Odpowiedni wybór oświetlenia przemysłowego jest niezwykle ważny. Oświetlenie takie musi bowiem spełniać określone normy, być wydajne oraz dobrane w taki sposób, aby wpływało pozytywnie na pracę pracowników. Przed zakupem lamp do pomieszczeń takich jak zakłady produkcyjne, magazyny, a nawet sklepy warto jest więc porządnie się zastanowić na tym, jakiego oświetlenia tak naprawdę potrzebujemy, aby ostatecznie wybrać to, które najbardziej nam się opłaca.

Lampy przemysłowe – rodzaje i zastosowanie 

Zanim zabierzemy się za wybór oświetlenia przemysłowego, musimy najpierw zdać sobie sprawę z faktu, że nie istnieje coś takiego jak uniwersalne lampy przemysłowe. Co innego będzie sprawdzać się w dużym magazynie, a co innego w małym sklepie. Rodzaj lampy przemysłowej, której będziemy potrzebować do danego pomieszczenia, uzależniony jest również od tego, jaką czynność nasi pracownicy będą tam wykonywać. Szwaczka do prawidłowego wykonywania swoich obowiązków, będzie bowiem potrzebowała o wiele jaśniejszego i lepiej oświetlonego pomieszczenia niż na przykład osoba odpowiedzialna za układanie towaru na półkach w magazynie. Z uwagi na fakt, że czynników decydujących o tym, jaka lampa przemysłowa będzie odpowiednia dla danego miejsca, jest wiele, to dostępnych na rynku rodzajów tego typu oświetlenia również jest sporo. Do tych najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych opcji należą:

 

  • oprawy hermetyczne – są to lampy przemysłowe, które charakteryzują się podwyższoną odpornością na trudne warunki pracy. W zależności od rodzaju mogą być one odporne na wilgoć, wysokie zapylenie czy niskie temperatury. Montuje się zazwyczaj w garażach, chłodniach oraz tunelach. Niektóre rodzaje lamp hermetycznych mogą być również zamontowane pod daszkiem, na zewnątrz i oświetlać na przykład doki załadunkowe,
  •  oprawy High Bay LED – są to duże, energooszczędne lampy przemysłowe, bazujące na technologii LED. Wykorzystywane są one najczęściej w wielkopowierzchniowych halach magazynowych i produkcyjnych. Wykorzystanie tego typu opraw z uwagi na swoje gabaryty pozwala zapewnić odpowiedni poziom oświetlenia w danym pomieszczeniu przy mniejszej niż w przypadku innych źródeł światła, ilość lamp. Innymi słowy wybierając oprawy High Bay, możemy sporo zaoszczędzić, 
  • oprawy wpuszczane w sufit – ten rodzaj oświetlenia przemysłowego wykorzystywany jest w małych sklepach i magazynach oraz wielu miejscach, w których z uwagi na ich przeznaczenie, musi panować czystość. Są to nie tylko miejsca produkujące elektronikę wrażliwą, leki oraz żywność, ale także gabinety lekarskie i zabiegowe oraz szpitale. Oprawy wpuszczane w sufit to najczęściej produkty o podwyższonej szczelności, które zapewniają większe bezpieczeństwo,
  • oprawy liniowe – ten rodzaj źródła światła najczęściej montowany jest w miejscach, w których do pracy niezbędne jest dobre i jasne oświetlenie. Wykorzystywane one są najczęściej w dużych halach magazynowych oraz przeróżnych zakładach.

 

Jakie lampy przemysłowe wybrać? – przegląd modeli

Jak już wcześniej wspomniałam na rynku oświetleniowym różnego typu lamp przemysłowych, jest naprawdę wiele. Każdy z nas powinien więc być w stanie znaleźć taką opcję, która będzie najbardziej odpowiednia do rozmiarów danego pomieszczenia, oraz rodzaju pracy, która będzie tam wykonywana. Głównymi aspektami, które różnią jedną oprawę od drugiej, są: rodzaj, jakość oraz cena danego produktu. Przed zakupem lamp przemysłowych należy więc dobrze się zastanowić i porównać ze sobą kilka podobnych modeli, aby dzięki temu wybrać najbardziej opłacalny dla nas produkt. Według mnie godną polecenia opcją na pewną będą znajdujące się w ofercie sklepu z oświetleniem Lamp Design lampy do szynoprzewodów. Sklep ten charakteryzuje się dużym wyborem różnego rodzaju oświetlenia wysokiej jakości. Wartym uwagi przykładem lampy przemysłowej znajdującym się w asortymencie sklepu Lamp Design jest reflektor na szynoprzewód 2000 PRO LED multitrack firmy AQform. Produkt ten doskonale sprawdzi się w małych sklepach, halach magazynowych oraz zakładach. Jest to oświetlenie LED. Charakteryzuje się więc ono mniejszym zużyciem prądu, niż gdybyśmy mieli zwykłe świetlówki. Lampa ta pozwala więc oszczędzać energię elektryczną, co w pomieszczeniach przemysłowych jest niezwykle ważne. Drugą, interesującą według mnie opcją spośród oferowanych przez sklep Lamp Design produktów, jest oprawa do szynoprzewodów Futura firmy ITALUX. Tak samo, jak w przypadku poprzedniej oprawy jest to przykład lampy LED. Wnętrza, w których sprawdzi się ona doskonale to małe sklepy, pracownie i magazyny. 

Przy wyborze lamp przemysłowych należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, w jak dużym pomieszczeniu będą się one znajdować oraz z jakimi warunkami pracy będą one miały do czynienia. Musimy bowiem zapewnić naszym pracownikom odpowiednie oświetlenie oraz bezpieczeństwo pracy, które są niezbędnymi czynnikami w uzyskaniu dobrej  produktywności, która z kolei przekłada się na nasz zysk.