Poddasze to dla wielu z nas najbardziej problematyczne do odpowiedniego oświetlenia miejsce w całym domu. Wynika to z faktu, że zazwyczaj pełno tam skosów, załamań ścian oraz niefunkcjonalnych zakamarków, które bez odpowiedniej wiedzy, ciężko skutecznie oświetlić. Ponadto poddasze jest często przestrzenią, do której światło dociera przez okna dachowe, co dodatkowo utrudnia proces dobierania odpowiednich lamp. 

Kto choć raz zmierzył się z dobieraniem lamp na poddasze użytkowe, wie, że czynność ta do łatwych nie należy. Musimy bowiem brać pod uwagę wszelkie skosy, załamania, oraz fakt, że pomieszczenia ulokowane na poddaszu często do wysokich nie należą. Dla chcącego jednak nic trudnego Drogi Czytelniku. Oto kilka wskazówek, które sprawią, że po ich przeczytaniu bez problemu będziesz umiał odpowiednio dobrać lampy na swoje poddasze. 

Po pierwsze – dobierz lampy do wysokości pomieszczenia

Na oświetlenie wiszące możemy sobie pozwolić tylko i wyłącznie, gdy nasze poddasze jest wysokie. Wtedy bowiem z pomocą odpowiedniej lampy będziemy w stanie stworzyć klimatyczne i przytulne wnętrze. Lampy wiszące najlepiej sprawdzą się w kuchni, jadalni oraz sypialni. Doskonałym przykładem takiego właśnie oświetlenia są dwie, znajdujące się w ofercie sklepu Lamp Design, lampy. Pierwsza z nich to lampa antonio italux. Produkt ten z uwagi na swój nietuzinkowy wygląd doskonale sprawdzi się zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznie urządzonym wnętrzu. Pasował będzie on do jasnych mebli oraz pomalowanych na delikatne kolory ścian. Druga, godna uwagi lampa wisząca oferowana przez sklep Lamp Design to sotto luce itteki. Produkt ten charakteryzuje nowoczesny, minimalistyczny design, dlatego też w takim wnętrzu lampa ta sprawdzi się najlepiej. Zarówno lampa antonio italux, jak i sotto luce itteki można z powodzeniem wykorzystywać jako światło centralne. 

Jeśli nie lampa wisząca, to co?

W przypadku gdy nasze poddasze jest niskie, to powinniśmy stronić od lamp wiszących i żyrandoli. Decydując się na taki rodzaj oświetlenia, jeszcze bardziej zmniejszymy bowiem optycznie już i tak małą przestrzeń. Skoro jednak mamy pecha i pomieszczenia na naszym poddaszu są niskie to, na jaki rodzaj oświetlenia powinniśmy się zdecydować? Na to pytanie nie ma jednej prostej odpowiedzi. Dobór lamp zależy bowiem nie tylko od wysokości, ale także od kształtu danego wnętrza oraz, od stylu, w jakim zdecydowaliśmy się je urządzić. Rozwiązaniem, które na pewno sprawdzi się na poddaszu, jest postawienie na punktowe oświetlenie. Będą to różnego rodzaju lampy wpuszczane w sufit, kinkiety ścienne, reflektory, a także lampy podłogowe. Wspaniałym przykładem właśnie takiego produktu jest oferowany przez sklep z oświetleniem Lamp Design reflektor regulowany aquaform ceres 111. Lampa ta doskonale sprawdzi się zarówno w nowoczesnym, jak i minimalistycznie urządzonym wnętrzu. Z uwagi na fakt, że jest ona regulowana, to łatwiej będzie nam za jej pomocą oświetlić różne, niedostępne dla światła emitowanego przez lampy wiszące, miejsca. Produkt ten może być wykorzystywany w wielu różnych pomieszczeniach. Wspaniale sprawdzi się on między innymi w łazience, jako na przykład główne źródło światła lub oświetlenie lustra. 

Po drugie – wykorzystuj oświetlenie poddasza do kształtowania wnętrza

Światło to doskonałe narzędzie do pokazywania i kreowania rzeczywistości. Za jego pomocą można między innymi optycznie powiększyć małe pomieszczenie oraz nieco złagodzić i wyrównać nieregularne i ostre kształty danego wnętrza. Eksperymentowanie ze światłem i cieniem to doskonały pomysł, gdy musimy podjąć się aranżacji poddasza, które nie do końca wygląda tak, jakbyśmy tego oczekiwali. W przypadku, gdy nasze poddasze jest niskie, to najlepiej będzie, jeśli zdecydujemy się na źródła światła skierowane ku górze, mogą być to na przykład różnego rodzaju lampy stojące. Takie rozwiązanie sprawi bowiem, że sufit będzie wydawał się wyższy, niż jest w rzeczywistości. Jeśli na naszym poddaszu mamy jakieś wnęki lub półki, to dobrym pomysłem będzie podświetlenie ich. Poszerzymy w ten sposób dany pokój i nadamy mu zarazem nieco elegancji. W przypadku, gdy uważamy, że na przykład nasz salon jest za duży, to powinniśmy podświetlić w nim dłuższe ściany. Takie rozwiązanie sprawi bowiem, że dane pomieszczenie będzie się wydawać bardziej kwadratowe i proporcjonalne. Do podświetlania ścian doskonale powinny się nadać kinkiety ścienne oraz regulowane lampy (reflektory ścienne).

Po trzecie – bezpieczeństwo

Poddasze to miejsce, które często izolowane jest łatwopalnymi materiałami. Należy o tym pamiętać zarówno podczas projektowania, jak i późniejszej instalacji oświetlenia. Powinniśmy również wybierać tylko sprawdzone produkty dobrej jakości, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli mieć pewność, że nasze poddasze jest bezpieczne.

Odpowiednie oświetlenie strychu i poddasza to klucz do pięknych i przytulnych wnętrz. Zanim więc rzucisz się w wir zakupów oświetleniowych, rozplanuj wszystko dokładnie, aby dzięki temu w pełni wykorzystać potencjał Twojego poddasza!