Planując oświetlenie, warto skupić się nie tylko na oświetleniu pomieszczeń. Niezwykle istotne jest również oświetlenie zewnętrzne. Odpowiednio oświetlony ogród to nie tylko dbałość o jego funkcjonalność, ale także poprawa wyglądu. Przygotowaliśmy dla Was praktyczny poradnik, z którego dowiesz się jakie oświetlenie zewnętrzne wybrać i jak prawidłowo je rozmieścić.  

Oświetlenie zewnętrzne ogrodu – jakie lampy wybrać? 

Dziś, wybór oświetlenia zewnętrznego jest ogromny. W sklepach znaleźć można różnego rodzaju lampy zewnętrzne. Wśród nich znajdziesz lampy zewnętrzne sufitowe, lampy do oświetlenia elewacji, a także źródła światła, za pomocą których możesz oświetlić ścieżkę czy podjazd. Jakie oświetlenie zewnętrzne będzie najbardziej odpowiednie do oświetlenia Twojej posesji? Podpowiadamy.  

Oświetlenie zewnętrzne domu – kinkiety, reflektory, lampy najazdowe 

Jednym z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia zewnętrznego są kinkiety zewnętrzne. Stosuje się je zarówno do oświetlenia wejścia do domu, jak również w celu podświetlenia numeru budynku. Kinkiety metalowe zewnętrzne idealnie sprawdzą się również do oświetlenia tarasu. Do uruchomienia zewnętrznych lamp zazwyczaj wykorzystuje się włącznik, umieszczany wewnątrz domu.  

Ciekawym rozwiązaniem są także lampy włączane na dotyk lub reflektory z czujnikiem ruchu. Uruchamiają się one samoczynnie, zawsze wtedy, gdy jest taka potrzeba. Nowoczesne lampy zewnętrzne wykonywane są zazwyczaj z metalu, co gwarantuje ich trwałość na wiele lat. Lampa reflektorowa sprawdzi się na zarówno na podjeździe, jak również do oświetlenia tarasu.  

Zastanawiasz się - jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się do oświetlenia domu jednorodzinnego? Najchętniej wybierane są lampy do oświetlenia elewacji - funkcję tę pełnią zazwyczaj żarówki ledowe, które montuje się w podbitce. Innowacyjnym rozwiązaniem są również płaskie lampy, umieszczane w równych odstępach lub taśmy ledowe, których montaż jest niezwykle szybki i łatwy.  

W roli oświetlenia zewnętrznego domu idealnie sprawdzą się również lampy najazdowe, czyli źródła światła, które umieszczane są w gruncie – można zamontować je na podjeździe, chodniku, a także między roślinami na rabatce. W większości tego typu modeli wiązka światła skierowana jest w górę. Znaleźć można również modele z możliwością regulacji kąta padania światła. Planując zakup lamp najazdowych, warto sprawdzić maksymalne obciążenie lampy, co pomoże uniknąć jej przypadkowego uszkodzenia.  

Lampy z czujnikiem ruchu – komfortowe rozwiązanie dla zabieganych 

Coraz chętniej wybierane są również lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu. Stosuje się je zazwyczaj w miejscach wokół domu, które nie wymagają stałego oświetlenia. Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu sprawdzi się w okolicy drzwi wejściowych. Zawsze wtedy, gdy podejdziemy do drzwi, lampa zaświeci się, gwarantując komfort i bezpieczeństwo wieczorową porą.  

Przy drzwiach wejściowych warto zamontować lampy ledowe z czujnikiem ruchu. Żarówka włączy się dopiero wtedy, gdy wyczuje ruch. Takie rozwiązanie pozwoli na oszczędność energii elektrycznej.  

Lampy solarne – funkcjonalne oświetlenie ogrodowe 

Lampa solarna to model, który najczęściej znajdziemy w ogrodzie. Oświetlenie tego typu nie wymaga montażu kabli, które wymagane są do zamontowania lamp ledowych. Panele solarne pobierają energię elektryczną, a umieszczone w nich niewielkie akumulatorki magazynują ją. Popularnym rozwiązaniem są lampy stojące metalowe, które możesz umieścić w ogrodzie lub na podjeździe. Gdy lampa nie ma dostępu do promieni słonecznych, nagromadzona energia wykorzystywana jest do oświetlenia ogrodu. Lampy ogrodowe solarne to ekologiczne, energooszczędne i funkcjonalne rozwiązanie.  

Jak rozmieścić oświetlenie zewnętrzne? 

Rozmieszczenie oświetlenia zewnętrznego jest niezwykle istotne. To właśnie lampy zewnętrzne decydują o tym, jak komfortowe jest funkcjonowanie w okolicy domu. Równie istotna jak wybór rodzaju oświetlenia jest decyzja o tym, jak zostanie ono rozmieszczone. Wszystko zależy od wielkości posesji oraz ustalenia miejsc, które warto oświetlić.