Oświetlenie to nieodłączny element aranżacji wnętrz. Ścienne, sufitowe, podłogowe, stołowe - dziś lampy dostępne są w wielu wzorach i kolorach, co znacznie ułatwia dopasowanie ich do stylu wnętrza. Niektóre zachwycają nowoczesną formą, inne eleganckim designem. Jak znaleźć taką, która skutecznie odmieni każde wnętrze? 

Wygląd lamp to nie wszystko, ale nie ukrywajmy – jest on ważny. Ważne są również barwa i natężenie światła. Właściwie dobrane źródła światła mogą w kilka chwil odmienić nawet najprostsze wnętrze. W zależności od efektu, jakiego oczekujemy, warto dobrać lampę, która będzie spełniała nasze oczekiwania. Klimatyczna lampa w stylu retro, nowoczesna designerska czy ta bardziej minimalistyczna i funkcjonalna? Tylko od nas zależy, jak zmienimy nasze wnętrze. Może pokusisz się o lampę w stylu glamour z kryształkami? Ten typ oświetlenie z pewnością wprowadzi do Twoich wnętrz odrobinę luksusu. Pragniesz powiększyć optycznie przestrzeń? Chcesz sprawić, że Twoje wnętrza będą bardziej przytulne? O tym przeczytasz w naszym artykule.  

Po pierwsze - pozbądź się bałaganu 

Każdy dodatek, mebel czy element dekoracyjny w pokoju powinien mieć swoje miejsce. Tylko wtedy możesz mieć kontrolę nad pojawiającym się stopniowo bałaganem. Nie chodzi tu jedynie o stertę rzeczy na fotelu czy ubrania rozrzucone po całym mieszkaniu. Nieporządek może przybierać różne formy. Wiele osób walczy z niepotrzebnym składowaniem rzeczy, które nie są nam potrzebne, ale których nie potrafimy się pozbyć. Sentyment, wspomnienia czy myśl “może przyda się później” sprawiają, że w naszych szufladach zalegają miliony drobiazgów, których już raczej nie użyjemy. To bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ bardzo łatwo jest stracić nad nimi kontrolę, a segregacja i posprzątanie ich może zająć bardzo długo. “Przydasie” będą zajmować coraz więcej miejsca czekając na swoją kolej, która prawdopodobnie nigdy nie nadejdzie. Jak więc temu zaradzić? To proste – zostaw tylko rzeczy, których aktualnie używasz. Rzeczy, które są w dobrym stanie sprzedaj lub oddaj znajomym, rodzinie lub potrzebującym. Resztę - wyrzuć.  

Zamiana miejsc sposobem na zmianę aranżacji 

Nie musisz ani wyburzać ścian, ani zmieniać ich kolorystyki, choć niewątpliwie - ściany wymagają odświeżenia co jakiś czas. Zmiana aranżacji może odbywać się za pomocą ustawienia mebli w innych miejscach niż dotychczas. Próbuj, przestawiaj, eksperymentuj. To, że wydaje Ci się, że któreś miejsce nie jest odpowiednie dla łóżka nie oznacza, że nie możesz tego sprawdzić. Może jednak zmienisz zdanie? 

Właściwe oświetlenie - skuteczny sposób na zmianę charakteru wnętrza 

Nic tak nie zmienia wyglądu pomieszczenia jak właściwie dobrane, klimatyczne oświetlenie. Coraz bardziej popularne staje się oświetlenie wieloźródłowe. Ograniczanie się do jednej, głównej lampy sufitowej sprawi, że przestrzeń będzie wydawać się płaska. Decydują się na wieloźródłowe oświetlenie, dodajesz wnętrzu nie tylko funkcjonalności i zapewniasz komfort jego użytkownikom, ale również sprawisz, że przestrzeń będzie wydawać się wielowymiarowa. Wprowadzając do wnętrza kilka różnych źródeł światła możesz skutecznie wyeksponować elementy aranżacyjne, na których najbardziej nam zależy oraz stworzyć niezwykły nastrój. Coraz bardziej modne stają się lampy designerskie, które dzięki swej formie stwarzają niezwykłe warunki aranżacyjne. Lampy italux, nowoczesne lampy do salonu, designerskie lampy sufitowe czy lampy podłogowe designerskie sprawią, że każde pomieszczenie będzie miało swój własny i niepowtarzalny klimat. 

Designerskie lampy wiszące idealnie sprawdzą się w nowoczesnych pomieszczeniach, inspirowane lampy pozwolą wprowadzić do wnętrza odrobinę luksusu, a lampy loftowe pozwolą stworzyć w każdym pomieszczeniu niepowtarzalny klimat. Każde pomieszczenie, ze względu na sposób jego użytkowania musi zostać wyposażone w pewien typ oświetlenia - oświetlenie łazienkowe, oświetlenie sypialni czy oświetlenie kuchni? Dobór lamp powinien być przemyślany i odpowiednio zaplanowany.  

Pamiętaj, że nic tak nie potrafi korygować niedoskonałości i niedociągnięć jak światło. Właściwie dobrane lampy potrafią optycznie zmieniać proporcje wnętrza i podkreślać to, co najlepsze. Jeśli chcesz optycznie podwyższyć pomieszczenie, warto doświetlić górną część pomieszczenia. Chcesz obniżyć wizualnie zbyt wysokie pomieszczenie? Wystarczy skierować światło w dół. Twoim problemem jest zbyt długie i ciasne pomieszczenie? Wystarczy, że skierujesz światło na krótsze ściany, a jego proporcje w mig zostaną wyrównane.  

 

Lista ostatnich wpisów:

Oświetlenie do pokoju dziecka - czym się kierować, wybierając lampy?

Klimatyczne oświetlenie tarasu - na co zwrócić uwagę?

Jakie lampy do ogrodu wybrać? Nasze inspiracje