Pomimo tego, że epoka kolonialna już dawno minęła, to pochodzący z tamtych czasów styl kolonialny ciągle gości w naszych domach i mieszkaniach. Dość dużą popularnością cieszą się nie tylko meble kolonialne, ale również inspirowane tym stylem lampy. Pomimo tego, że wielu z nas chciałoby zamontować w swoim domu lub mieszkaniu lampy kolonialne, to niestety większość tych osób nie wie jednak czym tego typu oświetlenie się charakteryzuje, oraz do jakich wnętrz ono pasuje. Z myślą o tych właśnie osobach powstał poniższy artykuł, w którym wszystko w prosty sposób wytłumaczę.   

Skąd pochodzi i kiedy powstał styl kolonialny?

Styl kolonialny jak sama nazwa wskazuje, powstał w trakcie podbojów kolonialnych Imperium Brytyjskiego. Wywodzi się on od tego, że osiedlający się w okresie od XVIII do XIX wieku w Azji oraz Afryce bogaci Brytyjczycy chcieli wprowadzić do posiadanych przez siebie wnętrz znany i lubiany przez nich komfort i elegancję, które ostatecznie zostały połączone ze wzornictwem i materiałami charakterystycznymi dla danych rejonów.  W ten właśnie sposób powstały ciekawe i eleganckie produkty, które znane są po dzień dzisiejszy, jako styl kolonialny. Produktu te to zaś nie tylko meble, ale także lampy, które również aktualnie są chętnie montowane w różnego rodzaju wnętrzach. 

Czym charakteryzuje się styl kolonialny?

Styl kolonialny to przede wszystkim wykorzystanie naturalnych materiałów. Najczęściej można więc spotkać tutaj meble wykonane z drewna pomalowanego na naturalne kolory. Dość często stawia się tutaj na gatunki egzotyczne, do których zaliczają się między innymi: mahoń, palisander oraz heban. Warto wspomnieć, że w stylu kolonialnym popularne są również meble i lampy plecione, które najczęściej wykonywane są z wikliny lub rattanu. Co ciekawe meble z wikliny często są ustawiane na utrzymanych w stylu kolonialnym tarasach. Jeśli zaś chodzi o to, w jakich barwach najczęściej można znaleźć przedmioty pochodzące z epoki kolonialnej, lub nią inspirowane, to niezwykle popularne są: różnego rodzaju beże, zielenie, pomarańcze, brązy, czerń oraz biel. 

Lampy w stylu kolonialnych – charakterystyka 

Lampy kolonialne ostatnimi czasy cieszą się naprawdę sporą popularnością. Fakt ten nie powinien jednak nikogo zbytnio dziwić, ponieważ dzięki temu, że produkty te charakteryzują się przede wszystkim ciekawym, nietuzinkowym designem oraz solidnym wykonaniem, to dla wielu z nas są one nie tylko sposobem na oświetlenie danego pomieszczenia, ale również funkcjonalną ozdobą. Lampy kolonialne to produkty, które wykonywane są głównie z naturalnych materiałów. Do najbardziej popularnych surowców, z których tworzy się oświetlenie w stylu kolonialnym, zalicza się różnego rodzaju drewno, wiklinę, rattan oraz tkaniny. Materiały te najczęściej nie są malowane, a pokryte impregnatem i to tylko wtedy, gdy wymaga tego specyfika tego danego materiału. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że niektóre egzotyczne gatunki drzewa zawierają tak duże ilości różnego rodzaju olejków, że nie potrzebują one dodatkowej ochrony. Jeśli zaś chodzi o to, w jakich kolorach najczęściej spotyka się lampy kolonialne, to tak samo, jak w przypadku mebli kolonialnych zazwyczaj stawia się tutaj na brązy, zielenie, pomarańcz, czerń oraz biel. 

Do jakich pomieszczeń pasują lampy kolonialne?

W obecnych czasach przedmioty inspirowane stylem kolonialnym najczęściej znaleźć można  w stylowo urządzonych sypialniach, jadalniach, salonach oraz gabinetach. Warto wspomnieć, że tego typu produkty doskonale sprawdzą się nie tylko w przestrzeni prywatnej, ale również komercyjnej. Oświetlenie w stylu kolonialnym dobrze będzie się komponowało z różnego rodzaju brązem, zielenią, pomarańczą, czernią oraz bielą. Tego typu oświetlenie można więc zamontować we wnętrzu utrzymanym zarówno w jasnych, jak i ciemnych barwach. Lampy kolonialne będą wspaniale komponowały się z masywnymi, drewnianymi meblami. Tego typu oświetlenie będzie również dobrze prezentowało się na tle ostatnimi czasy coraz bardziej popularnych ceglanych ścian. 

Styl kolonialny – jakie lampy są najbardziej popularne?

Z uwagi na fakt, że oświetlenie w stylu kolonialnym cieszy się ostatnimi czasy naprawdę sporą popularnością, to na rynku oświetleniowym znajduje się dość sporo różnego rodzaju lamp utrzymanych właśnie w takim stylu. Do najbardziej popularnych opcji zaliczają się: 

 

  • żyrandol w stylu kolonialnym, 
  • lampy stołowe w stylu kolonialnym, 
  • oraz lampy ścienne w stylu kolonialnym.

 

Lampy te różnią się od siebie przede wszystkim designem, wielkością, ilością źródeł światła, typem źródeł światła oraz oczywiście ceną. Jak widać, wybór jest więc spory, a co za tym idzie – każdy z nas powinien znaleźć coś, co będzie mu pasowało. 

Lampy w stylu kolonialnym – jaki typ lampy do danego pomieszczenia?

Skoro już wiemy, do jakich wnętrz będą lampy kolonialne pasowały, to teraz przyszedł czas na wytłumaczenie sobie tego, jaki rodzaj lamp, w jakich pomieszczeniach będzie się najlepiej pod względem funkcjonalności sprawdzał. Duże lampy oświetlenia głównego to doskonały wybór do przestrzennych pomieszczeń. Tego typu oświetlenie sprawdzi się więc między innymi w salonie, sypialni oraz jadalni. Małe, delikatne lampy mogą być zaś wykorzystywane jako oświetlenie główne w niewielkich pomieszczeniach, oraz jako oświetlenie punktowe lub uzupełniające we wnętrzach dużych. Niewielkie lampy kolonialne z powodzeniem mogą być zamontowane nad sofą, stołem, stolikiem kawowym, wyspą kuchenną oraz biurkiem. Warto wspomnieć, że lampy kolonialne można spotkać również pod postacią lamp stołowych i biurkowych. Tego typu oświetlenie może być więc wykorzystywane jako stylowa ozdoba biurka lub stolika kawowego. 

Lampa – styl kolonialny – wady i zalety poszczególnych źródeł światła

W przypadku, gdy wybrana przez nas lampa nie została wyposażona w źródło światła typu zintegrowany LED, to musimy dokupić do niej źródła światła. Do najbardziej popularnych żarówek zaliczają się rzecz jasna te tradycyjne oraz żarówki energooszczędne typu LED. Zarówno ta pierwsza, jak i ta druga żarówka ma swoje wady i zalety. Żarówka tradycyjna jest przede wszystkim tańsza, charakteryzuje się ona równomiernym wydzielaniem światła oraz jest kompatybilna z większością ściemniaczy światła. Do wad tego typu źródła światła zaliczają się zaś: wysokie zużycie energii oraz niezwykle krótka żywotność. Jeśli zaś chodzi o żarówki typu LED, to posiadają one dość sporo zalet. Do tych najważniejszych zaliczają się jednak: niewielkie zużycie energii, niemalże całkowity brak emisji ciepła oraz wysoka żywotność. Główne wady żarówek typu LED to z kolei wysoka cena oraz fakt, że nie są one kompatybilne ze wszystkimi ściemniaczami światła.

Lampy w stylu kolonialnym a system SMART HOUSE

Warto wspomnieć, że lampy kolonialne mogą również być częścią coraz bardziej popularnego systemu SMART HOUSE. Do tego typu lamp zamontować można także zyskujące coraz większe grono zwolenników ściemniacze światła, które w prosty sposób pozwalają nam dostosować natężenie emitowanego przez daną lampę światła do naszych indywidualnych potrzeb. Należy jednak pamiętać, że w przypadku oświetlenia LED nie każdy ściemniacz będzie z tego typu żarówkami kompatybilny. Zarówno system SMART HOUSE, jak i ściemniacze światła to rozwiązanie, które najczęściej stosuje się w pomieszczeniach, w których spędza się dużo czasu. Do tego typu wnętrz zaliczają się między innymi: salon, sypialnia, jadalnia oraz gabinet. 

Lampy kolonialne – polecani producenci

Jeśli chodzi o zakup lamp kolonialnych, to wiadomym jest, że każdy z nas ma swój własny, indywidualny gust. Z tej właśnie przyczyny nie będę polecała konkretnych lamp, a jedynie przedstawię godnych uwagi producentów. Zaliczają się do nich:

  • maxlight – producent ten oferuje stylowe lampy dobrej jakości, 
  • azzardo – lampy znajdujące się w ofercie tego producenta to stylowe i eleganckie produkty wysokiej jakości, 
  • oraz italux – lampy produkowane przez tego producenta sprawdzą się między innymi jako lampy do salonu oraz lampy do jadalni.

Lampy kolonialne to nietuzinkowe oświetlenie, które sprawi, że niemalże każde wnętrze będzie wyglądało bardziej orientalnie i tajemniczo.