Tuż po wyborze lampy sufitowej idealnie pasującej do danego pomieszczenia, nasuwa się myśl, jak poradzić sobie z jej podłączeniem? Z pozoru może wydać się to trudne, jednak czy w rzeczywistości takie jest? Jak się okazuje, wcale nie. Podłączenie lampy sufitowej jest zadaniem, z którym każdy może poradzić sobie samodzielnie. Nie jest to wcale skomplikowany proces, a kilka wskazówek bez wątpienia ułatwi zadanie. Warto zrobić to samodzielnie z kilku powodów: nieco zaoszczędzisz i zajmie ci to zaledwie kilka bądź kilkanaście minut a w dodatku, nie jest to wcale trudne czy skomplikowane a poniższe wskazówki znacznie ułatwią ci sprawę. Warto więc podjąć się temu zadaniu samemu i zamontować oświetlenie na własną rękę. Najważniejsze by przy tym, przestrzegać zasad bezpieczeństwa i zwracać na nie szczególną uwagę, a także ich nie bagatelizować.

Podłączenie lampy sufitowej krok po kroku

Bez wątpienia, montaż lampy sufitowej, będzie wyglądał nieco inaczej, przy każdym podłączonym modelu. Pierwszym i najważniejszym krokiem przy instalowaniu lampy sufitowej, jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo. Na początku upewnij się, że bezpiecznik odpowiedzialny za dany przewód jest wyłączony. Jest to konieczne działanie, z którego pod żadnym pozorem nie należy rezygnować. Po upewnieniu się, że bezpiecznik jest wyłączony; sprawdź to za pomocą śrubokrętu, bądź probówki do prądu, możesz zaczynać montaż lampy.

Jak powinno wyglądać podłączenie lampy?

Kolejnym krokiem po wyłączeniu bezpieczników jest rozdzielenie przewodów. W każdym pomieszczeniu powinno zawierać się trzy przewody: dwa fazowe i jeden zerowy. Jak je rozpoznać? Należy z każdego z nich zdjąć około 3 cm izolacji i rozdzielić tak, aby pod żadnym pozorem nie łączyły się ze sobą. Następnie włączając bezpieczniki, należy ostrożnie sprawdzić, w których przewodach znajduje się prąd. Te, które spowodują zaświecenie się lampki, w probówce oznaczają, że to właśnie one należą do przewodów fazowych. Warto zaznaczyć te przewody, aby ułatwić sobie zamontowanie lampy. Po zaznaczeniu, które przewody są fazowe, należy ponownie wyłączyć bezpieczniki. Następny krok to wywiercenie otworów w suficie. Należy zwrócić uwagę również, na miejsce, gdzie przebiegają przewody elektryczne. Jeśli nakładają się one, na miejsce, w którym ma wisieć lampa, koniecznie zmień jej położenie. Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie dotykać włączonych bezpieczników!

Jak prawidłowo podłączyć lampę?

Przedostatnim krokiem we właściwym podłączeniu lampy jest podłączenie przewodów. W większości lamp znajduje się kostka, służącą pomocą w montowaniu lampy. Jest na niej zaznaczone, w które miejsca umieścić poszczególne przewody. Wystarczy to wykorzystać i gotowe! Na koniec sprawdź, czy prawidłowo podłączyłeś lampę, włączając bezpieczniki. Bez wątpienia, bardzo łatwe do podłączenia będą Italux lampy!

Jak podłączyć żyrandol?

Żyrandol należy podłączyć w takich samych krokach jak lampę sufitową. Jeśli do zakupionego produktu nie została dodana kostka, która bardzo ułatwia montaż, możesz dokupić ją w każdym sklepie.

Jak podłączyć żyrandol na dwa włączniki?

Podłączenie żyrandola na dwa włączniki jest taki sam jak w przypadku tego na jedną żarówkę. Wedle schematu należy połączyć kable kolorami za pomocą kostki i śrubokrętu. Jak podłączyć dwie lampy do podwójnego włącznika? Tutaj schemat jest nieco bardziej skomplikowany, ale możliwy do wykonania. Aby podłączyć dwie lampy, do podwójnego włącznika należy przede wszystkim, podłączyć z jednej strony przewód fazowy, który doprowadza zasilanie z zewnątrz, natomiast z drugiej strony; jeden bądź dwa przewody obecne w źródłach światła.

Podłączenie lampy LED

Od podłączenia standardowej lampy sufitowej może nieco różnić się montaż plafonów. Większość z nich nie posiada kostki podłączeniowej. Zamiast tego mają zewnętrzną przetwornicę i tutaj należy dwa przewody; fazowy i neutralny spiąć za pomocą elektrycznej kostki. Tutaj idealnie sprawdzą się lampy Maxlight! Z łatwością poradzisz sobie z ich montażem zupełnie sam!

Podłączenie lampy sufitowej- czy lepiej wykonać to samemu?

Bez wątpienia podłączenie lampy sufitowej nie jest skomplikowane i warto zrobić je samemu. Sam proces montażu lampy czy żyrandola, nie trwa zbyt długo i nie jest trudny. Korzystając z wyżej wymienionych wskazówek, z łatwością wykonasz go sam. Zdarza się, że montaż lampy czy żyrandolu to zadanie na już. Nie masz więc czasu, na szukanie fachowca, który ci pomoże. Na całe szczęście nie jest to jednak skomplikowany i złożony proces, byś nie mógł wykonać go sam! Stosując się do poszczególnych kroków, montaż swojego ulubionego oświetlenia wykonasz zupełnie sam. Niezwykłą łatwością montażu wyróżniają się Azzardo lampy!

Bezpieczeństwo podczas podłączania lampy czy żyrandolu

Należy jednak w sposób szczególny, zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań, koniecznie sprawdź, czy bezpieczniki zostały w prawidłowy sposób wyłączone. Jeśli to zrobiłeś, dalszy montaż lampy czy żyrandola zajmie ci zaledwie kilka minut i zaoszczędzić nieco pieniędzy. Nie jest to zadanie, które musisz powierzyć specjaliście. Wystarczy, że we właściwy sposób zapoznasz się z instrukcją i będziesz postępował zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.