Styl industrialny jest coraz chętniej wybierany przez miłośników designu. Wiele osób wprowadza styl industrialny nie tylko w swoich domach czy mieszkaniach, ale również przestrzeniach biurowych. Jeśli podoba Ci się jednak jeden z elementów industrialnych przestrzeni, ale nie chcesz, aby całe wnętrze było urządzone w tej stylistyce, postaw na jeden charakterystyczny element - może być nim lampa industrialna. Czy pasuje jedynie do wnętrz industrialnych? Czy możesz je wprowadzić do każdego pomieszczenia? Oto nasz krótki poradnik.  

Styl industrialny - skąd się wziął?

Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że styl industrialny powstał w latach pięćdziesiątych XX wieku w Ameryce. Po recesji bardzo duża ilość pomieszczeń przemysłowych była opustoszała, z czego chętnie korzystali młodzi artyści. To właśnie tam znajdowali oni swoje przestrzenie do pracy, ale i do codziennego funkcjonowania, urządzając swoje mieszkania. Puste, industrialne przestrzenie aranżowali w sposób przypadkowy, przy pomocy mebli i sprzętów znalezionych na targach staroci lub otrzymanych od rodziny czy znajomych. Ten surowy i swego rodzaju przypadkowy klimat zaczął więc tworzyć styl industrialny.  

Styl industrialny - prostota, minimalizm i klasyka

Dzisiejszy styl industrialny wprost nawiązuje do wnętrz starych fabryk i pomieszczeń przemysłowych. Jeśli lubisz tego typu oryginalne wnętrza - zajrzyj do naszego artykułu.  

Lampy w stylu industrialnym - wyjątkowe oświetlenie do Twoich wnętrz 

Styl industrialny jest niezwykle modny we wnętrzarstwie. Jedną z podstawowych cech aranżacji w stylu industrialnym jest prostota. Nie ma tu miejsca na wyszukane meble czy dodatki. Nie znajdziesz tu zbędnych bibelotów czy wyszukanych elementów dekoracyjnych. Właśnie z uwagi na minimalną zawartość elementów we wnętrzach industrialnych, oświetlenie jest tak ważne. Lampa industrialna to jeden z tych elementów wystroju, która poza swoją funkcjonalnością może również ozdabiać wnętrze, nadając mu klasy i charakteru.  

Nie ulega wątpliwościom, że styl industrialny wymaga szczególnej oprawy oświetleniowej. To doskonałe dopełnienie wnętrza. Bez surowych i oryginalnych lamp żadne z industrialnych wnętrz nie byłoby już tak piękne.  

lampy industrialne

Lampy industrialne – na jakie się zdecydować? 

Jeśli marzysz o urządzeniu wnętrza w stylu industrialnym, warto pamiętać o kilku niezbędnych kwestiach. Po pierwsze, pamiętaj o kolorach. Wybierz paletę szarości, bieli i czerni. Warto uzupełnić je o metaliczne odcienie lub elementy drewniane. Jeśli potrzebujesz mocniejszego koloru, warto postawić na turkus, żółć czy pomarańcz, który idealnie będzie współgrał z surową szarością.  

Ważne są nie tylko kolory, ale także materiały i tkaniny we wnętrzu, urządzonym w stylu industrialnym. W każdym aspekcie tego wnętrza stawiamy na minimalizm. Materiały, które sprawdzają się najlepiej to metal, surowy beton, szkło i drewno. Materiał powinien być stylizowany na niedokończony lub wręcz przeciwnie – nieco postarzały.  

Oświetlenie industrialne – czyli jakie? 

Gdy pierwsze przestrzenie postindustrialne przekształcano na mieszkania, do oświetlenia budynków i wnętrz wykorzystywano wówczas lampy, które już były na miejscu. Były to zazwyczaj lampy przemysłowe - duże, metalowe, proste - miały one głównie spełniać swoją funkcję.  

Powszechne były także zwykłe żarówki na kablu – nie chodzi tu jednak o współczesne, dekoracyjne żarówki, ale o stare żarówki edisonowskie. Można więc stwierdzić, że te wielkie, fabryczne przestrzenie oświetlano czym się tylko da. To co powstało z biedy - dziś stanowi dla nas formę luksusu. Oświetlenie aform czy maxlight to doskonały wybór. Styl industrialny możesz wprowadzać do każdego wnętrza - nawet lampa łazienkowa może być jego elementem charakterystycznym.  

Industrialne wnętrza są dziś ogromnym hitem. Nie sposób ukryć, że aranżacja wnętrz zmierza dziś do prostoty i minimalizmu – a taki właśnie jest styl industrialny. Sprawdź różnorodne modele lamp industrialnych i wybierz dla siebie właściwy egzemplarz. W Lamp Design znajdziesz kinkiety, żyrandole, lampy stołowe czy lampy szklane, bezpośrednio nawiązujące swoją formą do stylu industrialnego.