Oświetlenie podbitki dachowej to rozwiązanie, na które ostatnimi czasy decyduje się coraz więcej osób. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że zamontowane w podbitce dachowej oświetlenie w elegancki i stylowy sposób doświetli nasz dom oraz pięknie go wyeksponuje. 

Oświetlenie podbitki dachowej to sposób nie tylko na stylowe wyeksponowanie posiadanego przez nas domu. Dzięki zamontowaniu tego typu świateł możemy bowiem również w dość prosty sposób oświetlić przestrzeń znajdującą się bezpośrednio przy ścianach zewnętrznych naszego domu. Taki zabieg z kolei znacznie ułatwia przemieszczanie się po zmroku po posiadanym przez nas podwórku. Oświetlenie zewnętrzne domu jest więc nie tylko eleganckie i aktualnie bardzo popularne, ale również praktyczne. Warto jest więc zdecydować się na zamontowanie tego typu źródeł światła. Sam fakt podjęcia decyzji to jednak nie wszystko. Trzeba bowiem również wybrać najkorzystniejsze dla naszego domu lampy, rozplanować ich odpowiednie położenie oraz znaleźć kogoś, kto nam je zainstaluje. 

Podbitka dachowa – co to takiego?

Zanim przejdziemy do tego, jakie lampy do podbitki dachowej wybrać oraz w jaki sposób je zamontować wytłumaczmy sobie najpierw nieco, czym w gruncie rzeczy ta cała podbitka dachowa jest. Według definicji podbitka dachowa, to element stanowiący zabudowę dolnej, wystającej poza ściany domu, części dachu. Element ten pełni głównie funkcję estetyczną. W przypadku, gdy jest on odpowiednio skonstruowany i dopasowany do stylu domu, niweluje on  wrażenie “niedokończonego domu”, które często nam towarzyszy w przypadku, gdy patrzymy się na budynek, którego właściciele zrezygnowali z takiej właśnie podbitki dachowej. Warto również wspomnieć, że podbitka dachowa nie jest wyłącznie elementem estetycznym. Chroni ona bowiem od dołu połać dachu przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, które ostatnimi czasy w Polsce potrafią być dość skrajne. Z tej właśnie przyczyny, pomimo tego, że podbitka dachowa nie jest obowiązkowym elementem domu, to dobrze jest się na nią zdecydować. 

Oświetlenie w podbitce dachowej – jakie lampy wybrać?

Na początku warto zauważyć, że podbitka to miejsce, w którym zamontować można zarówno oświetlenie punktowe, jak i liniowe. Do wyboru mamy więc nie tylko różnego rodzaju oprawy hermetyczne, czyli tak zwane “spoty”. Taśma led w podbitce dachowej sprawdzi się bowiem również dobrze. Jeśli chodzi o oprawy led do podbitki dachowej, to najlepiej sprawdzą się tutaj źródła światła o wąskim (skupionym) kącie świecenia. Poza ledami możemy również zdecydować się na halogeny do podbitki dachowej. Warto tutaj wspomnieć, że różnego rodzaju lampy zewnętrzne znaleźć można w szerokiej ofercie sklepu oświetleniowego Lamp Design. Sklep ten oferuje między innymi różnego rodzaju oprawy natynkowe, które w elegancki i stylowy sposób pomogą nam oświetlić posiadany przez nas dom właśnie z zewnątrz, aby dzięki temu prezentował on się doskonale nie tylko w ciągu dnia, ale również w trakcie trwania nocy. 

Oświetlenie w podbitce dachowej – rozmieszczenie oświetlenia

W przypadku, gdy planujemy zamontować ledy do podbitki dachowej, to najzwyczajniej w świecie “puszczamy” wzdłuż podbitki pasek i jest po sprawie. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na pojedyncze sztuki lamp, to sytuacja ma się jednak nieco inaczej. Musimy bowiem podjąć decyzję o tym, jak duże odległości będą dzieliły pojedyncze sztuki lamp. Zazwyczaj ludzie decydują się na odstępy od 1 do 3 metrów. Decyzje najczęściej podejmuje się na podstawie tego, jak mocne są wybrane przez nas źródła światła, oraz tego, jak bardzo jasno chcemy oświetlić nasz dom. Tym, o czym przy planowaniu rozmieszczenia lamp w podbitce dachowej przede wszystkim powinniśmy pamiętać jest fakt, że skoro lampy te będą oświetlać nasz dom i my za to przedsięwzięcie płacimy, to właśnie my powinniśmy być głównie z tego zadowoleni. Jeśli więc na przykład pomimo tego, co mówią znajomi, rodzina czy nawet wynajęty przez nas fachowiec my czujemy, że zakupione przez nas światła powinny być zamontowane “bardziej gęsto” to tak właśnie powinniśmy zrobić. 

Jak zrobić oświetlenie w podbitce?

Jeśli chodzi o montowanie oświetlenia w podbitce dachowej, to najlepszą możliwą sytuacją jest wykonanie tej czynności jeszcze przed tym, jak zamontujemy podbitki. W przeciwnym razie będzie bowiem konieczne jej ściąganie, a później ponowne montowanie, co doda nam tylko pracy. Ale przejdźmy już do konkretów. W panelach, w których planujemy dane lampy zainstalować, musimy wyciąć odpowiedniej wielkości dziury. Następnie, po zamontowaniu panelu na jego górze musimy położyć przewód, który podłączymy do źródła zasilania i do którego jednocześnie będziemy podłączać nasze lampy. Kolejnym etapem pracy jest najzwyklejsze w świecie podłączenie źródeł światła, które przebiega dokładnie tak samo, jak instalowanie oświetlenia wewnątrz domu. 

Jak widać, oświetlenie w podbitce dachowej, jeśli się bardzo chce, można zamontować samemu. Najlepszym i najbezpieczniejszym pomysłem będzie jednak zdecydowanie się na zatrudnienie wykwalifikowanego fachowca, który pracę tą za nas wykona.