
Baseny dzielimy na kryte i otwarte, a każdy z nich wymaga innego, dostosowanego do ich typu oświetlenia. Duże znaczenie ma tu również wielkość obiektu oraz jego przeznaczenie – inne oświetlenie sprawdzi się na basenie publicznym, inne lampy wybierzemy do basenu prywatnego. Czym kierować się przy wyborze oświetlenia basenu ogrodowego? Na czym się skupić? Jakie czynniki wziąć pod uwagę? Przedstawiamy praktyczny poradnik.
Oświetlenie basenowe – postaw na funkcjonalność
Oświetlenie, które montujemy w basenie prywatnym znacznie różni się od tego, które znajduje się w profesjonalnym basenie pływackim. Ogromny wpływ na rodzaj oświetlenia ma oczywiście powierzchnia obiektu oraz to, czy mamy do czynienia z basenem krytym, czy też otwartym. Zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny zbiornik wymaga dopasowania oświetlenia, które będzie funkcjonalne i zapewni bezpieczeństwo użytkownikom.
Oświetlenie do basenu ogrodowego może przybierać różne formy, dzięki czemu mamy wiele możliwości doboru lamp. Domowy basen to również swoboda wyboru – to od nas w głównej mierze zależy kwestia oświetlenia. Warto jednak mieć świadomość, że nie każda lampa będzie odpowiednia do tego typu miejsca. Oto nasz poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jakie lampy będą odpowiednie do basenu ogrodowego.
Oświetlenie basenowe to kwestia złożona. Oprócz oświetlenia wiszącego, takiego jak np. lampa wisząca fly czy libra lampa, idealnie sprawdzi się również lampa z przeciwwagą. Poza podstawowym oświetleniem, warto również pamiętać o zamontowaniu oświetlenia punktowego w formie reflektorów lub projektorów podwodnych, które nie tylko wpływają na podniesienie poziomu widoczności pod wodą, ale również dodadzą estetyki projektu dna basenu. Wykorzystać możesz różne wzory i fasony lamp, dostosowując je do własnych potrzeb.
Podczas wyboru oświetlenia warto zwracać szczególną uwagę na rodzaj źródła światła. Masz wiele możliwości - mogą to być diody lub halogeny. Co jest jeszcze ważne, podczas wyboru źródeł światła do domowego basenu? Sprawdź stopień szczelności opraw, które wybierasz. To ochroni lampy przed ich mechanicznym zniszczeniem.
Oświetlenie basenu powinno być przede wszystkim funkcjonalne i zapewniać bezpieczeństwo. Pamiętaj również o regularnej konserwacji uszczelek opraw oświetleniowych. Wpłynie to na bezpieczeństwo osób, znajdujących się w basenie, a także zabezpieczy odpowiednio system transformatorów przed ich zalaniem.
Oświetlenie do basenu, ze względu na charakter lamp oraz szczególne miejsce ich montażu, może mieć maksymalne napięcie w wysokości 24V. Najczęściej jednak stosuje się zasilanie o mocy 12V.
Coraz częściej używane są systemy LED – lampki LED do basenu to również przydatne rozwiązanie.
Montaż opraw do basenów - bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Jeśli mowa o oprawach podwodnych, wysokość ich montażu zależy głównie od głębokości basenu. Oświetlenie może znajdować się przy dnie niecki lub na ścianach zbiornika. W obydwu przypadkach, warto zwrócić uwagę na to, by dostęp do źródła światła znajdował się od głównej strony oprawy oświetleniowej. Sama forma lampy powinna być pozbawiona ostrych krawędzi, co gwarantuje bezpieczeństwo. Najlepszą opcją jest ta, gdy powierzchnia oprawy pokrywa się z powierzchnią ściany.
Jeśli mamy do czynienia z głębokim zbiornikiem lub oświetlenie zamontowane jest na wysokości, która uniemożliwia bezpieczną i komfortową wymianę diody, zastosować można szczelne puszki oprawy na kablu. W tym wypadku, puszka wysuwana jest w całości, a wymiana źródła światła możliwa jest na powierzchni basenu, co pozwala na działanie bez konieczności spuszczania całej wody z basenu.
W domowych basenach najczęściej wykorzystuje się oświetlenie, montowane już na etapie projektowania zbiornika. Jest to szczególnie ważne, jeśli zależy nam na prawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej z zachowaniem odpowiednich dla basenów ogrodowych wymogów budowalnych.