Oświetlenie podłogowe w panelach to nowoczesne rozwiązanie, które z uwagi na swoją nieszablonowość cieszy się ostatnio coraz większym zainteresowaniem. Zanim jednak zabierzemy się za montowanie w naszych domach czy mieszkaniach oświetlenia paneli, to powinniśmy najpierw upewnić się, że rozwiązanie to będzie pasowało do wybranego przez nas wystroju wnętrz. Do jakich więc wnętrz oświetlenie podłogowe w panelach pasuje? Na to i inne nurtujące Cię Drogi Czytelniku pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. 

Wraz z rozwojem technologii, w świecie aranżacji wnętrz pojawiają się coraz to nowe rozwiązania i propozycje, które jeszcze nie tak dawno temu uznawało się za niemożliwe do osiągnięcia. Doskonałym przykładem tego typu rozwiązania jest zastosowanie oświetlenia podłogowego w panelach podłogowych, które było niemożliwe do czasu, aż stworzono nienagrzewające się panele LED. Ten przełom technologiczny otworzył całkowicie nową, nieznaną dotychczas furtkę, jeśli chodzi o projektowanie oświetlenia oraz “bawienie się światłem”. 

Oświetlenie podłogowe w panelach – w jakich wnętrzach będzie się prezentowało najlepiej?

Oświetlenie podłogowe w panelach z uwagi na fakt, że kojarzy nam się ono ściśle z nowoczesnością, to najlepiej będzie się ono prezentowało we wnętrzach utrzymanych w stylu nowoczesnym, futurystycznym, lub ewentualnie minimalistycznym. Jeśli zaś chodzi o to, w jakich pomieszczeniach tego typu oświetlenie można zastosować, to odpowiedź jest tutaj niezwykle prosta i brzmi ona “wszędzie, gdzie tylko posiadamy panele”. Oświetlenie paneli podłogowych możemy więc zamontować między innymi w kuchni, salonie, jadalni, sypialni, na korytarzu, w gabinecie oraz w garderobie. Tak naprawdę ogranicza nas tutaj wyłącznie nasza własna wyobraźnia. 

Jakie lampy nadają się do oświetlenia podłogowego w panelach?

Oświetlenie, które planujemy zamontować w posiadanych przez nas panelach, przede wszystkim nie powinno się niemalże wcale nagrzewać. Z tego właśnie powodu najlepiej sprawdzą się tutaj różnego rodzaju taśmy LED, lampy LED oraz oprawy oświetleniowe ze źródłem światła typu LED. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, na jaki rodzaj lampy się zdecydujemy, to powinny być one niewielkich rozmiarów. Muszą one bowiem dać się zamontować w panelach lub ewentualnie pomiędzy nimi. Kolejną sprawą, o której w żadnym wypadku nie można zapomnieć, jest fakt, że przed zabraniem się za montowanie lamp w panelach, należy zaopatrzyć się również w specjalne listwy lub oprawy, które są odporne na działanie specyficznych warunków fizycznych, do których zaliczamy: znaczący nacisk, wilgoć oraz temperaturę. 

Jakie oświetlenie podłogowe do paneli wybrać?

Najczęściej wybieranym rodzajem lamp do paneli są lampy ledowe, czyli tak zwane “taśmy”. Tak duża popularność tego typu oświetlenia wynika z faktu, że nie tylko najłatwiej jest je w panelach zamontować, ale również według wielu z nas są one najbardziej efektywne. W ciekawy sposób można bowiem tworzyć za ich pomocą linie oraz ścieżki, które mogą wyznaczać na przykład drogę poruszania się po danym mieszkaniu w nocy. 

Oczka podłogowe w panelach LED – od czego zacząć?

Jeśli chodzi o montaż oświetlenia podłogowego, to najwięcej kłopotu sprawia instalacja tzw. oczek. Taki stan rzeczy wynika z tego, że montaż oczek wymaga wycięcia w panelach precyzyjnych otworów, w których oczka te zostaną w późniejszym czasie zamontowane. Z tej właśnie przyczyny proces montażu tego typu oświetlenia najlepiej jest rozpocząć od przygotowania precyzyjnego planu, który w późniejszym czasie o wiele ułatwi nam sam proces instalacji.

Jak zamontować taśmy LED w panelach?

W przypadku montowania paneli LED tak samo, jak w przypadku oczek najlepiej jest rozpocząć całą pracę od przygotowania precyzyjnego planu. Powinniśmy rozplanować to, jak będą biegły poszczególne linie oraz zdecydować czy listwy będą wmontowywane w panele, czy znajdowały się pomiędzy nimi. Warto tutaj wspomnieć, że ta druga opcja jest o wiele prostsza. W przypadku gdy zdecydujemy się na układanie ledów pomiędzy panelami, to następnym krokiem będzie tutaj ułożenie w odpowiednich miejscach ochronnych listew, do których następnie włożymy podłączone już do zasilacza ledy. Kolejną czynnością jest nałożenie na ledy specjalnej osłony. Na sam koniec zabezpieczamy wszystko bezbarwnym silikonem i gotowe. 

Lampy do salonu oraz sypialni – bo oświetlenie podłogowe to nie wszystko

Żadną tajemnicą nie jest fakt, że oświetlenie podłogowe nie może być jedynym źródłem światła, jakie w danym pomieszczeniu się znajduje. Z tej właśnie przyczyny, do odpowiedniego oświetlenia niemalże każdego wnętrza będą nam potrzebne różnego rodzaju reflektory, lampy wiszące, plafony sufitowe oraz kinkiety ścienne i nie jest tutaj ważne, czy są to lampy do sypialni, salonu czy jadalni. Produktami, które z czystym sumieniem mogę polecić, a które jednocześnie powinny dobrze komponować się z lampami podłogowymi, oświetlającymi panele, płytki podłogowe lub parkiety są: azzardo lampy, italux lampy i lampy marki maxlight. 

Oświetlenie podłogowe w panelach to doskonały pomysł na sprawienie, że posiadane przez nas wnętrze będzie jedyne w swoim rodzaju. Oświetlenie podłogowe pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną, a wnętrze, które tego typu oświetlenie posiada, bez dwóch zdań przyciąga wzrok.