Wybór oświetlenia, które wprowadzamy do pokoju dziecka ma bardzo duże znaczenie. Źle dobrane światło może powodować u dziecka zmęczenie, złe samopoczucie, a długofalowo - prowadzić do pojawienia się problemów ze wzrokiem. Niewłaściwa lampa może również powodować inne negatywne skutki, jak problemy z nauką, ciągłe zmęczenie, rozdrażnienie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo lamp, które są przeznaczone do pokoju dziecka. Bardzo ciężko jest wybrać tę właściwą. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego prezentujemy krótki poradnik, który ma pomóc doborze właściwego oświetlenia do dziecięcej sypialni.  

Lampa do pokoju dziecka – postaw na sprawdzone rozwiązania 

Wybór oświetlenia do pokoju dziecka to duże wyzwanie. Ważne jednak, aby zdać sobie sprawę z tego, że inny rodzaj światła sprzyja rozwojowi niemowląt, a inny - większych dzieci. Innego światła wymagają dzieci kilkuletnie, które czas spędzają głównie na zabawie, a innego pociechy, które zaczynają swoją przygodę ze szkołą. Warto więc do tematu oświetlenia podejść wieloetapowo i rozpocząć planowanie oświetlenia w taki sposób, aby po jakimś czasie móc je jedynie właściwie dopasować do wieku dziecka i jego etapu w życiu.  

W dziecięcym pokoju niezbędne jest oświetlenie górne oraz źródła światła dodatkowego. W tym celu warto najpierw właściwie zaplanować rozmieszczenie gniazd i wyłączników elektrycznych. Te czynności warto zlecać fachowcom, którzy opierając się na swojej wiedzy i doświadczeniu wybiorą najlepsze rozwiązania. Właściwie i rozsądnie rozmieszczona instalacja elektryczna pozwoli nam w późniejszym czasie wprowadzać różnego rodzaju modyfikacje, bez konieczności kucia ścian i sufitów.  

Jakie lampy do pokoju dziecięcego wybrać? 

W pokoju dziecka sprawdzi się nie tylko oświetlenie główne. Ważne jest również oświetlenie dodatkowe, jakimi są: lampka nocna z kryształkami czy lampa stojąca do czytania. Lampa do pokoju dziecka powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Planując oświetlenie do pokoju dziecięcego, należy być świadomym zagrożeń, które wynikać mogą z fantazji malucha i potrafić im zapobiegać. Ważne, aby gniazda i przewody elektryczne umieścić poza zasięgiem malucha. Zastanawiasz się - gdzie w takim razie umieścić gniazda? Na suficie? Niekoniecznie. Wystarczy zastosować odpowiednie zabezpieczenia, których dostępność na rynku jest dosyć szeroka.  

Jakie czynniki mają znaczenie, wybierając oświetlenie do pokoju dziecka? Niezwykle ważny jest naturalny cykl dobowy. Dopasowanie oświetlenie do światła dostępnego na zewnątrz umożliwi zachowanie równowagi pomiędzy dniem i nocą. Oczy człowieka, również dziecka są dostosowane zarówno do światła słonecznego, jak i księżycowego. Jeśli światło dopasujemy odpowiednio do cyklu dobowego, sypialnia będzie sprzyjać dobrej energii, a zbyt intensywne światło nie wpłynie negatywnie na jakość snu. Żyrandol do pokoju dziecka można dobrać do kolorystyki i stylu wnętrza. Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju modeli, które idealnie sprawdzą się w dziecięcym pokoju.  

Lampa do pokoju dziecka - oświetlenie do nauki i zabawy

Lampa do pokoju chłopca powinna być dopasowana do stylu wnętrza. Żyrandol do pokoju dziewczynki może być kryształowy, z dodatkiem drewna czy koloru. Wówczas wnętrze zostanie ożywione i jednocześnie właściwie oświetlone. Lampy dziecięce dostępne są w różnych wzorach. Jeśli wolisz bardziej ożywioną kompozycję, wybierz te w mocnych, wyrazistych kolorach. Jeśli jednak cenisz sobie klasykę, postaw na bardziej uniwersalną lampę, która będzie rosła razem z dzieckiem. Gdy maluch podrośnie, nie będzie potrzeby wymiany lampy na nową. Pamiętajmy, że lampy do pokoju dziecka muszą być przede wszystkim funkcjonalne, a później dekoracyjne. Dbałość o wzrok malucha to obowiązek każdego rodzica.  

Współczesne aranżacje pokoi dziecięcych są bardzo różne. Niektóre utrzymywane są w monochromatycznych barwach, inne – tworzone są z wykorzystaniem dużej liczby kolorów. W pokoju dziecka królować może każdy kolor i cała paleta barw. Jeśli jednak kolorystyka dobrana jest w sposób przemyślany, pokój dziecięcy będzie on dodawał dziecku kreatywności i uczył wysublimowanego połączenia kolorów.  

 

Lista ostatnich wpisów:

Klimatyczne oświetlenie tarasu - na co zwrócić uwagę?

Jakie lampy do ogrodu wybrać? Nasze inspiracje

Jak urządzić przytulny kącik do czytania?