku, gdy w  kuchni okno jest małe lub wcale go nie ma? Nie należy się martwić. Odpowiednio dobrane lampy mogą zdziałać cuda. 

 

Oświetlenie w małej kuchni - jakie lampy wybrać? 

Nie ma nic gorszego niż źle lub zbyt mało oświetlona kuchnia. Wówczas gotowanie i wszelkie czynności nie są przyjemnością, a pomieszczenie nie jest funkcjonalne. Najważniejsze jest oświetlenie główne. Lampy do małej kuchni muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Powinny być dopasowane do potrzeb i przyzwyczajeń użytkowników oraz rozświetlać całe wnętrze. Szeroki kąt świecenia oraz dobrze rozproszone światło pozwoli funkcjonować w dobrze oświetlonej kuchni, niezależnie od pory dnia i nocy. Tę funkcję świetnie będą pełnić żyrandole lub lampy wiszące, umiejscowione w centralnym miejscu na suficie. Jaki żyrandol do małej kuchni? Dopasuj go do stylu, w którym zostało urządzone wnętrze. Warto zatem wybierać lampy ledowe z mlecznymi przesłonami, jeśli zaś szukamy reflektorów lub opraw, zdecydujmy się na żarówki z szerokim kątem świecenia, dzięki czemu oświetlona zostanie większa powierzchnia pomieszczenia. 

Dodatkowo warto wyposażyć kuchnię także w oświetlenie poboczne, które nadaje się do podświetlania specjalnych części architektonicznych i dodatków. Wąski kąt padania takich lamp i kinkietów sprawi, że detale i obrazy będą podkreślone we wnętrzu, co doda kuchni niebanalnego smaku i charakteru.  

 

Oświetlenie małej kuchni w bloku 

Kuchnia w bloku zazwyczaj jest mała, a często także mało funkcjonalna. Urządzenie jej może przyprawiać o ból głowy, szczególnie tych, którym zależy na dobrej organizacji oraz ciekawej aranżacji wnętrza. Czy urządzenie małej kuchni w bloku musi być aż tak trudne? Jak dobrać oświetlenie, dzięki któremu przebywanie w niej będzie przyjemnością?  

Kuchnia w bloku, mimo swoich rozmiarów, może być elegancka i funkcjonalna. Każde wnętrze można zaaranżować w taki sposób, by było przestronne i jasne, a praca w nim była przyjemna. Najważniejszym elementem jest lampa centralna - plafon lub żyrandol, dzięki któremu zostanie oświetlone całe pomieszczenie. Jeśli zwisające szafki blokują główne światło, a ciemne miejsca pod nimi nie ułatwiają pracy, warto zdecydować np. na lampę z regulacją wysokości lub zaplanować przestrzeń w taki sposób, by w jak największym stopniu doświetlić przestrzeń roboczą. Idealnym rozwiązaniem będzie także oświetlenie led, zamontowane pod szafkami, które odpwiednio doświetli zacienione miejsca.  

Punktowe oświetlenie ma szereg zastosowań i jest bardzo praktyczne. Jego zaletą jest możliwość zamontowania w dowolnym miejscu. Halogeny są niewielkich rozmiarów - nieduża obudowa zmieści się nawet w najmniej dostępnych miejscach. Można je także wykorzystać jako oświetlenie główne w nieco bardziej nowoczesnych wnętrzach, gdy wisząca lampa nie pasuje do aranżacji wnętrza. Wówczas, można je umieścić np. w podwieszanym suficie.  

 

Jak powiększyć przestrzeń za pomocą światła? 

Światłem można całkowicie zmienić charakter wnętrza, ale także je powiększyć. Najprostszym ku temu sposobem będzie zamontowanie funkcjonalnych taśm LED, dzięki którym przestrzeń będzie wyglądać na bardziej obszerną. Designerskie lampy i kinkiety to dobry wybór, jeśli chcemy doświetlić dekoracje i inne elementy architektoniczne. Wydobędą z mroku lustra, obrazy czy inne ozdoby, które zdecydujemy się umieścić na ścianach.  

Jakie oświetlenie do małej kuchni? To pytanie zadają sobie wszyscy ci, którzy stoją przed wyzwaniem, jakim jest aranżacja kuchni. Odpowiedź jest prosta. Wybierajmy według własnych oczekiwań i potrzeb, zwracając uwagę na funkcjonalność. Komfortowe wnętrze to takie, które jest dobrze oświetlone. 

 

 Lista ostatnich wpisów:

Lampy w stylu glamour  - inspiracje

Jak dobrać lampy do salonu i jadalni?

Lampy w stylu nowojorskim