Oświetlenie to jeden z tych elementów, bez których żadne pomieszczenie nie może być w pełni funkcjonalne. W sypialni kwestia oświetlenia jest niezwykle istotna, ze względu na specyfikę wnętrza. Sypialnia służy bowiem nie tylko do spania, ale także do relaksu. To tu często wykonujemy makijaż i przygotowujemy się przed wyjściem. Wielu z nas w sypialni umiejscowiło także swoje tymczasowe biuro, gdy pojawiła się kwestia pracy zdalnej. Jakie więc powinno być oświetlenie do sypialni, by zaspokajało wszystkie najważniejsze potrzeby? Oto zestawienie najmodniejszych źródeł światła na rok 2021.   

Oświetlenie sypialni – jakie powinno być? 

Sypialnia to miejsce, które pełni jednocześnie wiele różnych funkcji. Z tego względu tak ważne jest jej właściwe oświetlenie. Co to znaczy odpowiednie oświetlenie? Czy stwierdzenie to narzuca nam konkretną drogę, którą powinniśmy podążać podczas aranżacji? Niekoniecznie. Oświetlenie sypialni jest bowiem kwestią niezwykle indywidualną - każdy z nas ma bowiem inne potrzeby. Ci, którzy w sypialni posiadają szafę, będą potrzebować naturalnego oświetlenia, które pozwoli sprawdzić, jak wyglądają w danym ubraniu jeszcze przed wyjściem. Osoby, które zaś w sypialni ulokowały swoje biuro i znalazły miejsce do pracy, będą wymagać mocnego oświetlenia punktowego w postaci lampy biurkowej czy kinkietu. Jak widać, nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakie oświetlenie powinno znaleźć się w sypialni.  

Oświetlenie główne i oświetlenie dodatkowe 

Podczas aranżacji pomieszczenia, warto zwrócić uwagę zarówno na rodzaj oświetlenia głównego i dodatkowego. Pamiętajmy, że obydwa źródła światła powinny uzupełniać się nawzajem, a nie przeszkadzać, powodując dyskomfort. W sypialni bardzo często montuje się lampę wiszącą, której zadaniem jest oświetlenie całego pomieszczenia. Nie zapominajmy jednak o bardzo ważnym oświetleniu dodatkowym, jakimi są lampki nocne i lampy stojące. Wzajemna współpraca lampy głównej i dodatkowej sprawi, że pomieszczenie stanie się równomiernie oświetlone.  

Jeśli Twoja sypialnia reprezentuje styl glamour, postaw na eleganckie oświetlenie, które będzie także dodatkowym elementem dekoracyjnym. Idealną propozycją będzie więc lampa biało złota lub triangolo lampa.  

Twoje wnętrza zostały urządzone zgodnie ze stylistyką skandynawską? Ozdobna żarówka nada charakter Twojej sypialni.  

Jak wybrać żyrandol do sypialni? 

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia sypialni jest żyrandol. Powinien on jednak być nie tylko funkcjonalny, ale także dopasowany do charakteru wnętrza i stylu, zgodnie z którym zostało urządzone. Po pierwsze - żyrandol ma służyć do oświetlenia całego pomieszczenia. Ważne, aby żyrandol wyposażony był w żarówki o ciepłej barwie, które wprowadzą spokój i miłą atmosferę. Ciepłe tony światła sprzyjać będą odpoczynkowi i relaksowi. W sypialni powinniśmy zaś unikać oświetlenia o neutralnej, białej barwie, które pobudza do działania i może utrudniać zasypianie, nie pozwalając na pełne odprężenie.  

Jaki kolor żyrandola wybrać? 

Trendy wnętrzarskie w 2021 roku wciąż oscylują w barwach białych i pastelowych. To właśnie na takie meble i dodatki będziemy stawiać w tym sezonie. Dla odważnych istotnym trendem będzie moda na ciemne, a nawet czarne ściany. Do takich wnętrz idealnie będą pasować mocne dodatki i elementy, utrzymane w klimacie loft i vintage.  

Zwracaj uwagę na swoje potrzeby 

Wszystko zależy jednak od indywidualnego poczucia estetki. Dla jednych dany element może być niezwykle atrakcyjny, a dla kogoś innego - niezupełnie. Ważne, aby wnętrz było urządzone w zgodzie z Tobą i Twoim gustem. Tylko wtedy stanie się ono przytulne, a przebywanie w nim – przyjemne.  

Oświetlenie sypialni to kwestia bardzo indywidualna – to Ty decydujesz, jakie oświetlenie sprawdzi się najlepiej w Twoim wnętrzu. Rodzaj lampy dobierz do swoich potrzeb. Dzięki temu, sypialnia stanie się przytulna, elegancka i będzie pełnić rolę miejsca, umożliwiającego spokojny wypoczynek.