Kuchnia to niemal najważniejsze pomieszczenie w całym domu. To tutaj spędzamy wspólnie czas z rodziną każdego dnia, dlatego też, aby był mile spędzony, musimy stworzyć odpowiedni klimat, atmosferę, przy czym duże znaczenie ma dobrze dobrane oświetlenie, które ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

Odpowiednie sztuczne światło jest niezwykle istotne także podczas przygotowywania posiłków, każdy szczegół musi być widoczny, by móc zachować czystość i porządek. Aby kuchnia była dobrze oświetlona, nie wystarczy jedno źródło światła. Potrzebne będzie oświetlenie główne, emitujące światło na całe pomieszczenie oraz uzupełniające w postaci kinkietów czy też oświetlenia przy szafkach. Na szczególną uwagę zasługuje oświetlenie nad wyspą kuchenną - bardzo popularną w nowoczesnych kuchniach, odznaczającą się swą funkcjonalnością. jest to miejsce służące nie tylko do spożywania posiłków, ale również do przygotowywania jedzenia, przez co musi być dobrze doświetlone, co z pewnością pomoże nam zachować bezpieczeństwo, dzięki temu będziemy mogli uniknąć na przykład zranienia się nożem. 

Jakie oświetlenie nad wyspą kuchenną sprawdzi się najlepiej? 

Aby nie zajmować potrzebnego do pracy kuchennej miejsca oraz by całość wyspy była dobrze oświetlona, najlepiej wybierać lampy do kuchni nad wyspę wiszące. Nie będą one w żaden sposób zawadzać przy pracy, a będą jednocześnie równomiernie rozjaśniać blat. Mogą to być lampy wiszące nad wyspę pojedyncze, na przykład lampa Bubbles marki Step Into Design. Odznacza się ona swym niepowtarzalnym, nowoczesnym designem. Składa się ona z 14 szklanych kloszy, z czego 3 klosze są duże, a pozostałe, w liczbie 11, są mniejsze. Klosze wykonane są z wysokiej jakości transparentnego szkła zdobionego złotymi ornamentami przypominają chmurę puszczonych w powietrze baniek mydlanych. Lampa zasilana jest energooszczędnym źródłem LED. W ofercie naszego sklepu znajdują się również inne designerskie lampy wiszące, które można znaleźć na stronie internetowej Lamp Design. Dla zwolenników funkcjonalności, połączonej z eleganckim, pięknym wyglądem dobrym rozwiązaniem będzie lampa wpuszczana w sufit. Z pojedynczych lamp wpuszczanych w sufit można stworzyć idealne oświetlenie na całości blatu. Lampy te, dzięki temu, że są wpuszczane w sufit, są niezwykle praktyczne, gdyż łatwo o utrzymanie ich w czystości, co jest tak istotne w pomieszczeniu kuchennym. Jako lampa nad wyspę kuchenną wspaniale sprawdzą się również reflektory na szynie prowadzącej z możliwością zmiany ich położenia oraz punktu, który będą oświetlać. Reflektory na prowadnicy to praktyczne i nowoczesne rozwiązanie znajdujące wielu zwolenników. 

Oświetlenie wyspy kuchennej - na co zwrócić uwagę? 

Lampa nad wyspę kuchenną powinna być dobierana z uwzględnieniem kilku aspektów, takich jak materiał wykonania i barwa światła. Przydatną opcją jest możliwość zmiany natężenia światła, dzięki czemu będziemy mogli je regulować na bieżące potrzeby. Przy wyborze lampy powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jej funkcjonalność, ale również na wygląd. Piękny design lampy będzie stanowić wspaniałą dekorację kuchni. 

Materiał wykonania 

Lampa nad wyspą kuchenną wykonana powinna być z materiałów, których czyszczenie nie będzie sprawiało zbytniego problemu. Kuchnia to pomieszczenie, w którym przygotowuje się posiłki i się je spożywa, powinna być więc czysta, sterylna, aby można było jeść ze smakiem. Niestety podczas pieczenia, gotowania i innych czynności typowo kuchennych, wszystkie przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, między innymi właśnie lampa nad wyspą ulegają zabrudzeniu, trzeba je więc regularnie czyścić. Najlepiej więc, by lampa nad wyspą była wykonana z materiałów, takich jak szkło czy metal nierdzewny. Jako lampa nad wyspę kuchenną z pewnością nie sprawdzi się przykładowo abażur, pochłaniający cały zapach i brud, który byłby bardzo problematyczny w usunięciu. 

Barwa światła 

Barwa światła ma dla nas spore znaczenie. Światło zimne silnie pobudza i sprzyja koncentracji, neutralne także odznacza się właściwościami pobudzającymi, a ciepłe wprowadza przytulny klimat, to przy nim najlepiej się odpoczywa. Lampa nad wyspę powinna emitować światło barwy zimnej, gdyż ma sprzyjać naszej pracy przy przygotowywaniu jedzenia. 

Jeśli w naszej kuchni znajduje się wyspa, lampa nad wyspę kuchenną to konieczność. Bez niej nie będziemy w stanie w pełni korzystać z jej dobrodziejstw. Jeśli lampa nad wyspą będzie odpowiednio dobrana, w dużym stopniu przyczyni się to do tego, iż czas spędzony w kuchni będzie należał do najprzyjemniejszych.