Wiele z nas spędza w pracy co najmniej 8 godzin dziennie. Wynika z tego, że to większość naszego dnia. Dlatego tak ważne jest, aby w przestrzeni biurowej zapewnić odpowiednie oświetlenie. Według Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie pracowników, by zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jednym z najbardziej istotnych elementów jest oczywiście właściwe oświetlenie stanowiska pracy. Prawidłowe oświetlenie przekłada się przede wszystkim na wygodę i komfort podczas pracy. Właściwe oświetlenie umożliwia wykonywanie obowiązków zawodowych oraz pozytywnie wpływa na nastrój i nastawienie do pracy pracownika. 

Światło dzienne w miejscu pracy 

Dostęp do światła dziennego w miejscu pracy jest wręcz zalecany i preferowany. Nie mówimy tu jedynie o właściwym oświetleniu, ale również ważny jest kontakt wzrokowy ze środowiskiem. Warto również wiedzieć, że zmienność światła dziennego to również zmienne modelowanie przestrzeni, które ma korzystny wpływ na ludzi pracujących długotrwale we wnętrzach. Światło dzienne może pełnić rolę zarówno oświetleni głównego, jak i dodatkowego w miejscu pracy - może również być to sposób na oszczędności energii elektrycznej. Aranżując przestrzeń biurową warto więc zwrócić uwagę na umieszczenie tam właściwego oświetlenia. Należy więc upewnić się, że okna nie są problematyczne w aranżacji - nie mogą razić i powodować dyskomfortu wzrokowego, termicznego lub utraty prywatności.  

Wszystkie normy, które znajdują się w kodeksie pracy wynikają przede wszystkim z uwzględnienia wszelkich potrzeb pracowników. Niezwykle istotna jest wygoda widzenia, czyli stan, gdy zdolność rozróżniania detali i spostrzegania nie prowadzą do odczucia niewygody czy też do nadmiernego zmęczenia. Warto również zwrócić uwagę na wydolność wzrokową, czyli zapewnienie takich warunków oświetleniowych, które mogą optymalizować dokładność i szybkość wykonywania różnych zadań, także tych, przebiegających w trudnych warunkach. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo - postrzegane jako brak zagrożeń dla wzroku pracowników oraz minimalizowanie ryzyka wypadków w pracy, które wynikać mogą z nieprawidłowego oświetlenia miejsca pracy.  

Oświetlenie do biura – postaw na komfortowe i wygodne rozwiązania 

Biuro zaliczane jest do pomieszczeń pracy stałej. Oznacza to, że pracownicy przebywają tu minimum 4 godziny na dobę. Biuro lub inna przestrzeń, w której pracujmy powinno więc spełniać określone wymagania dotyczące bezpiecznej i komfortowej pracy. Właściwe usytuowanie pomieszczeń oraz jego wielkość również mają znaczenie. Niewłaściwe oświetlenie pomieszczenia, w którym pracujemy jest wymieniane często w grupie niebezpiecznych i szkodliwych czynników, które mogą znacząco wpływać na jakość naszej pracy. Mogą one mieć powodować szereg problemów zdrowotnych oraz zwiększać uciążliwość pracy, co przekładać się może na zmniejszenie wydajności pracy oraz wzrost zmęczenia.  

Ważne jest, by w biurze, gabinecie bądź innej przestrzeni, w której pracujemy przestrzegać kilku niezwykle ważnych zasad. Po pierwsze nie wystarczy oświetlenie sztuczne – w pomieszczeniach biurowych powinien również być zapewniony dostęp do światła dziennego. Oświetlenie oraz jego natężenie powinno być dopasowane odpowiednio do wielkości oraz kształtu pomieszczenia.  

Jakie oświetlenie do biura wybrać? 

Pamiętajmy również, że szyby w oknach i świetlikach powinny być czyste i przepuszczać właściwą ilość światła dziennego. Warto również zadbać o wyposażenie pomieszczeń w specjalne urządzenia eliminujące nadmierne operowanie promieni słonecznych. W pomieszczeniach, w których pracujemy powinien być zapewniony swobodny dostęp do okien i świetlików, co umożliwi swobodne i bezproblemowe otwieranie i zamykanie ich w razie potrzeby.  

Warto również zwrócić uwagę na to, aby oświetlenie elektryczne spełniało polskie normy i było w pełni niezależne od światła dziennego.  

W pomieszczeniach biurowych ważna jest nie tylko funkcjonalność, ale również niebanalny design. Idealnie sprawdzą się więc lampy gabinetowe nowoczesne, takie jak np. kinkiet frati.  Niezależnie od tego, czy wybierzemy oświetlenie biurowe wiszące, czy też lampy biurowe led – postawmy na jakość. Lampy od znanych producentów posłużą nam o wiele dłużej.  

W biurze powinny zostać zamontowane trzy rodzaje oświetlenia - ogólne, które oświetlać będzie równomiernie określony obszar pomieszczenia, miejscowe – czyli dodatkowe oświetlenie miejsca pracy, zaplanowane z uwzględnieniem określonych potrzeb oświetleniowych, które uruchamia się niezależnie od światła ogólnego oraz złożone, na które składa się oświetlenie ogólne oraz miejscowe.