Lampa do spiżarni - jakie oświetlenie wybrać?

Niemal w każdym domu brakuje miejsca w kuchni na przetwory, bez których ciężko sobie wyobrazić zimę - różnego rodzaju soki z bzu, malinowe, truskawkowe, z mięty i wiele innych, kompoty, dżemy itd., potrzebne jest więc dodatkowe pomieszczenie, jakim jest spiżarnia. Często pomieszczenie to organizowane jest w piwnicy, ze względu na panujące tam niższe temperatury, które są dobre do przechowywania naszych przetworów. Niestety, oprócz niskich temperatur panuje tam również ciemność, gdyż okna zazwyczaj są tam niewielkich rozmiarów, konieczne zatem jest oświetlenie, bez którego nie obejdzie się nawet w ciągu dnia. Musi ono jednak być dobrze zaplanowane, aby niedostateczna widoczność nie utrudniała poszukiwań znajdujących się tam przedmiotów. Dobre oświetlenie pozytywnie wpływa również na nasze samopoczucie, dlatego jest tak ważne. Co więcej, za pomocą lamp możemy sprawić, że spiżarnia stanie się bardziej przytulna i nikt więcej nie będzie odczuwać strachu przed udaniem się do niej po potrzebne zapasy. Czytając ten artykuł dowiesz się, jakie lampy wybrać do mniejszych i większych spiżarni.

Jakie lampy do spiżarni o niewielkich rozmiarach?

Do mniejszych pomieszczeń zawsze nieco ciężej dobrać oświetlenie, gdyż mamy tu pewne ograniczenia. Lampa nie może być wisząca, gdyż będzie nam utrudniać poruszanie się po spiżarni, istnieje jednak opcja wyboru lampy wiszącej z regulowaną wysokością, kiedy to moglibyśmy ją przymocować tuż pod sufitem. Wybierając oświetlenie do spiżarni o mniejszym metrażu, należy pamiętać o tym, że ma ona służyć przede wszystkim do rozjaśnienia pomieszczenia tak, aby można było bez problemu w nim pracować, nie powinniśmy się kierować jedynie wyglądem lampy. Idealnym rozwiązaniem do mniejszych wnętrz są plafony, które dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych oraz w wielu wariantach stylistycznych. Plafony znajdują zastosowanie w wielu miejscach, ale przede wszystkim w tych mniejszych, ponieważ są niezwykle praktyczne. Przylegając do sufitu, emitują one światło całą swą powierzchnią, rozpraszając przy tym je równomiernie. Ogromną zaletą plafonów jest możliwość umieszczenia ich zarówno na suficie, jak i na ścianie, dzięki czemu w łatwy sposób można zaplanować dla niej miejsce. Dobrze w małej spiżarni sprawdzą się również kinkiety, przykładowo nowoczesny, w minimalistycznym stylu kinkiet Getan od znanej i cenionej marki Italux, który oprócz swej funkcjonalności wprowadzi również ciepły klimat dzięki swemu ciekawemu designowi, a dzięki swej budowie będzie niezwykle łatwy i przyjemny do czyszczenia. Kinkiety są dobre do oświetlenia spiżarni, jednak najlepiej posłużą jako lampa dodatkowa, doświetlająca pomieszczenie, nie jako lampa główna.

Jakie oświetlenie do spiżarni większej?

Większe pomieszczenia nie wymagają od nas zbytnich kombinacji. Ich przestrzeń rozjaśniona może być między innymi przez lampy wiszące, które dostępne są na rynku w wielu stylach, dzięki czemu dopasujemy ją łatwo do naszych upodobań. Za jej pomocą łatwo możemy ocieplić klimat w spiżarni. Wspaniałą dekorację może tutaj stanowić na przykład przepiękna, nowoczesna lampa wisząca bubble s, składająca się z 24 szklanych kloszy, sprawiająca wrażenie baniek mydlanych, kojarzących się z lekkością. Klosze wykonane są z wysokiej jakości przezroczystego szkła ozdobionego złotymi ornamentami. Inną, coraz popularniejszą opcją jest zainwestowanie w szynoprzewód, czyli system świetlny umożliwiający zasilanie wielu lamp w jednej linii. Na stronie Lamp Design znaleźć możemy wiele reflektorów do oświetlenia szynowego, możemy więc je idealnie dopasować do wnętrza i panującego już tam klimatu. Dostępne są tutaj również oprawy oświetleniowe do szynoprzewodów. Oświetlenie szynowe stwarza możliwość dowolnego ustawiania punktów świetlnych, można je przesuwać.

Jaka barwa światła i rodzaj oświetlenia?

Wybierając barwę światła do spiżarni, najlepiej zdecydować się na chłodniejszą, gdyż sprzyja ona koncentracji i pobudza, dlatego też wykorzystywana jest w pomieszczeniach roboczych, do których należy spiżarnia. Decydując się natomiast na rodzaj oświetlenia, warto zakupić najbardziej energooszczędne oświetlenie LED, które oprócz energooszczędności charakteryzuje się również niezwykłą trwałością. Co więcej, żarówki takie coraz częściej posiadają opcję zmiany barwy i natężenia światła.

Spiżarnię można oświetlić na różne sposoby. Może to być jedna lampa, a może być ich wiele. Wszystko zależy od naszych własnych upodobań oraz od rozmiarów pomieszczenia. Możliwości jest wiele, jedynym ograniczeniem możemy więc być my sami. Wybierając odpowiednie oświetlenie możemy sprawić, że przestrzeń nawet tak zimnego i nieprzyjemnego pomieszczenia jak spiżarnia może stać się przytulna.