Aranżując lub remontując dom warto zastanowić się nad rodzajem oświetlenia na schodach. Jest to miejsce, gdzie warto zastosować lampy ledowe. Oświetlenie LED jest opcją nie tylko wygodną i efektowną, ale również pozwala na oszczędność energii elektrycznej. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju lamp i oryginalnych form oświetlenia LED. Barierą jest jedynie nasza wyobraźnia. Jakie oświetlenie schodowe wybrać i na czym się skupić podczas jego rozmieszczenia? Oto nasze wskazówki. 

Jak oświetlić schody? 

Jest wiele metod oświetlenia schodów. Zanim oświetlenie LED stało się tak popularne jak ma to miejsce dziś i na stałe zagościło w naszych wnętrzach, najbardziej popularnym i najczęściej wybieranym rodzajem oświetlenia były ozdobne halogeny, montowane zazwyczaj w ścianach obok stopni czy w podtrepiu. Tego rodzaju oświetlenie miało oczywiście swoje wady i zalety. Światło wychodzące ze ściany, które rzucało blask na stopnie schodów było niezwykle praktyczne i idealnie spełniało swoją funkcję - szczególnie po zmroku. Jednak często sam montaż okazywał się problemem. Zamontowanie halogenów wymagało umieszczenia przewodu w ścianie i osadzeniu w niej oprawy. Same halogeny są różne - jak każde źródło światła. Ten typ oświetlenia ma jednak stosunkowo duży pobór energii, a jego żywotność był dość krótka, a same halogeny szybko się nagrzewały.  

Te halogeny, które zamontowane były w podtrepiu prezentowały się niezwykle efektownie, jednak dość intensywne natężenie światło mogło oślepiać podczas wchodzenia po schodach, co mogło być niebezpieczne. Dekoracyjność jak najbardziej, funkcjonalność - nie za bardzo.  

Oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu – funkcjonalne rozwiązanie do każdego wnętrza 

Po wejściu na rynek i rozpowszechnieniu się oświetlenia LED możliwości są o wiele większe. Oprawy przeznaczone do montowania na ścianach są w dalszym ciągu dość popularne, co widoczne jest na rynku oświetleniowym. Najlepsi producenci oświetlenia oferuję coraz to nowe oprawy, dzięki czemu możemy dobrać do naszych wnętrz dokładnie to, czego potrzebujemy. Ledowe źródła światła mają o wiele dłuższą żywotność i znacząco mniejszy pobór prądu. Dzięki tym cehom są one o wiele chętniej wybierane i dodatkowo – naprawdę świetnie się prezentują. Ich montaż nie jest tak trudny, jak zamontowanie halogenów, ponieważ nie jest tak inwazyjny. Oprawy ledowe mają smuklejsze kształty i nie wymagają ingerencji za pomocą ciężkiego sprzętu. Oczywiście przewód musi być wpuszczony, jednak same lampki montuje się o wiele łatwiej. 

Do oświetlenia schodów sprawdzą się idealnie lampa ufo italux czy lampa wisząca świetlówka, która jest dodatkowo regulowana. Oświetlenie schodowe to bardzo ważny element aranżacji całego domu czy mieszkania. Ma nie tylko zapewniać komfort, ale również bezpieczeństwo.  

Gdy posiadamy w domu schody montowane “na betonie” taśmę led można schować pod trepem schodów umieszczając ją za podtrepem wykonanym ze szkła matowego. Można również zamontować szkło matowe o odpowiedniej wytrzymałości. Wówczas schody nabierają lekkości poprzez dodanie dodatkowego jasnego koloru. Najlepszy efekt zastosowania tego typu oświetlenia będzie widoczny po zmierzchu, gdy włączymy podświetlenie. 

W schodach montowanych „na betonie” często taśmę led chowa się pod trepem schodów umieszczając ją za podtrepiem wykonanym ze szkła matowego. Dzięki zastosowaniu szyby o odpowiedniej wytrzymałości, schody nabierają lekkości poprzez wprowadzenie dodatkowego, jasnego koloru. Jednak najlepszy efekt uzyskujemy po zmierzchu, kiedy włączymy podświetlenie. Światło w pryzmacie szkła daje wyjątkową, subtelną poświatę na każdym schodzie.