Bez wątpienia oświetlenie w kuchni odgrywa bardzo ważną rolę. Dlatego też ważne jest, by było funkcjonalne i komfortowe. Jakie oświetlenie wybrać by spełniało właśnie takie zadania? Przede wszystkim przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na formę oświetlenia. Nie należy także zapominać o dopasowaniu oświetlenia do aranżacji całego pomieszczenia. W ten sposób wszystkie elementy będą tworzyć spójną całość i efektownie się prezentować.

Jaka barwa światła będzie najlepsza - ciepła, czy zimna?

Bez wątpienia barwa światła ma wielkie znaczenie. Nadaje ona między innymi wyjątkowego klimatu w pomieszczeniu. Dlatego też należy zwrócić na to szczególną uwagę. Warto pamiętać, że duży wpływ na wybór barwy światła, ma także ulokowanie kuchni. Jeżeli jest ona miejscem nasłonecznionym, niemal przez cały dzień, wybierz światło zimne, natomiast jeśli rzadko pojawiają się w niej promienie słoneczne, postaw na ciepłe barwy. Ponadto przy wyborze oświetlenia warto zwrócić uwagę także na materiał oraz kolor z jakich wykonane są blaty. Pamiętaj, że jasny blat będzie odbijał światło, natomiast ciemny, będzie potrzebował większej ilości naświetlenia.

Oświetlenie blatu kuchennego - jakie wybrać?

Formy oświetlenia blatu kuchennego mogą znacząco się od siebie różnić. Jak wybrać to odpowiednie? Przede wszystkim na początku zastanów się, jakiego oświetlenia potrzebujesz. Może ono pełnić tylko dekoracyjną funkcję bądź spełniać także inne zadania. Najważniejsze to oświetlenie blatu roboczego, tak by łatwiej było przyrządzić posiłki. Istnieje kilka sposobów, by oświetlić blat kuchenny. Możesz to zrobić, między innymi za pomocą taśmy LED. To świetne rozwiązanie na minimalistyczną formę oświetlenia. Ponadto będzie ona praktycznie niewidoczna, a sprawi, że blat zostanie naświetlony równomiernie. Jeżeli więc pragniesz uzyskać taki efekt, taśma LED będzie idealna!

Oświetlenie blatu roboczego za pomocą lampek LED

Doskonałym pomysłem na oświetlenie blatu roboczego będzie oświetlenie punktowe. W tej opcji doskonale sprawdzą się lampki LED rozmieszczone równomiernie. Ponadto będą doskonałym elementem dekoracyjnym. Ciekawym pomysłem jest także oświetlenie blatu kuchennego na baterie. Sprawdzi się ono jednak najlepiej, kiedy niezbyt często będziesz z niego korzystać.

Oświetlenie blatu kuchennego przy oknie - jakie wybrać?

Jeżeli blat kuchenny znajduje się przy oknie, w takim przypadku doskonale sprawdzą się kinkiety ścienne. Oprócz tego, że prezentują się ciekawie, dadzą pożądane źródło światła. Najlepiej będą wyglądać kinkiety po obu stronach okna. W ten sposób ciekawie zaaranżujesz wnętrze, sprawiając, że będzie prezentować się efektownie.

Oświetlenie blatu kuchennego bez szafek wiszących

Często zdarza się tak, że w kuchni znajdują się tylko i wyłącznie szafki stojące. Czy w takim przypadku należy zrezygnować z oświetlenia blatu? Zdecydowanie nie. Istnieją rozwiązania, które umożliwiają oświetlenie blatu kuchennego również bez użycia szafek wiszących. Jednym z nich jest umieszczenie lampy sufitowej. W takiej sytuacji możesz pokusić się także o halogeny umieszczone w podwieszanym suficie. To doskonały pomysł w przypadku braku szafek wiszących. Co ważne, aby taka lampa wyraźnie podświetlała blat, wybierz te o dużej mocy. Lampa sufitowa może stać się także ciekawym elementem dekoracyjnym.

Jakie oświetlenie umieścić nad kuchenną wyspą?

Wyspa kuchenna to ostatnio bardzo popularne rozwiązanie. Nic w tym dziwnego, gdyż jest ona ciekawym elementem w kuchni. Aby prezentowała się jeszcze bardziej efektownie wybierz odpowiednie oświetlenie, które podkreśli ten obszar kuchni. Jakie oświetlenie umieścić nad kuchenną wyspą? Przede wszystkim świetnym wyborem będą lampy wiszące. Najlepiej będą prezentować się dwie, bądź trzy lampy, zwisające na długich kablach. Możesz zawiesić je, na różnej długości. Taka opcja będzie idealna na oświetlenie blatu roboczego. Dodatkowo sprawisz, że aranżacja twojej kuchni będzie ciekawa i oryginalna. Jakie lampy wiszące wybrać? Doskonale sprawdzą się te, w industrialnym stylu, a także klasyczne i minimalistyczne. Wszystko zależy od tego, jaki efekt pragniesz uzyskać. Świetnym rozwiązaniem będzie wybór lampy Sotto Luce Itteki. To lampa wisząca, która zachwyca swoim nowoczesnym designem. Umieszczona nad wyspą lampa Antonio Italux sprawdzi się doskonale i sprawi, że kuchenna wyspa będzie doskonale oświetlona.

Podszafkowe oświetlenie blatu - czy warto?

Z pewnością taki rodzaj oświetlenia jest również bardzo popularny. Ta forma oświetlenia to kilka punktów świetlnych, swoim wyglądem przypominających halogeny. Dzieje się tak, ze względu na łatwy montaż, a także stosunkowo niską cenę takiego oświetlenia. Ponadto takie rozwiązanie daje świetne efekty, między innymi dokładnie i równomiernie oświetla cały blat kuchenny. Ponadto istnieją takie modele oświetlenia, które mają możliwość ustawienia kąt padania światła. Takie działanie sprawia, że światło zostanie w pełni wykorzystane. Jako taka forma oświetlenia doskonale sprawdzi się Aquaform Ceres 111, dostępny w sklepie Lamp Deisgn. To pojedynczy reflektor, który posiada regulowany kąt padania światła. Z pewnością sprawdzi się w każdej kuchni!

Oświetlenie w kuchni odgrywa bardzo ważną rolę. Przede wszystkim sprawia, że jest ona komfortowa i funkcjonalna. Dlatego tak istotne jest, aby dobrać to właściwe. Oprócz głównego źródła światła istotnym elementem jest także oświetlenie punktowe, stosowane przy blatach kuchennych.

Oprócz tego, że ma za zadanie doświetlić blat, jest także wykorzystywane jako walor estetyczny i ciekawy element dekoracyjny. Przy wyborze takiego oświetlenia należy jednak pamiętać, by dopasować je właściwie do pomieszczenia. Odpowiednio dobrane źródło światła będzie w pełni spełniać swoje zadanie, a także świetnie się prezentować.