Dobrze dobrane lampy w restauracji będą przyciągały uwagę klientów i tworzyły niepowtarzalny klimat, który sprawi, że klienci z chęcią do nas wrócą. W jaki sposób dobrać więc lampy, aby pasowały do posiadanej przez nas restauracji? Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Oświetlenie restauracji powinno być dobrane adekwatnie do jej metrażu oraz panującego w niej stylu. Nie istnieje więc uniwersalna lista lamp, które doskonale będą się prezentowały w jakiejkolwiek restauracji. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że przy wyborze oświetlenia do restauracji nie można inspirować się popularnymi aktualnie na rynku oświetleniowym propozycjami. 

Z uwagi na fakt, że aktualnie rynek oświetleniowy charakteryzuje się naprawdę sporą różnorodnością, to wybierając lampy do restauracji, każdy z nas powinien być w stanie znaleźć coś unikalnego, coś, co będzie idealnie współgrało ze stylem i charakterem danej restauracji. Pomimo tego, że sam wybór lampy pod względem stylu czy designu powinien zależeć wyłącznie od nas, to istnieje jednak kilka aspektów, które bezapelacyjnie należy wziąć pod uwagę w trakcie wybierania oświetlenia do restauracji. Są to między innymi: natężenie światła, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. 

Oświetlenie restauracji – natężenie światła 

Pierwszym, na co przy wyborze oświetlenia do restauracji musimy zwrócić uwagę, jest oczywiście natężenie światła, które będzie się różniło w zależności od tego, czy dana lampa będzie zawieszona w kuchni, czy w miejscu, w którym przebywają goście. Warto wspomnieć, że nie możemy tutaj najzwyczajniej w świecie wybrać źródła światła o natężeniu, które będzie nam wydawało się odpowiednie, tak jak zrobilibyśmy to w przypadku przestrzeni prywatnej. W przypadku restauracji mamy bowiem do czynienia z konkretnymi normami prawnymi, których musimy przestrzegać. To, jakie natężenie światła powinna mieć lampa restauracyjna, zostało bowiem jasno określone w normie PN-EN 12464-1, która mówi o oświetleniu w miejscu pracy. Zgodnie z tą ustawą natężenie światła w miejscu, w którym spożywa się posiłki, nie może być mniejsze niż 200lx. Jeśli zaś chodzi o natężenie światła w kuchni, to najmniejsza dopuszczalna wielkość to z kolei 500lx. To zagadkowe “lx” to tak zwany lux. Jest on jednostką natężenia oświetlenia i określa, jaki strumień świetlny pada na powierzchnię 1 metra kwadratowego. 

Lampy do restauracji – funkcjonalność 

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę wtedy, gdy wybieramy lampy do lokali gastronomicznych, a w szczególności do kuchni jest funkcjonalność danych lamp. Znajdujące się w kuchni lampy zazwyczaj nie są widziane przez klientów. Z tej właśnie przyczyny w trakcie wybierania oświetlenie do kuchni najlepiej jest się skupić na funkcjonalności danego oświetlenia, ponieważ jego wygląd w tym przypadku jest dużo mniej ważny niż odpowiednie natężenie światła oraz jego barwa, które sprawią, że pracujące tam osoby będą się lepiej czuły, a co za tym idzie – będą wydajniej i dokładniej pracować.

Oświetlenie do restauracji – bezpieczeństwo

Wszystkie lampy znajdujące się w restauracji, a szczególnie te zamontowane w pomieszczeniach przeznaczonych dla pracowników powinny spełniać pewne normy bezpieczeństwa. Nie chcemy bowiem aby przez to, że zamontowaliśmy oprawę o najniższej klasie szczelności, zdarzył się jakiś wypadek. Najlepiej jest się więc zdecydować na lampy, które mają wyższą klasę szczelności niż IP20. Dobrym wyborem będą lampy o klasie szczelności IP44, które odporne są na drobinki kurzu i wodę chlapiącą pod każdym kątem. Warto wspomnieć, że lampy, które mamy zamiar zamontować w restauracji, powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, odpornych na różnego rodzaju uszkodzenia. 

Lampy do restauracji – oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne

Lampy do restauracji najczęściej kojarzą nam się z oświetleniem wewnętrznym. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że wielu z nas zapomina o tym, iż ogródki restauracyjne oraz elewacja budynku, w którym dana restauracja się znajduje, również wymagają oświetlenia. Według niektórych lampy znajdujące się na zewnątrz są nawet ważniejsze od tych, które montowane są w środku. Zewnętrzne oświetlenie restauracji nie tylko bowiem wpływa na atmosferę wewnątrz lokalu, ale również zwraca uwagę przechodzących ulicą ludzi, co z kolei przekłada się na nowych klientów. 

Lampy do restauracji – jakie źródło światła wybrać?

W przypadku, gdy zakupiona przez nas lampa nie jest wyposażona w zintegrowane źródło typu LED, to zazwyczaj musimy własnoręcznie dokupić żarówki, a co za tym idzie – wybrać pomiędzy żarówkami tradycyjnymi a takimi, które wykorzystują technologię LED. Zarówno pierwsza, jak i druga opcja ma swoje zalety i wady. Do zalet tradycyjnych żarówek zalicza się przede wszystkim ich cena, doskonale oddawanie barw oraz kompatybilność ze ściemniaczami światła. Główne wady żarówek tradycyjnych to z kolei duże zużycie prądu oraz krótka żywotność produktu. Jeśli zaś chodzi o żarówki LED, to do ich zalet zalicza się energooszczędność, długa żywotność oraz niemalże całkowity brak emisji ciepła. Największe wady źródeł światła LED to zaś ich wysoka cena oraz fakt, że tego typu żarówki nie współpracują ze wszystkimi ściemniaczami światła. Jak więc widać, zarówno żarówki tradycyjne, jak  i ledowe mają swoje wady i zalety. To, na jaki rodzaj źródła światła ostatecznie się zdecydujemy, powinno więc zależeć w głównej mierze od naszego zamysłu oraz od preferencji pracujących w restauracji osób. 

Jakie lampy będą pasowały do restauracji?

Jako oświetlenie do restauracji doskonale sprawdzą się różnego rodzaju lampy wiszące, lampy sufitowe oraz plafony. Wspaniałym rozwiązaniem do stylowego wnętrza nowoczesnego lub klasycznego powinny okazać się również duże żyrandole do restauracji, które będą pełniły funkcję oświetlenia ogólnego. Wybierając oświetlenie do restauracji, nie możemy również zapomnieć o różnego rodzaju lampach ściennych, jak na przykład kinkiety, które nie tylko będą pełniły funkcję oświetlenia uzupełniającego, ale również nadadzą pomieszczeniu klimatycznego nastroju. Warto wspomnieć, że we wnętrzach, w których znajdują się głównie przedmioty nowoczesne, jako stylowe i nietuzinkowe oświetlenie sprawdzą się popularne ostatnimi czasy taśmy ledowe. Tego typu oświetlenie najczęściej umieszczane jest przy suficie, przy podłodze lub pod ewentualnym barem. 

Lampy do restauracji – oświetlenie awaryjne 

Z uwagi na fakt, że restauracja to przestrzeń komercyjna, to powinna być ona wyposażona w lampy awaryjne. Tego typu oświetlenie bez dwóch zdań musi znajdować się w kuchni oraz innych pomieszczeniach przeznaczonych wyłącznie dla personelu. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że to właśnie tam istnieje największe zagrożenie ewentualnym pożarem lub niebezpieczeństwem związanym z brakiem prądu. Lampy awaryjne muszą również znajdować się w tej części restauracji, w której goście spożywają swoje posiłki. Tego typu oświetlenie powinno być zamontowane nad wyjściami ewakuacyjnymi. 

Lampy do restauracji – przegląd najciekawszych modeli

Pomimo tego, że przy wyborze lamp do restauracji, pod względem wizualnym powinniśmy kierować się wyłącznie naszym własnym gustem, to pozwolę sobie przedstawić kilka godnych uwagi opcji. Oto przygotowana przeze mnie lista:

 

  • lampa wisząca ITALUX Baxio –  produkt ten to eleganckie oświetlenie, które doskonale będzie się prezentowało nie tylko w restauracji nowoczesnej, ale również takiej, która urządzona została klasycznie. Co ciekawe inne italux lampy to również dobra opcja, jeśli chodzi o oświetlenie restauracji,
  • plafon sufitowy MAXLIGHT Kristal – kolejną dobrą opcją, jeśli chodzi o oświetlenie stylowej restauracji jest plafon sufitowy maxlight Kristal, którego charakteryzuje dość nietuzinkowy design,
  • azzardo lampy – w przypadku marki azzardo większość oferowanych przez tę firmę lamp sprawdzi się jako oświetlenie restauracji. 

 

Lamp do restauracji na rynku jest naprawdę wiele, każdy z nas powinien być więc w stanie znaleźć coś dla siebie. Przy wyborze oświetlenia do restauracji powinniśmy jednak pamiętać, że nie tylko ma ono dobrze wyglądać, ale również spełniać określone normy, aby przebywające w tej restauracji osoby były bezpieczne.