Złe oświetlenie powoduje między innymi, że nie czujemy się w danym pomieszczeniu komfortowo. Kuchnia to dla wielu z nas miejsce, w którym spędzamy naprawdę sporo czasu. Z tej właśnie przyczyny dobranie odpowiedniego dla niej oświetlenia jest niezwykle ważne. Jakie więc lampy sufitowe wybrać do kuchni, aby była ona odpowiednio oświetlona? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule. 

Oświetlenie do kuchni sufitowe – dlaczego odpowiednie oświetlenie jest aż tak ważne?

Odpowiednie oświetlenie kuchni jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze dobrze dobrane lampy zapewnią nam komfort i bezpieczeństwo. W dobrze oświetlonej kuchni o wiele trudniej o różnego rodzaju urazy jak na przykład skaleczenie ostrym nożem. Po drugie światło zamontowane tuż nad przestrzenią, w której przygotowujemy posiłki, poprawia widoczności i sprawia, że ugotowane przez nas jedzenie prezentuje się lepiej. Po trzecie odpowiednio oświetlony stół kuchenny sprawi, że spożywanie posiłków będzie przyjemniejsze, a czas spędzony na jedzeniu bardziej relaksujący. 

Odpowiednie oświetlenie kuchni – podstawowe zasady

Zanim zabierzemy się za wybieranie oświetlenia kuchennego sufitowego, musimy wyjaśnić sobie jakie lampy za co w tym konkretnym pomieszczeniu odpowiadają. W każdej kuchni powinny znajdować się trzy rodzaje oświetlenia: oświetlenie główne, oświetlenie uzupełniające i oświetlenie dekoracyjne. Każde z nich pełni nieco inną funkcję, a co za tym idzie – powinno być ono umieszczone w nieco innym miejscu. Lampa główna stanowi podstawową formę oświetlenia w danym pomieszczeniu. Funkcję tą pełnią zazwyczaj lampy wiszące, żyrandole lub plafony. Oświetlenie uzupełniające montuje się najczęściej w miejscach, do których nie dociera światło oświetlenia ogólnego. Lampy uzupełniające to różnego rodzaju kinkiety i lampy stojące. Do tego rodzaju oświetlenia można również zaliczyć lampy kierunkowe. Za oświetlenie dekoracyjne uznaje się z kolei między innymi różnego rodzaju diody LED oraz lampki stołowe, które najczęściej charakteryzują się przepięknym designem i misternym wykonaniem. 

Oświetlenie sufitowe do kuchni – jaki typ lampy sprawdzi się najlepiej?

To, jaką lampę sufitową do kuchni powinniśmy wybrać, zależy w głównej mierze od tego jak duża nasza kuchnia jest. W pomieszczeniach o większym metrażu doskonale będzie się prezentował stylowy żyrandol lub duży plafon sufitowy. W mniejszych kuchniach lepiej jest postawić na lampy przysufitowe lub małe plafony. Należy uważać, aby przypadkiem nie wybrać zbyt dużej lampy, ponieważ będzie ona przytłaczała i sprawiała wrażenie, że kuchnia jest optycznie mniejsza. Warto wspomnieć, że w małych kuchniach sprawdzą się również popularne ostatnimi czasy reflektory na szynoprzewodzie, które z uwagi na fakt, że można je przesuwać po całej szynie, są niezwykle praktycznym rozwiązaniem.

Oświetlenie do kuchni sufitowe – styl 

Z uwagi na fakt, że najczęściej kuchnia urządzona jest w jakimś konkretnym stylu, to dobrze by było, aby znajdująca się w tej kuchni lampa sufitowa reprezentowała tej sam styl. W kuchniach nowoczesnych najlepiej będzie się prezentowało oświetlenie, które posiada metalowe lub miedziane klosze. Dobrym pomysłem do wnętrz nowoczesnych jest również subtelne oświetlenie minimalistyczne, które nie przyciąga nadto wzroku i jest jedynie delikatnym akcentem. Jeśli z kolei dana kuchnia urządzona została w stylu klasycznym, to w takim wypadku można się zdecydować na eleganckie lampy metalowe, które posiadają klosz wykonany ze szkła lub z kryształków. W klasycznej kuchni wspaniale będą się prezentowały żyrandole oraz plafony sufitowe w stylu klasycznym lub glamour. 

Lampy sufitowe do kuchni – jakie wybrać?

Na rynku oświetleniowym różnego rodzaju lamp sufitowych, które sprawdzą się w kuchni, jest naprawdę wiele. Każda poszukująca tego typu oświetlenia osoba powinna więc znaleźć coś, co przypadnie jej do gustu. Ogromna różnorodność na rynku oświetleniowym pomimo tego, że umożliwia nam wolność wyboru, to również potrafi sprawić, że wiele osób zostaje przytłoczonych nadmiarem opcji i nie wie, na co się zdecydować. Na szczęście dla tych osób postanowiłam stworzyć listę trzech godnych zaufania producentów, w których ofercie bez problemu można znaleźć dobrej jakości, stylowe lampy sufitowe do kuchni. Do mojej listy zaliczają się:

  • azzardo – lampy tej firmy charakteryzują się dużą różnorodnością. W ich asortymencie można znaleźć produkty w stylu minimalistycznym, klasycznym, loftowym, industrialnym oraz glamour,
  • italux – lampy tego producenta to oferta przeznaczona przede wszystkim do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym lub klasycznym. W asortymencie Italux można znaleźć nie tylko lampy wiszące, ale również kinkiety ścienne oraz lampy stojące,
  • maxlight – oferta tego producenta obejmuje lampy wiszące, plafony sufitowe  oraz kinkiety ścienne. Firma ta stawia przede wszystkim na uniwersalność, dlatego większość ich lamp sprawdzi się niemalże w każdym pomieszczeniu. 

Oświetlenie do kuchni sufitowe – jaki rodzaj źródła światła wybrać?

Wybierając lampy sufitowe do kuchni, musimy wziąć pod uwagę nie tylko samą lampę, ale również źródło światła. Do najczęściej wybieranych opcji zaliczają się:

 

  • żarówki tradycyjne, 
  • żarówki LED
  • źródło światła typu zintegrowany LED. 

 

Każda z wyżej wymienionych opcji ma swoje wady i zalety. Żarówki tradycyjne są przede wszystkim tańsze, nadają się do pracy ze ściemniaczami oraz charakteryzują się doskonałym oddawaniem barw. Do ich wad zalicza się zaś między innymi ich niska żywotność oraz to, że nie są one energooszczędne. Jeśli zaś chodzi o żarówki LED  oraz źródła światła typu zintegrowany LED to są one rzecz jasna energooszczędne i charakteryzują się długą żywotnością. Ich wady to z kolei wysoka cena oraz fakt, że nie zawsze są one kompatybilne z popularnymi ostatnimi czasy ściemniaczami. Jak widać, każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Wybierając źródła światła do różnego rodzaju lamp, powinniśmy się więc kierować naszymi własnymi potrzebami. Jeśli naszym głównym celem jest zaoszczędzenie energii, to najlepszą opcją będą żarówki LED. Jeśli zaś planujemy zainwestować w ściemniacze, to lepszym rozwiązaniem mogą się okazać żarówki tradycyjne. 

Lampa sufitowa kuchenna – barwa światła

Niezwykle ważnym elementem oświetlania kuchni jest dobór odpowiedniej barwy światła. Przyjmuje się, że w tym właśnie pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się światło ciepłe (2700-3000K) lub światło neutralne (4000-4500K). Barwa światła w kuchni powinna być dobrana w taki sposób, aby wszystko było odpowiednio dobrze oświetlone i nie męczyły się nam oczy. 

Oświetlenie w kuchni sufitowe powinno być dobrane w taki sposób, aby pomieszczenie to było nie tylko bezpieczne, ale również przytulne. Z uwagi na fakt, że obecnie na rynku oświetleniowym jest naprawdę sporo różnego rodzaju lamp, to każdy po krótszych lub dłuższych poszukiwaniach powinien być w stanie znaleźć swoją wymarzoną lampę sufitową kuchenną. Przy wyborze oświetlenia do kuchni należy jednak pamiętać, że równie ważna, jak sama lampa jest odpowiednia żarówka, która emituje światło odpowiedniej barwy.