Odpowiednie natężenie światła jest kluczem do stworzenia przestrzeni życiowej, w której będziemy czuć się komfortowo. Pomimo tego, jak ważne jest dobranie odpowiedniego do danego pomieszczenia natężenia światła, to wielu z nas nie wie jednak, jak prawidłowo to robić. Na szczęście dla tych osób istnieje niezwykle proste rozwiązanie ich problemu. Rozwiązaniem tym są cieszące się ostatnimi czasy coraz większą popularnością ściemniacze światła. 

Ściemniacze światła i lampy z wbudowanym systemem ściemniania światła cieszą się ostatnio naprawdę sporym zainteresowaniem. Pomimo ogromnej popularności tego typu oświetlenia niewielu z nas wie jednak do jakiego pomieszczenia warto zamontować ściemniacze światła, jakie są rodzaje ściemniaczy oraz oczywiście jak je zamontować. To właśnie dla tych osób, które chciałyby się zdecydować na ściemniacze światła, ale mają jeszcze wątpliwości lub nie wiedzą jak tego typu urządzenie zamontować, powstał ten artykuł, w których wszystko w prosty sposób wytłumaczę. 

Dlaczego odpowiednie natężenie światła jest tak ważne?

Zanim przejdę do sedna artykułu, opowiem trochę o tym, dlaczego nie możemy wybrać lampy z byle jaką żarówką i liczyć na to, że będzie ona dobrze oświetlała dane pomieszczenie. Wybierając oświetlenie do jakiegokolwiek, pomieszczenia powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że w zależności od specyfiki i przeznaczenia danego wnętrza, wymaga ono nieco innego natężenia światła, abyśmy mogli czuć się w nim komfortowo. Natężenie światła to nic innego, jak gęstość strumienia świetlnego, który pada na daną powierzchnię. Im większe natężenie światła, tym dany przedmiot jest bardziej widoczny. Nie dostosowanie natężenia światła do wielkości oraz przeznaczenia danego pomieszczenia może skutkować w nadmiernym zmęczeniu oczu i ich nadwrażliwości, światłowstręcie oraz bólach głowy. Złe natężenie światła w dłuższej perspektywie może również prowadzić do powstawania wad wzroku. Jak widać, dobór oświetlenia o odpowiednim do danego wnętrza natężeniu światła jest więc niezbędny dla naszego komfortu oraz dobrego samopoczucia. 

Czym jest ściemniacz światła?

Ściemniacz oświetlenie to praktyczne urządzenie, które pozwala nam na precyzyjne dopasowanie natężenia światła do indywidualnych potrzeb lub okoliczności. Z uwagi na fakt, że ostatnimi czasy rynek oświetleniowy dynamicznie się rozwija, to produkt ten dostępny jest w najróżniejszych wariantach. Do najbardziej popularnych, a co za tym idzie – najchętniej wybieranych zaliczają się jednak:

 

  • ściemniacze zdalne – są to urządzenia, którymi steruje się za pomocą telefonu lub specjalnego pilota,
  • ściemniacze dotykowe – posiadają one dotykowy panel, który umożliwia regulację natężenia światła, 
  • oraz ściemniacze ręczne – wyposażone są one w pokrętło lub przycisk. 

 

Każda z tych trzech opcji, jest dobra i każda będzie spełniała swoją funkcję. To, na którą z nich się zdecydujemy, powinno więc być zależne wyłącznie od tego, czy wolimy rozwiązanie nieco bardziej tradycyjne, czy może jednak takie, które wymaga wykorzystywania technologii. 

Ściemniacz oświetlenia – do jakich źródeł światła pasuje?

Jeśli już podczas wybierania lamp do mieszkania lub domu wiemy, że będziemy również montować do nich ściemniacz, to najlepiej jest się zdecydować na takie źródło światła, które dobrze będzie współpracowało ze ściemniaczami. Najlepiej sprawdzą się tutaj wbrew pozorom standardowe żarówki oraz halogeny. Wystarczy wybrać dość mocną żarówkę i nie powinno być żadnego problemu. Nieco inaczej sytuacja się ma w przypadku, gdy zdecydujemy się na źródło światła  typu LED. Musimy wtedy bowiem dokładnie sprawdzić zarówno moc żarówki, jak i jej klasę energooszczędności. W przypadku, gdy planowaliśmy zakupić żarówki LED o najwyższej klasie energooszczędności, to może się okazać, że działają one przy znacznie mniejszej mocy, niż wymaga ściemniacz. W takim przypadku ściemniacz nie będzie w stanie działać prawidłowo, co z kolei może skutkować w migotaniu emitowanego przez daną lampę światła. Nie oznacza to jednak, że jeśli chcemy zamontować ściemniacz, to musimy zdecydować się na żarówkę LED o mniejszej energooszczędności. Wystarczy bowiem zakupić specjalnie do tego typu żarówek dedykowany ściemniacz światła LED i w takim przypadku, wszystko powinno już działać jak należy. Warto wspomnieć, że istnieją również lampy z wbudowanymi ściemniaczami, co jest o wiele prostszym w montażu i bardziej komfortowym rozwiązaniem niż dodawanie ściemniaczy do zwykłych lamp. 

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się ściemniacze światła?

Cieszące się ostatnimi czasy coraz większą popularnością ściemniacze to doskonała opcja  dla osób, które posiadają system Smart House. Ściemniacze oświetlenia najlepiej będzie zamontować w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu, oraz w takich, w których w zależności od sytuacji potrzebujemy różnego natężenia światła. Do tego typu pomieszczeń zaliczają się między innymi: salon, sypialnia, jadalnia, gabinet oraz kuchnia. Warto wspomnieć, że ściemniacze światła to również doskonała opcja, jeśli chodzi o oświetlenie pokoju małych dzieci. Co ciekawe ściemniacze światła doskonale sprawdzą się nie tylko w przestrzeni prywatnej, ale również komercyjnej. Tego typu urządzenie można zamontować więc w biurach, salach konferencyjnych, salonach fryzjerskich i kosmetycznych czy też poczekalniach. Ściemniacze światła najlepiej będą pasowały do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym. 

Żarówki tradycyjne czy LED? – na jaką opcję się zdecydować

Przy zakupie jakiejkolwiek lampy (pod warunkiem, że nie została ona wyposażona w źródło światła typu zintegrowany LED) musimy wybrać pomiędzy standardowymi żarówkami lub żarówkami typu LED. Zarówno pierwsza, jak i druga opcja ma swoje zalety, które warto rozważyć. Żarówki klasyczne charakteryzują się przede wszystkim niską ceną, doskonałym oddawaniem barw oraz kompatybilnością ze ściemniaczami światła. Do zalet energooszczędnych typu LED zaliczają zaś się: mniejsze zużycie energii, dłuższa żywotność oraz brak czasu nagrzewania. Biorąc pod uwagę zalety zarówno jednego, jak i drugiego produktu można więc stwierdzić, że pomimo tego, że obydwa rodzaje żarówek są dobre, to żarówki LED w ostatecznym rozrachunku są korzystniejszym rozwiązaniem. Decydując się na żarówki LED musimy jednak pamiętać o tym, że wybrany przez nas ściemniemniacz światła musi być kompatybilny z żarówkami typu LED.  

Jakie lampy do ściemniaczy światła wybrać? 

Decydowanie się na montaż ściemniaczy światła nie ogranicza się wyłącznie do wyboru odpowiedniego ściemniacza oraz kompatybilnych z nim żarówek. Na dość dużą uwagę zasługują również same w sobie lampy. Taki stan rzeczy wynika bowiem z faktu, że na ściemniacze światła najczęściej decydujemy się we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu. We wnętrzach, w których zamontowane zostały ściemniacze światła, najlepiej sprawdzą się więc stylowe lampy utrzymane w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym.

Lampy do ściemniaczy światła – jacy producenci są godni uwagi?

Jedni wybierają lampy na podstawie stylu, w jakim zostały one stworzone, ich designu, koloru oraz ceny, jaką trzeba za daną lampę zapłacić. Inni zaś decydują się na produkty stworzone przez konkretnych, godnych zaufania producentów. To właśnie z myślą o tych drugich wyszukałam sprawdzonych producentów oświetlenia, których lampy charakteryzują się dobrą jakością oraz długą żywotnością. Są to azzardo lampy, italux lampy oraz produkty firmy maxlight. W ofercie tych producentów można znaleźć zarówno lampy ze zintegrowanym źródłem światła, jak i takie, do których trzeba osobno dokupić żarówki. Jeśli więc chcemy zakupić lampy, które będą dobrze współpracowały ze ściemniaczami światła, to istnieje duża szansa, że przynajmniej jeden z tych trzech producentów będzie miał w swoim asortymencie coś, co nam się spodoba. 

Ściemniacze światła łatwo zamontować w stylowych wnętrzach nowoczesnych. Tego typu rozwiązanie wspaniale sprawdzi się między innymi w salonie, sypialni, jadalni oraz gabinecie. Ściemniacze światła to dobry sposób na łatwe i szybkie dostosowywanie źródła światła do naszych indywidualnych potrzeb.