Balkon czy też taras jest idealnym miejscem na codzienny wypoczynek po pracy. Możemy na nim spokojnie usiąść i podziwiać piękno przyrody, obserwować ulice i przechodniów. Gdy jednak robi się ciemno, wszystko traci swój urok, nic nie widać. Aby go przywrócić, musimy taras odpowiednio oświetlić. Wbrew pozorom wybór lamp na taras nie jest taki prosty, gdyż należy zwrócić uwagę na jej cechy, takie jak wodoszczelność, odporność materiałów, z których jest wykonana na warunki atmosferyczne i natężenie światła, które nie powinno być zbyt duże, by nie przeszkadzało sąsiadom. Ważna jest również funkcjonalność lampy, gdyż ma ona za zadanie nie tylko rozjaśniać otoczenie, ale również oświetlać miejsca, w których możemy zrobić sobie krzywdę, na przykład schody. Do wyboru mamy między innymi lampy na balkon solarne, będące nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem, lampy na baterie oraz lampy zasilane prądem elektrycznym. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co cechuje każdą z nich, przeczytaj poniższy artykuł. 

Lampy na baterie 

Oświetlenie tarasu staje się nieco bardziej ograniczone w momencie, gdy nie mamy możliwości podłączenia do niego prądu. Wtedy do wyboru pozostają nam jedynie lampy solarne i lampy na baterie. Jeśli balkon nie jest zbytnio oświetlony przez słońce, lepiej sprawdzą się w tym przypadku lampy na baterie. Lampy na baterie to między innymi lampki wiszące na taras w postaci girland złożonych z żarówek lub kolorowych kul materiałowych, mogą to być także ozdobne lampy ledowe na przykład w formie lampionów. Lampki wiszące w postaci girland stworzą ciepły, niepowtarzalny klimat. Przy zakupie lamp na baterię warto zwrócić uwagę na to, czy bateria jest wymienna. 

Lampa solarna na balkon 

Balkony, które są dobrze nasłonecznione, idealnie nadają się do założenia lamp solarnych, które są niezwykle wydajne i ergonomiczne. W ciągu dnia pobierają energię ze słońca, a wieczorem, gdy już się ściemnia, delikatnie się rozświetlają. Delikatna poświata sprawia, że lampy solarne wspaniałe są na balkony w blokach. Lampy solarne na balkon wyróżniamy świecące przez cały czas, gdy tylko się ściemnia lub lampy z czujnikiem ruchu, uruchamiające się, gdy wyczują jakiś ruch. Lampy solarne dostępne są w przeróżnych kształtach, mogą to być choćby kule, bardzo łatwe do czyszczenia lub też eleganckie i nowoczesne słupki. Decydując się na lampę solarną, należy pamiętać o tym, że potrzebują one odpowiedniej ilości światła i czasu, by się naładować. W przypadku, gdy lampa solarna pokryta jest kurzem lub innymi zanieczyszczeniami, potrzebuje ona dłuższego czasu na naładowanie się, dlatego też cyklicznie powinno się ją czyścić. Akumulator przy dużym natężeniu światła ładuje się przez około 5-6 godzin, natomiast przy mniejszym natężeniu od 7 do 8 godzin. W pełni naładowany akumulator wystarcza na około 8-10 godzin pracy lampy. Oświetlenie solarne na taras ma ogromną zaletę, mianowicie nie potrzebuje żadnego okablowania, co jest niezwykle wygodne. Warto wybrać lampę solarną również ze względu na oszczędność. Jedyny koszt jaki ponosimy przy oświetleniu solarnym to cena zakupu lampy. 

Lampy zasilane prądem elektrycznym 

Klasyczny wybór - lampy zasilane prądem elektrycznym, wygodny i tradycyjny sposób oświetlenia balkonu, jednak dość kosztowny w porównaniu do lamp na baterie i lamp solarnych. Wymagają one od nas największego wysiłku przy montażu, gdyż przewody elektryczne muszą być dobrze zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi, przez co czeka nas sporo zabawy. Decydując się na lampy zasilane prądem elektrycznym, mamy ogromny wybór. Najlepszym pomysłem będą tutaj kinkiety, które delikatnie oświetlą balkon, nie przeszkadzając przy tym sąsiednim mieszkańcom. Dobrze wyglądać będą również lampy wiszące, jednak przy nich należy także zwrócić uwagę, iż przy mocniejszych podmuchach wiatru mogą zniszczyć otoczenie. Alternatywą dla lampy wiszącej może być piękna i funkcjonalna lampa natynkowa. 

Dzięki odpowiedniemu oświetleniu możemy stworzyć na balkonie wspaniały, niepowtarzalny, idealny do wypoczynku klimat. Do oświetlenia tarasu idealnie nada się kinkiet, plafon i inne. Świetnie sprawdzą się tutaj Italux lampy. Wybierając oświetlenie należy pamiętać również o tym, żeby było ono wykonane z odpowiednich materiałów, takich jak Klasa szczelności lampy przeznaczonej na zewnątrz mieszkania powinna być nie niższa niż IP23, przy czym musi ona znajdować się pod zadaszeniem. Oprawa lampy przeznaczonej na miejsce nie chronione przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy grad powinna być o stopniu ochrony nie mniejszym niż IP44.