Choć pokój kąpielowy kojarzy się raczej z większą przestrzenią, bez problemu możesz zaaranżować go również w małym lub średnim pomieszczeniu. Jak urządzić niezwykle popularny ostatnio pokój kąpielowy? Czym się kierować podczas wyboru armatury, mebli i dodatków? Z czego powinien się składać? 

Pokój kąpielowy - co to właściwie jest? 

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest tradycyjny pokój kąpielowy? Jego rozmiary są zazwyczaj podobne do wymiarów sypialni czy salonu. Kluczowa jest tu spora powierzchnia, jaką mamy do wykorzystania – to ona daje nam nieskończone możliwości aranżacyjne.  

 

Pokój kąpielowy - aranżacje 

Czym różni się pokój kąpielowy od tradycyjnej łazienki? To nie tylko miejsce, gdzie bierzemy prysznic, zmywamy makijaż i wykonujemy inne podstawowe czynności pielęgnacyjne. To rodzaj domowego SPA, sposób na odpoczynek, miejsce relaksu oraz pielęgnacji nie tylko ciała, ale i ducha. Ze względu na te cechy nie powinien więc dziwić fakt, że w pokoju kąpielowym możemy zastać poduszki, puszysty dywan, bujne rośliny czy dekoracje, które nie są typowo łazienkowe.  

Wanna – centralny punkt pokoju kąpielowego 

Co powinno więc znaleźć się w centralnym punkcie naszego kąpielowego pokoju? Bez wątpienia najważniejszym elementem domowego SPA jest wanna. Powinna być duża i wygodna, dzięki czemu umożliwiać będzie relaks. Wanna ustawiona na środku pomieszczenia będzie dawać poczucie swobody i wolności. Wanna to serce tego pomieszczenia. Idealnie dobrana do pomieszczenia, będzie zachwycać funkcjonalnością i wyglądem, co wspólnie da niezwykły efekt.  

Pokoje kąpielowe w stylu retro 

Styl retro znajdziemy w kuchniach, sypialniach czy salonach, ale nie tylko. Coraz bardziej popularne staje się właśnie pokoje kąpielowe, zaaranżowane zgodnie z zasadami stylu retro. W celu podkreślenia charakteru wnętrza, postaw na wannę z ozdobnymi nóżkami oraz stylizowaną baterię prysznicową. Do całości dopasuj nastrojowe dodatki. Dzięki detalom stworzysz przytulny i jednocześnie funkcjonalny pokój kąpielowy w klimacie retro! 

Oświetlenie, które nadaje charakter 

O stylu wnętrza decyduje często klimatyczne oświetlenie. W pokoju kąpielowym postaw na lampy o ciepłej barwie. Umożliwią one relaks i odpoczynek, a na tym przecież najbardziej nam zależy. Wybierz lampy nie tylko ze względu na ich funkcjonalność. Postaw na źródła światła, które będą pełnić rolę dodatkowej dekoracji, która w jednej sekundzie przeniesie Cię do innego świata. W pokoju kąpielowym sprawdzą się zarówno lampy do łazienki, reflektory sufitowe, jak i halogeny natynkowe. Pamiętaj, aby ich rodzaj dobrać do stylu, w którym zostało urządzone wnętrze.  

Pokój kąpielowy na poddaszu 

Pokój kąpielowy, jak już wspominaliśmy, kojarzy się z dużą przestrzenią. Nie musisz jednak się martwić - małe i średnie wnętrza również mogą być doskonałym materiałem na przytulny pokój kąpielowy. Wystarczy odrobina wyobraźni!  

Coraz większą popularnością cieszą się pokoje kąpielowe na poddaszu. Niewykorzystaną przestrzeń na poddaszu możesz w kilka chwil zamienić w przytulny, funkcjonalny i modny pokój kąpielowy. Możliwości jest wiele.  

Pokój kąpielowy z sauną 

Łazienka czy pokój kąpielowy? A może jedno i drugie? Jeśli zastanawiasz się, jak zaaranżować pomieszczenie, aby spełniało obydwie funkcje, postaw na saunę. Takie udogodnienie sprawi, że poczujesz się jak w profesjonalnym SPA bez wychodzenia z domu.  

W pokoju kąpielowym, dzięki dodatkowej przestrzeni masz także możliwość na udogodnienia, na które nie mogłabyś sobie pozwolić w łazience o niewielkim metrażu. Możesz ustawić tu bidet lub toaletę myjącą.  

Pokój kąpielowy w wersji mini 

Mała łazienka to jednak większe wyzwanie. Pokój kąpielowy w wersji mini może jednak także dawać radość. Wszystko zależy od aranżacji - doboru wyposażenia, dekoracji i dodatków.  

Niewielka, ale wygodna i funkcjonalna powinna być także umywalka. Pamiętaj także o doborze odpowiedniej baterii, która podkreśli charakter całej aranżacji.