Dobierając oświetlenie do naszych pomieszczeń, warto skupić się nad tym, jaką funkcję będzie ono spełniać. Inny typ oświetlenia zastosujemy w łazience, inny w sypialni, a inny w salonie czy kuchni. Rodzaj wybieranego oświetlenia zależy również od warunków panujących w danym pomieszczeniu, a także możliwości aranżacyjnych i instalacyjnych. Najczęstszym typem oświetlenia są lampy sufitowe i plafony. W większości są one wystarczające. Dla osób, które oczekują ciekawszego efektu idealnym rozwiązaniem będzie dodatkowe źródło światła. Są pomieszczenia, w których dodatkowe lampy są wręcz niezbędne. Jednym z takich miejsc jest bez wątpienia garderoba. Jak zaaranżować oświetlenie tego wnętrza, by było jak najbardziej funkcjonalne? Na jakie lampy postawić? Na czym się skupić? Podpowiadamy.  

Oświetlenie garderoby – postaw na sprawdzone rozwiązania 

Podstawą funkcjonalności garderoby jest właściwe zaplanowanie i rozmieszczenie lamp. Jest to więc jeden z najbardziej istotnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę podczas urządzania pomieszczenia. Planując oświetlenie garderoby, warto zwrócić uwagę na kilka czynników: 

  • Wielkość pomieszczenia 
  • Dostęp do światła naturalnego 
  • Możliwość podłączenia źródeł światła 
  • Funkcję pomieszczenia 

W małej garderobie, która ma służyć głównie do przechowywania i wyboru ubrań, warto zadbać przede wszystkim o dobre oświetlenie wieszaków i półek, dzięki czemu znalezienie konkretnej rzeczy nie będzie trudne.  

Oświetlenie do garderoby – funkcjonalne kinkiety, plafony i taśmy led 

W garderobie niewielkich rozmiarów wystarczające może okazać się oświetlenie górne, jeśli wybierzemy odpowiednie natężenie. W małym pomieszczeniu idealnie sprawdzą się zarówno żarówki LED, jak i halogeny. Wybierając taśmę led możemy stworzyć niebanalny efekt. Takie oświetlenie będzie nie tylko funkcjonalne, ale również dekoracyjne.  

W małej garderobie sprawdzi się mała lampa, umieszczona w centralnej części sufitu. Takie umiejscowienie lamy sprawi, że całe wnętrze będzie wystarczająco oświetlone.  

W garderobie większych rozmiarów, dobrze zamontować kilka rodzajów lamp. Do oświetlenia głównego, którym może być lampa wisząca okrągła i lampa frozen, warto dobrać oświetlenie dodatkowe, które oświetli zacienione zakamarki. Ważną kwestią jest także oświetlenie korytarza. W tej roli sprawdzą się klasyczne plafony lub funkcjonalne kinkiety.  

Jakie oświetlenie do garderoby wybrać? 

Wybór oświetlenia zależy także od tego, czy garderoba ma dostęp do światła naturalnego. Jeśli tak, nie mamy potrzeby montowania dodatkowego oświetlenia. Mała garderoba nie wymaga zbyt wielu źródeł światła, wystarczy lampa główna - bez problemu znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy w jej zakamarkach.  

Lampa do garderoby powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Ważne, by nie zajmowała ona zbyt dużo miejsca, które w tym pomieszczeniu jest szczególnie ważne.  

Oświetlenie dużej garderoby 

Inaczej jest w przypadku dużej garderoby, która nie posiada dostępu do okna. Mamy wówczas dodatkowe możliwości, jednak oświetlenie jest wówczas sporym wyzwaniem. W przypadku dużej garderoby warto zastosować kilka niezależnych źródeł światła. W tym przypadku warto wymieszać górne światło z kierunkowym.  

Oświetlenie garderoby na poddaszu 

Ważną kwestią jest także oświetlenie garderoby na poddaszu. Tu także warto zadbać o kilka źródeł światła, by pomieszczenie było jak najbardziej funkcjonalne, a znalezienie czegokolwiek nie było większym problemem.  

W dużej garderobie warto postawić przede wszystkim na światło główne, zlokalizowane w centralnej części garderoby. Równomiernie rozchodzące się światło odpowiednio oświetli całą przestrzeń. W roli oświetlenia górnego sprawdzi się praktycznie każdy rodzaj lampy - możesz postawić na halogeny sufitowe lub plafony. Ich ilość dobieramy oczywiście do wielkości pomieszczenia. Jako dodatkowe oświetlenie warto zastosować taśmę ledową. Jeśli garderoba służy nie tylko do przechowywania, ale również do prasowania ubrań, warto zaopatrzyć się w mocne źródło światła.  

 

Zastanawiasz się - jakie oświetlenie do kuchni wybrać? Sprawdź nasze porady.